MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVBT-2? Jaki dekoder wybrać?

Nie ma opisu obrazu

Nie wszyscy wiedzą, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Chociaż proces zmiany standardu nadawania zapoczątkowano już jakiś czas temu (dokładnie 28 marca 2022), wciąż wiele osób czuje się zagubionych. I nie ma się co dziwić. Na pierwszy rzut oka, nie widać przecież różnicy między telewizorem, który ma wbudowany dekoder DVB-T2, a takim, który go nie posiada. Jak zatem to sprawdzić? Postanowiliśmy uporządkować wiedzę na ten temat, aby uspokoić każdego, kto odczuwa stres z powodu tej sytuacji. Tak naprawdę nie ma powodów do żadnych obaw. Nowy standard to korzyści dla użytkowników i tylko drobne, przejściowe niedogodności dla tych, którzy mają starsze telewizory.

Zmiana standardu telewizji naziemnej – po co?


Zanim wyjaśnimy, jak sprawdzić telewizor DVB-T2, warto jeszcze przypomnieć o co właściwie chodzi ze zmianą sygnału. Jak widać, zmiana jest istotna i powoduje sporo zamieszania – konieczność zakupienia nowego odbiornika lub dekodera, system dopłat do tego typu zakupów, kosztowną kampanię informacyjną prowadzoną w całej Polsce. Do czego właściwie jest to potrzebne?

Tak naprawdę chodzi tutaj o dobro wszystkich widzów. Zmiana standardu nadawania zapewnia dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszego dźwięku w technologii Dolby AC-4, a także mniej zakłóceń. Trzeba przyznać, że brzmi to całkiem atrakcyjnie, prawda?


Żeby korzystać z tych wszystkich możliwości, potrzebujemy poprawnie ustawionej anteny i telewizora z tunerem DVB-T lub DVB-T2. Jeśli takiego nie posiadamy, należy zakupić dodatkowy, zewnętrzny tuner.


Teraz już wiadomo, jaki sens ma nowa telewizja naziemna. Jaki telewizor umożliwi odbieranie sygnału? W skrócie – taki, który ma wbudowany tuner DVB-T2. Brzmi prosto, tylko że najpierw trzeba się upewnić, że ta funkcja faktycznie występuje w konkretnym modelu.

  • Oferta
    Telewizory

    Telewizory na podium!

    Polecane telewizory

    Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Najlepsze sposoby


Obecnie, gdy nowy standard jest już wprowadzony w całej Polsce, właściwie sprawa jest prosta – jeśli uruchomimy TV i nie zobaczymy ulubionych programów, to znaczy, że nowy standard nie działa. Nikt jednak nie lubi takich niemiłych niespodzianek! Poza tym możemy zwyczajnie nie być świadomi, że telewizja naziemna do nas nie dociera…, gdy na co dzień z niej nie korzystamy. Wiele osób posiada telewizory, ale zamiast oglądać programy z ramówki podłącza do TV konsolę do gier, korzysta z telewizji kablowej, telewizji satelitarnej albo platform do streamingu. Można zatem mieć telewizor niezgodny ze standardem DVB-2 i być tego nieświadomym – aż do dnia, kiedy spróbujemy obejrzeć jakiś program z oferty telewizji naziemnej. Jak uniknąć rozczarowania? Trzeba sięgnąć po te same metody, które były dostępne jeszcze zanim zapowiadany zmiany weszły w życie.


Mamy tutaj 3 możliwości:

  • sprawdzenie na stronie producenta,
  • sprawdzenie na specjalnej stronie telewizjanaziemna.pl,
  • skorzystanie z kanału Sprawdzam TV.


Pierwszy z wymienionych sposobów okazuje się chyba najbardziej zawodny. Producenci nie zawsze opisują dokładnie możliwości swoich telewizorów. Co więcej, nie mają w zwyczaju prezentowania na stronie starszych modeli, które dawno już zostały wycofane ze sprzedaży. Dlatego ta droga często może prowadzić na manowce. Zamiast na oficjalnej stronie, częściej znajdziemy konkretne informacje w instrukcji albo na tematycznym forum, gdzie być może ktoś miał podobny problem.


Znacznie lepiej sprawdzi się strona telewizjanaziemna.pl, którą stworzono w tym konkretnym celu. W serwisie znajduje się wyszukiwarka. Jeśli wpiszemy w polu nazwę swojego telewizora, pojawi się informacja o obsłudze DVB-T2 lub braku kompatybilności. Ścieżka jest zatem maksymalnie uproszona.


Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób, wymaga jednak dostępu do internetu. Chociaż dla młodych osób jest to coś oczywistego, to nie każdy użytkownik telewizora korzysta regularnie z sieci. Brak łączności nie jest jednak przeszkodą, bo… pojawia się sposób trzeci, czyli Sprawdzam TV! Chcąc skorzystać z tej metody, wyszukujemy kanał Sprawdzam TV, udostępniany na multipleksie MUX3. Po przeskanowaniu i przełączeniu się na nowy kanał, na ekranie pojawia się odpowiednia plansza, informująca o zgodności. W tle usłyszymy także komunikat czytany przez lektora, z którego dowiadujemy się o szczegółach.

