Czy efekt HDR zawsze wygląda tak samo?
Obecnie w ofercie nowych telewizorów znacznie łatwiej jest znaleźć telewizor z HDR niż bez tej funkcji. Nawet podstawowe, tanie modele za około 1500 zł obsługują tę funkcję. Będziemy mieli HDR, kupując na przykład telewizor XIAOMI TV Q2, LG 65QNED813QA czy nawet tani SAMSUNG UE43CU7192U. Czy jednak wrażenie wizualne będą takie same, jak w telewizorach OLED? Nie do końca.
Warunkiem dobrej jakości HDR są:
- rozdzielczość 4K,
- wysoki współczynnik jasności,
- wysoki współczynnik kontrastu,
- 10-bitowe panele, zapewniające gradację odcieni.
W związku z tym, że te parametry prezentują się różnie w zależności od modelu telewizora, nie za każdym razem film z HDR będzie wyglądać tak samo. Z tego powodu powinniśmy nie tylko sprawdzać, czy w specyfikacji TV jest tryb HDR, ale patrzeć także na poziom jasności, kontrast, paletę barw i wszelkie inne technologie związane z przetwarzaniem obrazu w telewizorze – im więcej tego typu rozwiązań, tym lepiej.
Warto dodać, że sam HDR także występuje w kilku wersjach, co może wprowadzić w pewne zakłopotanie. Wertując dokładnie opisy telewizorów, spotkamy się z takimi określeniami jak:
- HDR 10+,
- HLG,
- Dolby Vision,
- HDR Plus,
- HDR Active,
- 4K Cinema HDR,
- HDR Premium,
- HDR Pro.
W rzeczywistości mowa o rożnych odmianach HDR 10, więc niezależnie od tego, co znajdzie się w specyfikacji konkretnego telewizora, w praktyce efekt będzie podobny.