MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Dolby Atmos – co to jest? W jakich urządzeniach znajdziesz tę technologię?

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, co to jest Dolby Atmos, gdy widzisz informację o tej technologii w specyfikacji sprzętu? Słusznie. Oprócz licznych funkcji związanych z optymalizacją obrazu, w ostatnich latach dopracowano także sferę audio. Nie każde urządzenie może się pochwalić obsługą Dolby Atmos. Tylko czy faktycznie dla odbioru ścieżki dźwiękowej będzie mieć to duże znaczenie? Przeczytaj, co daje ta funkcja i w czym pomaga!

Dolby Atmos – co to jest i skąd się wzięło?


Okazuje się, że Dolby Atmos to stosunkowo nowe odkrycie. Po raz pierwszy, można było usłyszeć tę nazwę w 2012 r. za sprawą filmu dla dzieci pod tytułem „Merida Waleczna”, który promowano jako pierwszy wykorzystujący tę technologię. Dolby Atmos systemem dźwięku przestrzennego. Uważni czytelnicy pewnie zauważą, że nie jedynym. Równolegle funkcjonują przecież inne systemy, jak Dolby Digital czy DTS:X. W czym zatem tkwi różnica i czym się wyróżnia?

Dolby Digital nazywa się często technologią dźwięku obiektowego. Od starszych systemów dźwięku przestrzennego, różni się tym, że umożliwia wyznaczenie konkretnej lokalizacji jako przestrzeni trójwymiarowej, z której określony dźwięk powinien być słyszany przez odbiorcę. Realizatorzy dźwięku umieszczają obiekty wydające dźwięk w trójwymiarowej przestrzeni, a nasz sprzęt audio stara się to rozmieszczanie odtworzyć za pomocą dostępnych głośników. Podczas odtwarzania, system Atmos łączy wszystkie ścieżki dźwiękowe w czasie rzeczywistym, aby tworzyć wrażenie, że każdy dźwięk pochodzi z wcześniej wyznaczonego miejsca. W ten sposób, możemy usłyszeć odgłosy pościgu za plecami, dźwięk lecącego helikoptera, a świszczące kule - gdzieś z boku.

Dolby Atmos początkowo miało być technologią mającą zastosowanie wyłącznie na salach kinowych. W 2012 roku możliwość generowania dźwięku w tym nowym formacie była dostępna tylko w 25 kinach na całym świecie. Rok później liczba wrosła 300, a w 2016 r. przekroczyła 1500. W tym gronie z czasem znalazło się wiele polskich multipleksów. Dziś film z dźwiękiem Dolby Atmos można zobaczyć między innymi w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie czy Zamościu.

Szybko jednak stało się jasne, że przeznaczenie Dolby Atmos będzie szersze. Z tego powodu, ze zwykłych kin przeniesiono technologię również do… kina domowego. Już od 2014 r. zaczęto oferować zestawy umożliwiające cieszenie się kinową jakością przestrzennego dźwięku bez wychodzenia z domu.

Co jest potrzebne, żeby korzystać z Dolby Atmos?

Przestrzenny dźwięk, otaczający widza z każdej strony, to z pewnością wartościowe uzupełnienie dobrej jakości obrazu. Dzięki temu, można poczuć się jakbyśmy naprawdę byli w centrum wydarzeń, a co za tym idzie – oglądanie filmu czy serialu zapewni znacznie większą przyjemność i wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach rozgrywających się na ekranie. Jednak jest to dostępne dla każdego? Niekoniecznie. W przypadku sal kinowych sprawa jest prosta – niezbędna jest właściwa konstrukcja, a także rozmieszczenie głośników. A jak to wygląda w warunkach domowych?

Aby cieszyć się z Dolby Atmos będziemy potrzebować:

  • materiału ze ścieżką dźwiękową zmontowaną w odpowiednim formacie,
  • odtwarzacza kompatybilnego z Dolby Atmos,
  • odpowiednich głośników.

Tylko spełnienie tych warunków sprawi, że zauważymy różnice między zwykłym dźwiękiem w Dolby Atmos. To podobnie jak z technologią 4K. W tym przypadku, także nie wystarczy posiadanie telewizora o odpowiedniej rozdzielczości, potrzebny jest także właściwy materiał źródłowy. W pierwszych latach obecności na rynku smart TV z Ultra HD, byliśmy świadkami sytuacji, w której łatwiej było o same telewizory niż o filmy. Dopiero z czasem sytuacja się ustabilizowała, gdy filmy w 4K zaczęły oferować serwisy streamingowe, takie jak Netflix, a także sięgnięto po rozdzielczość 4K w grach na konsole i PC.

