MM logo red
Nie ma opisu obrazu

QNED – co to jest? Czym różni się od QLED i OLED?

Nie ma opisu obrazu

Marka LG wprowadziła niedawno do sprzedaży telewizory QNED. Co to jest? Jeśli nie masz pewności, ten artykuł jest dla ciebie! Nowe technologie związane z produkcją telewizorów pojawiają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest QNED, dobrze trafiłeś. Wyjaśnimy dokładnie, czym charakteryzują się te matryce i jak wypadają na tle konkurencji.

QNED co to jest?

W sklepach dominują telewizory 4K, najczęściej takie w rozmiarze przynajmniej 50 cali. Standardem jest też obsługa funkcji smart TV. Bądźmy szczerzy – telewizor bez internetu jest dziś wybrakowany! Jednak mimo pozornych podobieństw, różnice w cenach różnych urządzeń są olbrzymie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z jakości obrazu, o czym decydują w największej mierze matryca oraz procesor. Te same filmy, seriale albo gry mogą wyglądać zupełnie inaczej – w zależności od tego, jaką zastosowano technologię.
Co to jest QNED? Mówiąc najprościej – to opracowana przez firmę LG technologia łącząca zalety QLED i NanoCell.

  • Oferta
    Telewizory

    Telewizory na podium!

    Polecane telewizory

    Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Jak działa QNED?

Zadaniem technologii QNED (to skrót od Quantum Nano-Emitting Diodes) jest wyeliminowanie największych wad matryc LCD LED i uwypuklenie zalet. W jaki sposób? Przede wszystkim pomocna jest tutaj technologia NanoCell. Pod tą nazwą kryje się specjalna powłoka matrycy odpowiedzialna za pochłanianie fal świetlnych o określonej długości. Od długości fali zależy barwa światła i dokładne odwzorowanie kolorów. Telewizory NanoCell niwelują niedoskonałości wynikające z podświetlenia LED, dzięki czemu barwy są bliższe rzeczywistym, pełniejsze, a obraz bardziej kontrastowy. Na tym nie koniec. Drugą istotną technologią w telewizorach QNED jest użycie kropek kwantowych, czyli technologii Quantum Dot wypromowanej przez Samsunga. Kropki kwantowe także odpowiadają za poprawienie kolorów, modyfikując barwę padającego na nie światła diod LED. Dzięki połączeniu tych dwóch technologii telewizory LG QNED z obsługą Dolby Vision oferują stuprocentowe pokrycie palety barwnej DCI-P3. Wyświetlane materiały są najbliższe temu, co może zobaczyć ludzkie oko.  
Trzecim elementem, obecnym w najlepszych i najdroższych telewizorach QNED, który wynosi wrażenia wizualne na jeszcze wyższy poziom, jest zastosowanie podświetlenia miniLED.
 Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tutaj o użycie mniejszych diod odpowiedzialnych za podświetlenie. Jeśli diody są mniejsze, jest ich więcej – zgrupowane są w tysiące niezależnie sterowanych stref. Przykładowo, 86-calowy telewizor QNED Mini LED ma około 2500 niezależnych stref podświetlenia! Dzięki temu można osiągnąć całkowitą czerń i pozbyć się efektu jasnej łuny wokół obiektów (wyłączając konkretne strefy). 

Wiesz, co to jest QNED. A ile kosztuje?

Ceny telewizorów QNED zaczynają się już od 4000 zł. Więcej trzeba zapłacić za modele wyposażone w matryce z podświetleniem miniLED. W sprzedaży dostępne są modele 55, 65, 75 i 86 cali. Konkretna cena uzależniona jest w dużej mierze od przekątnej ekranu. W przypadku największych wyświetlaczy kwota przekracza 10 000 zł. Wciąż jednak to mniej niż niektóre telewizory OLED. 

Czym różni się od QLED i OLED?

Wprowadziliśmy już pojęcia QNED i QLED, czyli ulepszone odmiany matryc LCD LED. A czym są telewizory OLED? Ich charakterystyczną cechą jest zastosowanie samoświecących diod organicznych. TV tego typu nie wymagają dodatkowego podświetlenia, co stanowi ich duży atut i przewagę nad tradycyjnym telewizorami LCD LED. Telewizory OLED potrafią pokazać idealną, głęboką czerń, świetnie odwzorowywać barwy i odcienie, zapewniają praktycznie nieskończony kontrast i dobre kąty widzenia. Obraz jest bardzo szczegółowy i naturalny, nawet gdy nie siedzisz na wprost TV.
Jednak OLED-y mają także minusy. Pierwszym mankamentem jest bardzo wysoka cena tych modeli. Druga wada to możliwość wypalenia pikseli w miejscu elementów statycznych obrazu (np. logotypów stacji TV). A trzecia to niski poziom jasności, który sprawia, że gdy do pokoju dostaje się naturalne światło słoneczne, obraz nie jest tak dobrze widoczny jak na mocno podświetlonym QLED-zie czy QNED-zie. 

QNED vs OLED – który telewizor kupić?

Teraz już wiesz, co to jest QNED. Ze względu dodatkowe warstwy matrycy, zapewniające perfekcyjne odwzorowanie kolorów i wyświetlanie wszystkich najdrobniejszych szczegółów, takiej technologii nie znajdziesz w najtańszych modelach. Podobnie jak telewizory OLED produkowane są dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy za jakość obrazu są skłonni zapłacić więcej.
Oprócz wspomnianych doskonałych parametrów obrazu warto podkreślić także inne zalety. Mocną stroną jest procesor LG α7 Gen4 AI 4K, który skaluje materiały do wysokiej rozdzielczości i poprawia parametry obrazu utracone w wyniku jego kompresji. Plusem jest także dekoder dźwięku przestrzennego i HDMI 2.1, dzięki której telewizor świetnie synchronizuje się z konsolami najnowszej generacji, zapewniając częstotliwość odświeżania 120 Hz i szybki czas reakcji.
Co jest lepsze – QNED czy OLED? To dobre pytanie. A właściwa odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, co jest dla ciebie najważniejsze przy wyborze konkretnego modelu.      

Dlaczego warto wybrać QNED? Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim:

  • niższa cena;
  • wyższy poziom jasności.

Dlaczego OLED? Tutaj argumentem za będzie:

  • lepsze odwzorowanie czerni;
  • lepsze podświetlenie.

QNED LG – co to jest? Podsumowanie

Teraz już na pewno wiesz, co to jest QNED. Firma LG umiejętnie połączyła i kreatywnie rozwinęła stosowane wcześniej technologie optymalizacji obrazu, żeby osiągać spektakularne efekty, do tej pory niedostępne dla telewizorów LCD LED. Jeśli zależy ci na idealnym odwzorowaniu barw i precyzyjnym doświetleniu każdej strefy, a w dodatku nie masz przekonania do telewizorów OLED, warto rozważyć alternatywę w postaci QNED!

Przeczytaj również:

Telewizory 8K – czy warto je kupić?
Telewizory

19. lipiec

Telewizory 8K – czy warto kupić?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor 8K? Od wielu lat spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K wspierają technologiczną rewolucję telewizorów 4K. Wygląda na to, że za parę lat czeka nas powtórka, kolejne zwiększenie standardowej rozdzielczości. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety TV 8K!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Telewizory 8K – czy warto kupić?
OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Telewizory

22. styczeń

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z matrycą OLED są najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ? Dowiedz się, jak działa OLED!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Smart TV – co to oznacza?
Telewizory

2. styczeń

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Smart TV – co to oznacza?