MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Tablet do samochodu – co wybrać do nawigacji? Ranking

Nie ma opisu obrazu

Tablet do nawigacji – czy to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Dzięki modułowi GPS takie urządzenie świetnie nadaje się do wyznaczania tras, informowania o korkach i innych sytuacjach na drodze. A do tego ma większy ekran niż telefon. Jeśli lubisz jeździć ze wskazówkami Google Maps lub innej, podobnej aplikacji, taki sprzęt ma duży potencjał. Pozostaje pytanie, jaki tablet do samochodu sprawdzi się najlepiej. Zobacz listę modeli, które polecamy!

Miejsce 1.: Apple iPad mini 8.3 (6. gen.)

  • Ekran o przekątnej 8,3 cala
  • Doskonały wyświetlacz Liquid Retina
  • Pojemna bateria
  • Wydajny i szybki procesor Bionic A15
  • Wysoka cena

Wiele osób jest zdania, że jak kupować tablet multimedialny, to tylko firmy Apple. Jednak główna linia iPadów to urządzenia z przekątną ekranu przekraczającą 10 cali. Odpowiednie do gier i filmów, ale już niekoniecznie jako tablet do samochodu. Szukając mniejszych modeli, należy zwrócić uwagę na tablet Apple iPad mini 8.3 (6 gen.) z 2021 r. Wyświetlacz o rozdzielczości 2266 x 1488 pikseli, o przekątnej niewiele ponad 21 cm, pozwala jednocześnie widzieć wszystkie wskazówki z aplikacji i nie zasłaniać sobie widocznych przez szybę świateł czy znaków. Technologia Liquid Retina zapewnia bardzo dobry kontrast i wysoki poziom jasności (500 nitów), więc niezależnie od pory dnia lub nocy obraz zawsze jest wyraźny. Dane na tablecie są całkowicie bezpieczne dzięki czytnikowi linii papilarnych, który jest sprawdzoną metodą uwierzytelniania. Za pomocą urządzenia można także płacić, wykorzystując system Apple Pay. Zaletą iPada jest bardzo dobra wydajność i szybkie działanie będące zasługą nowoczesnego procesora Bionic A15. Kolejny plus to czas pracy. W pełni naładowany iPad mini działa do dziewięciu godzin, więc nawet w dłuższej trasie można obyć się bez ładowarki samochodowej, zwłaszcza jeśli w tym samym czasie chcesz ładować jakieś inne urządzenie.

Miejsce 2.: Lenovo Tab M9

  • Niska cena
  • Ekran o przekątnej 9 cali
  • Matryca IPS
  • Pojemna bateria
  • Przeciętna rozdzielczość ekranu

iPad to niekwestionowany lider ranking, ale niestety jest dość drogi. Jaki tablet do samochodu z Androidem mógłby go zastąpić? Nasza druga propozycja to Lenovo Tab M9. To sprzęt zdecydowanie tańszy od iPada, ale jako tablet do auta może się dobrze sprawdzić. Ekran ma 9 cali, a dzięki matrycy IPS bardzo dobrze odwzorowuje kolory i nie zniekształca obrazu, nawet gdy patrzy się na wyświetlacz nie na wprost, tylko pod kątem. Rozdzielczość to skromne 1340 x 800 pikseli. Różnicę w liczbie pikseli i ich zagęszczeniu między Lenovo a iPadem widać gołym okiem podczas oglądania filmu na Netfliksie, grania w gry, przy przeglądania zdjęć, jednak przy używaniu samej aplikacji z mapami ma to już drugorzędne znaczenie. Podobnie z procesorem – MediaTek Helio G80 oferuje możliwości wystarczające do sprawnego nawigowania. Plusem jest także bateria o pojemności 5100 mAh, działająca do 13 godzin na jednym ładowaniu (choć z GPS-em oczywiście mniej).