Lista filmów wykorzystujących Dolby Atmos jest długa i obejmuje wiele kinowych hitów. Między innymi: „Runner 2049”, „Joker”, „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw” czy „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Jurassic World: Upadłe królestwo”, „Terminator: Mroczne przeznaczenie”...

Skąd wziąć filmy z Dolby Atmos?

Materiały można po prostu kupić na fizycznym nośniku czyli płycie Blu-ray. To najbardziej oczywisty, ale również kosztowny sposób. Równie dobrze można skorzystać z oferty serwisów stremingowych, które oferują wybrane treści z Dolby Atmos. W tym gronie znajduje się oczywiście Netflix, a także Apple TV.

Dolby Atmos – nie tylko do filmów!

Skoro wiadomo już, co to jest Dolby Atmos, warto zastanowić się, kto będzie najbardziej zainteresowany korzystaniem z tej technologii. Miłośnicy kina to tylko jedna z grup, które mogą się cieszyć z prawdziwie przestrzennej, realistycznej ścieżki dźwiękowej.

Powody do radości będą mieli także gracze. W sprzedaży jest wiele gier, które wykorzystują Dolby Atmos. Wśród najciekawszych propozycji warto wymienić Call of Duty Black Ops: Cold War, Assasin Creed: Vallhala, Cyberpunk 2077, Shadow of the Tomb Raider czy Overwatch.

Wiele osób ceni także Dolby Atmos przy słuchaniu koncertów. Coraz częściej pojawiają się także eksperymenty z wykorzystaniem technologii Dolby Atmos w transmisjach sportowych. Już w 2018 r. mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Polski i Litwy wyemitowano w standardzie Dolby Atmos na antenie TVP.

Dźwięk Dolby Atmos – z jakich głośników?

Wybór kina domowego to temat na osobny artykuł, podobnie jak właściwe rozmieszczenie wszystkich kolumn w pomieszczeniu. W tym miejscu jedynie warto zaznaczyć, że najczęstsze rozwiązanie dla kina domowego z Dolby Atmos to system 5.1. W tym wariancie, montuje się trzy głośniki przy telewizorze i dwóch na ścianach bocznych, a subwoofer odpowiedzialny za tony niskie najczęściej pod TV.

Dolby Atmos? Już wiesz, co to jest


Wiedząc o tym, co to Dolby Atmos, zdecydowanie łatwiej podejmować decyzje co to zakupu dobrego kina domowego czy innego sprzętu do oglądania filmów i seriali. Technologia staje się coraz bardziej popularna, a liczba urządzeń kompatybilnych z tym standardem stale rośnie.

Czytaj więcej
Jakie głośniki do auta wybrać? Ranking
Audio

13. luty

Jakie głośniki do auta wybrać? Ranking

Uwielbiasz słuchać muzyki w czasie podróży samochodem i zastanawiasz się, jakie głośniki do auta pozwolą się zrelaksować podczas długiej trasy? Aby pomóc ci rozwikłać wątpliwości w tej kwestii, przygotowaliśmy ranking, w którym znajdziesz dobre głośniki do samochodu. Sprawdź, które z nich najlepiej odpowiadają twoim potrzebom!

13. luty

Dowiedz się więcej o Jakie głośniki do auta wybrać? Ranking
Power audio – ranking sprzętu do domu. Co to w ogóle jest?
Audio

19. grudzień

Power audio – ranking sprzętu do domu. Co to w ogóle jest?

Sprawdź, co to power audio i dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie! Interesuje cię mocny i mobilny sprzęt audio do domu? Artykuł pokazuje wielofunkcyjne urządzenia, idealne na każde spotkanie w większym gronie. Sprawdź ranking power audio – to zdecydowanie więcej niż zwykłe głośniki!

19. grudzień

Dowiedz się więcej o Power audio – ranking sprzętu do domu. Co to w ogóle jest?
Apple CarPlay – jak włączyć?
Audio

5. grudzień

Apple CarPlay – jak włączyć?

Nie wiesz, jak włączyć Apple CarPlay, by wykorzystać wszystkie jego możliwości? Dzięki tej usłudze możesz bezpiecznie korzystać ze swojego smartfona z nadgryzionym jabłkiem jadąc samochodem. CarPlay pozwala swobodnie korzystać z podstawowych funkcji telefonu Apple i jednocześnie skupić się na drodze. Poznaj też aplikacje Apple CarPlay!

5. grudzień

Dowiedz się więcej o Apple CarPlay – jak włączyć?