Telewizor nie ma DVB-T2 – co dalej?


W optymistycznym wariancie, okazuje się, że telewizor można przestawić na nową częstotliwość nadawania i dalej cieszyć się ogólnodostępną, bezpłatną telewizją naziemną. Co jednak w sytuacji, gdy TV jest przestarzały i nie obsługuje DVB-T2? W takim wypadku mamy dwie opcje:

  • zakup nowego telewizora,
  • zakup i instalacja tunera DVB-T2.


Co będzie korzystniejsze? Sami powinniśmy to ocenić. Wiele zależy tutaj od priorytetów. Jeśli już wcześniej planowaliśmy wymianę sprzętu na nowszy, to zmiana standardu może być dobrym pretekstem. Przy okazji, można cieszyć się wieloma innymi korzyściami – większym ekranem, wyższą rozdzielczością, lepszymi głośnikami czy funkcjami smart TV.


Wszystkim, którzy preferują właśnie tę opcję polecamy artykuł, jaki telewizor z internetem kupić. Jeśli nowy model ma wisieć na ścianie, dobrze zapoznać się także z artykułem, jaki uchwyt do telewizora wybrać.


Mamy jednak świadomość, że nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdego – przede wszystkim ze względu na koszty. Chcąc dalej oglądać telewizję tak, jak dawniej, nie narażając się na duże wydatki lepiej sięgnąć po tuner. To wyjście budżetowe, ale dla wielu osób całkowicie satysfakcjonujące.

Nie ma opisu obrazu

Jaki tuner DVB-T2 warto kupić? Ranking


Chociaż popyt na dekodery już w chwili ogłoszenia nadchodzących zmian był spory, nie pojawiły się duże problemy z ich dostępnością. Przeciwnie. Zarówno kilka miesięcy temu, jak i dziś, można przebierać w różnych modelach, aby dopasować coś do swoich potrzeb. Sprzęt oferuje wielu renomowanych producentów. Z dziesiątek różnych modeli wyselekcjonowaliśmy kilka, które są na pewno warte uwagi. Potrzebujesz urządzenie do odbierania sygnału DVB-T2? Sprawdź nasze propozycje!

Miejsce 1.: tuner TV SKYMASTER STB-N2 DVB-T2 HEVC


To kompaktowe urządzenie, wyposażone w port HDMI oraz USB. Obsługuje rozdzielczość 1080p, 1080i, 720p, 576p oraz niższe. Model ma wiele dodatkowych udogodnień, takich jak blokada rodzicielska, odtwarzacz multimedialny czy automatyczna korekta proporcji.

Miejsce 2.: tuner TV MANTA DVBT025 PRO

Dobrej jakości urządzenie z wysokimi ocenami użytkowników. Oprócz dekodowania sygnału, ma także funkcję nagrywania oraz odtwarzania plików w rożnych formatach z zewnętrznych nośników podłączonych przez USB. Szeroki wybór wbudowanych portów umożliwia łączenie dekodera telewizyjnego z odbiornikiem TV na wiele różnych sposobów.

Miejsce 3.: tuner TV THOMSON THT82


Sprzęt, który może odbierać do 400 kanałów. Ma funkcję blokady rodzicielskiej, możliwość nagrywania i odtwarzania video a także funkcję Time-Shift. Umożliwi także tworzenie list ulubionych stacji. Model łatwy w obsłudze i instalacji.

Miejsce 4.: tuner TV COMSAT DVB-T2 HEVC TE 2050 HD


To następny tuner TV z funkcją odtwarzacza. Umożliwi obejrzenie dowolnych materiałów zapisanych w formatach takich jak AVI, BMP, JPG, MKV, a także plików audio w formatach MP3 oraz WMA. Ma możliwość nagrywania i wbudowane złącza SCART (euro), CVBS, RGB oraz HDMI. W roku 2020 ten model został wyróżniony Złotym Medalem MTP.

Nowa telewizja naziemna bez tajemnic


Po przeczytaniu tego artykułu, wszyscy już powinni wiedzieć jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. Co więcej, gdy okaże się, że posiadany model nie ma wbudowanego tunera, nie ma potrzeby, żeby panikować. Dzięki temu, że proces zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej przebiegał stopniowo z podziałem na kilka regionów Polski, można było oswoić się z nową sytuacją i czasem sięgnąć po opinię kogoś z rodziny albo znajomego, który już wcześniej miał okazję w praktyce przetestować te nowe porządki.

Czytaj więcej
Telewizory 8K – czy warto je kupić?
Telewizory

19. lipiec

Telewizory 8K – czy warto kupić?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor 8K? Od wielu lat spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K wspierają technologiczną rewolucję telewizorów 4K. Wygląda na to, że za parę lat czeka nas powtórka, kolejne zwiększenie standardowej rozdzielczości. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety TV 8K!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Telewizory 8K – czy warto kupić?
OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Telewizory

22. styczeń

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z matrycą OLED są najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ? Dowiedz się, jak działa OLED!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Smart TV – co to oznacza?
Telewizory

2. styczeń

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Smart TV – co to oznacza?