Miejsce 3.: Samsung Galaxy Tab A9 8.7

  • Ekran o przekątnej 8,7 cala
  • Pojemna bateria
  • Dobra wydajność (procesor i pamięć RAM)
  • Przeciętna rozdzielczość
  • Matryca TFT

Następny tablet do nawigacji, na który warto zwrócić uwagę, to Samsung Galaxy Tab A9 8.7. Sprzęt koreańskiej firmy ma identyczną rozdzielczość jak Lenovo (1340 x 800 pikseli) przy niemal takiej samej wielkości wyświetlacza (8,7 cala), jednak warto odnotować, że zamiast technologii IPS zastosowano tu matrycę TFT, co oznacza mniej precyzyjne odwzorowanie barw w niektórych sytuacjach. To istotne przy grach, ale mniej ważne podczas wytyczania trasy. W zamian Samsung góruje nad Lenovo wydajnością dzięki lepszemu procesorowi (MediaTek MT8781V) i większej pamięci RAM (Samsung ma 8 GB, a Lenovo 4 GB). Pojemność akumulatorów jest identyczna – Samsung także pomieści 5100 mAh energii, co oznacza zbliżony czas pracy. W tej wyrównanej rywalizacji Samsung trafia na miejsce trzecie, ponieważ jest wyraźnie droższy.

Miejsce 4.: Lenovo Tab M8 (4th Gen)

  • Niska cena
  • Ekran o przekątnej 8 cali
  • Pojemna bateria
  • Przeciętna rozdzielczość ekranu

Czwartą propozycją dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, jaki tablet do samochodu wybrać, jest Lenovo Tab M8 (4th Gen). To urządzenie z mniejszym, 8-calowym ekranem – np. do miejskiego auta. Jako budżetowy tablet ma przeciętny procesor MediaTek Helio A22 i 3 GB RAM. Z tego powodu korzysta z nieco odchudzonej wersji Androida, czyli Androida Go. Podobnie jak wcześniej opisany tablet Lenovo z drugiego miejsca ma matrycę IPS, więc kolory i kontrast odwzorowane są bardzo dobrze. Mniejsza liczba pikseli (1280 x 800) na ekranie wynika z pomniejszenia wyświetlacza o jeden cal. Pojemność baterii wynosi w tym modelu 5100 mAh. To jeden z najtańszych tabletów nadających się do nawigacji, więc jego popularność nie powinna dziwić!

Miejsce 5.: Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7

  • Niska cena
  • Ekran o przekątnej 8,7 cala
  • Pojemna bateria
  • Przeciętna rozdzielczość ekranu
  • Matryca TFT

Ostatni tablet do auta, który chcieliśmy zaprezentować, to Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7. Drugi produkt Samsunga w naszym zestawieniu jest nieco okrojoną wersją tabletu z miejsca trzeciego. Gorszy model procesora MediaTak oraz mniejsza wielkość pamięci RAM sprawiają, że nie jest demonem szybkości, jednak z obsługą GPS radzi sobie bez zarzutu. Wyświetlacz ma 8,7 cala i rozdzielczość 1340 x 800 pikseli. Pojemność akumulatora to w tym przypadku 5100 mAh. Tak samo jak model z miejsca czwartego warto wybrać to urządzenie ze względu na niską cenę.

Tablet do samochodu – cechy charakterystyczne

Tablety mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Można ich używać do grania, oglądania filmów, spotkań online, nauki czy przeglądania maili. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS mogą także pełnić funkcję nawigacji samochodowej. To wygodniejsze rozwiązanie niż oferowane przez smartfony – ze względu na większy wyświetlacz Ekrany większości tabletów przewyższają też nawigacje samochodowe pod względem jakości obrazu. Nic dziwnego, że wielu kierowców na co dzień docenia korzystanie z tabletu w trasie.

Pamiętaj, że nie każdy tablet dobrze sprawdzi się w aucie. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego modelu do dalekich podróży samochodem? 

