MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak ustawić telewizor w salonie? Na jakiej wysokości?

Nie ma opisu obrazu

Urządzając mieszkanie, zastanawiamy się często, jak ustawić telewizor w salonie. Dziś smart TV to centrum domowej rozrywki, więc odpowiedni ekran we właściwym miejscu to naprawdę istotna sprawa. A zatem nie wystarczy tylko wiedzieć, jak wybrać dobry telewizor. Przeczytaj, jak go dobrze ustawić!

Gdzie ustawić telewizor w salonie? Stolik telewizyjny lub szafka


Nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić inną opcję niż umieszczenie telewizora na specjalnie przygotowanych do tego meblach. Rozwiązanie jest wygodne i eleganckie, problem pojawia się, gdy chcemy zmienić sprzęt na inny. Gdy nowy, większy ekran już się nie mieści, zaczynają się schody. W przypadku wolnostojącego stolika jest jeszcze o tyle łatwiej, że wystarczy wymienić go na nowy. Gorzej, gdy mieliśmy meblościankę skonstruowaną tak, że ponad telewizorem znajdują się szafki. Przy większej przekątnej ekranu, telewizor już może się nie zmieścić! Stoliki pod telewizor wciąż jednak nie wychodzą z łask. Ich niewątpliwą zaletą jest na pewno to, że pozwalają uporządkować wszelkie sprzęty peryferyjne oraz ukryć kable.

  • Oferta
    Telewizory

    Telewizory na podium!

    Polecane telewizory

    Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Telewizor na ścianie


Gdy telewizor nie spoczywa na stoliku, a wisi na ścianie, możemy być dużo bardziej elastyczni. W tej chwili montaż ścienny jest bardzo dobrym wyborem, bo ogranicza nas tylko wielkość ściany. Chociaż taką możliwość oferuje praktycznie każdy model, warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie telewizory będą się prezentować tak samo. W salonie na pewno sprzyja minimalistyczny design urządzeń. Z tego powodu na przykład w telewizorach Samsung QLED mamy ramki ograniczone do minimum, analogicznie jak w smartfonach. Inna ciekawa cecha nowoczesnych telewizorów Samsunga to zastosowanie rewolucyjnej funkcji ambient mode. W trybie ambient wyłączony telewizor nie pozostaje ciemną plamą, a wyświetla wybrane przez nas obrazy – zdjęcia lub imitowane wzory, znajdujące się w najbliższym otoczeniu. W tej sposób telewizor może wtopić się w tło, chociażby z kolorem ściany czy wzorem tapety! Generalnie, im bardziej płaski (cieńszy) telewizor, tym lepiej prezentuje się na ścianie. Oprócz samych wymiarów, znaczenie ma także technika przytwierdzenia do ściany. Ogólnie rzecz ujmując, im mniejsza odległość od obudowy do ściany, tym lepiej telewizor wkomponuje się w otoczenie.
Osobną kwestią jest, jaki uchwyt do telewizora wybrać, gdy zdecydujemy się na tę opcję. Jest bardzo wiele możliwości. Uchwyty są dopasowane do modeli o różnej wielkości i oferują regulację w różnych zakresach. Dobrze jest wybierać uniwersalne rozwiązania – jak na przykład uchwyt do telewizora ISY IWB 2200, za pomocą którego przymocujemy TV o wielkości od 48 nawet do 80 cali. Ciekawą opcją są także uchwyty uchylne z ramieniem, takie jak ISY IWB 6200. Niemniej należy pamiętać, że to opcja raczej na TV o mniejszych gabarytach.
Ogólnie rzecz biorąc, kupując uchwyt na telewizor, należy zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • minimalną i maksymalną wielkość TV,
  • maksymalną wagę (udźwig),
  • możliwość regulacji kąta nachylenia zawieszonego TV w pionie i w poziomie,
  • możliwość przesuwania i obracania.


W większości przypadków kwestia ustawienia telewizora to właśnie wybór między meblami, a stojakiem, ale są także inne opcje. Na przykład nowoczesny, designerski telewizor SAMSUNG The Frame QE32LS03CBUXXH można umieścić na stojaku Studio, który przypomina sztalugę.

Czego unikać przy ustawianiu telewizora?