  • Wielkość ekranu – trudno wyobrazić sobie spoglądanie w duży ekran laptopa podczas jazdy autem. Dlatego 12, 13-calowe tablety nie znalazły się w zestawieniu. Wyświetlacz między 8 a 10 cali – to idealny rozmiar, żeby nie zasłonić zbyt dużej części szyby, a jednocześnie dokładnie pokazywał wszystkie wskazówki.
  • Moduł LTE – jest niezbędny, żeby tablet mógł samodzielnie korzystać z internetu. Mając tablet z LTE, można włożyć do środka kartę SIM i korzystać z planu taryfowego wybranego operatora. Jeśli tablet łączy się tylko przez Wi-Fi, pozostaje udostępnienie internetu ze swojego telefonu za pomocą funkcji hotspot. To może być jednak spore utrudnienie, bo udostępnianie cały czas internetu jest bardzo energochłonne – smartfon szybko się rozładuje.
  • Czas działania na jednym ładowaniu – najlepiej, by całą trasę można było pokonać bez konieczności ładowania urządzenia. Na wielokilometrowych prostych warto wyłączyć ekran. Deklarowany czas pracy 10 czy 12 godzin jest krótszy z aktywnym GPS-em.
  • Wygodna obsługa – korzystanie ze sprzętu powinno być proste i intuicyjne. Płynne i szybkie działanie zapewni mocny procesor. Do wyboru masz dwa systemy operacyjne: iOS w iPadach lub Android.

Tablet do samochodu – nie tylko dla kierowcy

Warto podkreślić, że nie tylko kierowca ma korzyści z tabletu w samochodzie. Często z takich urządzeń korzystają także pasażerowie – szczególnie dzieci siedzące z tyłu. Z myślą o nich stworzono uchwyty zagłówkowe. Dzięki temu rozwiązaniu najmłodsi mogą swobodnie korzystać z filmów i gier podczas długich tras. Najlepiej w słuchawkach – żeby dźwięki nie rozpraszały osoby prowadzącej pojazd.

Tablet do nawigacji – podsumowanie

Wiesz już, jaki tablet do nawigacji sprawdzi się najlepiej. Wybierając dobry sprzęt, łatwiej dojedziesz do celu. Pozostaje jeszcze kwestia instalacji sprzętu. Niektórzy zastanawiają się, jak wbudować tablet do auta. Okazuje się, że najlepsze często są te najprostsze rozwiązania. Tabletów w aucie można używać podobnie jak smartfonów – korzystając z szerszych uchwytów montowanych do szyby, deski rozdzielczej albo kratki wentylacyjnej. 

Czytaj więcej
Studentka korzystająca z iPada do notatek.
Rankingi

3. wrzesień

iPad na studia - jaki wybrać? Ranking 2024

Tablety są nieocenione podczas robienia notatek, przygotowywania projektów lub - po prostu - do przeglądania ulubionych multimediów. Aby ułatwić ci wybór odpowiedniego urządzenia, przygotowaliśmy ranking w oparciu o specyfikację i cenę. Przeczytaj i wybierz swojego idealnego iPada na studia!

3. wrzesień

Dowiedz się więcej o iPad na studia - jaki wybrać? Ranking 2024
Studentka korzystająca z laptopa na studia.
Rankingi

28. sierpień

Jaki laptop na studia wybrać? Ranking 2024

Laptop na studia to urządzenie, które powinno się cechować wysoką mobilnością, cichą pracą i niezrównanymi możliwościami pracy wielozadaniowej. Co roku studenci zadają sobie pytanie – jakie urządzenie będzie dla nich odpowiednie? W naszym rankingu poznasz najlepsze modele, które idealnie sprawdzą się do nauki (i rozrywki).

28. sierpień

Dowiedz się więcej o Jaki laptop na studia wybrać? Ranking 2024
Student korzystający z tabletu do notatek.
Rankingi

27. sierpień

Jaki tablet do notatek wybrać? Ranking tabletów na studia 2024

Szukasz tabletu na studia, który sprawdzi się tak do robienia notatek, jak i obsługi bardziej zaawansowanych apek? Mamy dla Ciebie całą listę jednych z najlepszych tabletów dla studenta, które staną się dla Ciebie niezastąpioną pomocą w nadchodzącym roku akademickim.

27. sierpień

Dowiedz się więcej o Jaki tablet do notatek wybrać? Ranking tabletów na studia 2024