Przy ustawieniu telewizora oraz mebli w salonie należy brać pod uwagę nasłonecznienie, zwłaszcza w porach gdy planujemy oglądać ulubione programy. Telewizor absolutnie nie powinien znajdować się na wprost okna czy drzwi balkonowych. Także światło padające z boku może skutecznie utrudnić oglądanie. Tutaj oprócz zastosowania odpowiednich rolet czy zasłon, ważne są także parametry wyświetlania obrazu. Im większa jasność ekranu i kontrast, tym mniejsze utrudnienie będzie stanowić ewentualne światło słoneczne.Istotna jest także odpowiednia odległość od ekranu. Gdy siedzimy zbyt blisko, trudno ogarnąć wzrokiem cały ekran, a jeśli jesteśmy zbyt daleko lub ekran jest za mały, nie dostrzeżemy wszystkich szczegółów. Przyjmuje się zasadę, że minimalna odległość telewizora od widza powinna wynosić dwukrotność szerokości ekranu telewizora. Istotna jest przy tym rozdzielczość ekranu. Przyjęło się, że dla telewizorów Full HD na jeden cal przekątnej powinno przypadać około 4-4,5 cm odległości, a w przypadku odbiorników 4K, które są obecnie najpopularniejsze około 2,1 cm na każdy cal. Przykładowo, mając telewizor 50-calowy, powinniśmy być oddaleni przynajmniej 1,1 m. A czy coś nam grozi, gdy będziemy siedzieć zbyt blisko? Na szczęście nic poważnego. Szkodliwość telewizorów właściwie jest już mitem. O ile rzeczywiście stare telewizory kineskopowe mogły stanowić zagrożenie, tak w przypadku nowoczesnych telewizorów, zbyt bliska odległość od ekranu nie powoduje poważnych skutków ubocznych.

Na jakiej wysokości umieścić telewizor w salonie?


Skoro wiemy, jak obliczyć prawidłową odległość od telewizora, czas zająć się wysokością, na której ma się znajdować. Ogólnie rzecz biorąc, środek ekranu telewizora powinien znajdować się na linii wzroku. W praktyce oznacza to, że najczęściej telewizor wisi mniej więcej 100-110 cm nad podłogą. W przypadku bardzo dużych modeli np. 75-calowych można umieścić TV trochę wyżej – tak że na linii wzorku nie będzie znajdować się środek, a raczej dolna krawędź.

Jak zabudować telewizor w salonie?


Teraz wiemy już jak daleko i jak wysoko. Telewizor w salonie powinien być też miłym widokiem dla oka. Często do telewizora podłączone jest kilka dodatkowych urządzeń – dekoder, konsola, zestaw kina domowego albo odtwarzacz Blu-rayNajprostszym sposobem na poradzenie sobie z plątaniną kabli jest zastosowanie do wszystkich urządzeń jednej listwy zasilającej – takiej jak TRACER PowerGear 1.5 m. Chcąc zadbać o estetykę, wiele osób ma jednak inny pomysł – popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie telewizora we wnęce. Najprościej wykonać ją za pomocą płyt gipsowo – kartonowych oraz odpowiednich profili. Jakie kroki wykonać, aby prawidłowo wykonać taką zabudowę?

  • Zaczynamy od planowania – na ścianie należy odrysować dokładnie, w którym miejscu ma się znajdować wnęka i którędy mają przebiegać kable.
  • W odpowiednim punkcie instalujemy uchwyt na TV.
  • Następnie, za pomocą poziomicy odrysowujemy na ścianie linie – dookoła zamocowanego uchwytu – wzdłuż których przykręcone będą profile. Pierwsze z nich będą wyznaczały rozmiar wnęki, natomiast równoległe do nich – określą właściwą szerokość ramy.
  • Potem przycinamy profile, korzystając z szybkoschnącego kleju i przykręcamy za pomocą wkrętów.
  • Do profili przykręcamy krótkie blachowkręty, które umożliwią przymocowanie obudowy wnęki.
  • Później przykręcamy do profilu fragmenty wycięte z płyt gipsowo-kartonowych, a kolejnymi częściami płyt zakrywamy pozostałe wyznaczone przez profile fragmenty.
  • Po zaszpachlowaniu wkrętów oraz miejsc połączeń pozostaje nałożyć grunt, a potem pomalować wnękę na wybrany kolor.


Telewizor to ważny element każdego salonu. Dlatego warto go odpowiednio wyeksponować. Tak, żeby był dobrze widoczny, a przy tym – pasował do estetyki całego wnętrza. Znajomość podstawowych zasad sprawi, że powinniśmy sobie z tym poradzić bez pomocy architekta.

Czytaj więcej
Telewizory 8K – czy warto je kupić?
Telewizory

19. lipiec

Telewizory 8K – czy warto kupić?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor 8K? Od wielu lat spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K wspierają technologiczną rewolucję telewizorów 4K. Wygląda na to, że za parę lat czeka nas powtórka, kolejne zwiększenie standardowej rozdzielczości. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety TV 8K!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Telewizory 8K – czy warto kupić?
OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Telewizory

22. styczeń

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z matrycą OLED są najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ? Dowiedz się, jak działa OLED!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Smart TV – co to oznacza?
Telewizory

2. styczeń

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Smart TV – co to oznacza?