Podświetlenie i rozdzielczość w telewizorze do pokoju
Małe telewizory to telewizory LED. Technologia LCD (Liquid Crystal Display) wykorzystuje ciekłe kryształy. Matryca potrzebuje podświetlenia. To właśnie za nie odpowiadają diody LED. Mogą być one umieszczone wzdłuż bocznych krawędzi ekranu (Edge LED) lub za ekranem (Full LED). Zaletą pierwszego rozwiązania jest smukła obudowa i atrakcyjna cena. Wadą: sporadyczne problemy z nierównomiernym podświetleniem ekranu. Telewizory Full LED są droższe, ale oferują lepszą jakość obrazu.
Rozdzielczość to inaczej liczba pikseli w jednej linii pionowej i poziomej. Rozdzielczość 4K, czyli 3840 na 2160 pikseli, jest równa aż ponad 8 milionom pikseli. Im wyższa rozdzielczość obrazu, tym jest on bardziej szczegółowy i bogatszy w detale. Warto wiedzieć o tym, że im większa jest przekątna, tym mniejsze jest zagęszczenie pikseli. Oczywiście, należy pamiętać również o tym, że wysoką jakość obrazu można uzyskać tylko dzięki wysokiej jakości źródeł materiałów.
Wielkość ekranu i rozdzielczość to jednak nie wszystko. Myśląc o tym, jaki telewizor do pokoju będzie najlepszy, warto także uwzględnić:
- dostępne technologie optymalizacji obrazu,
- jakość dźwięku,
- dodatkowe udogodnienia, takie jak sterowanie za pomocą smartfona, wyszukiwanie głosowe, możliwość łatwego przerzucania obrazu z urządzeń mobilnych na ekran telewizora.
Nie bez znaczenia jest także system operacyjny. W zależności od tego, na jaki zdecydował się producent, będziemy mieli trochę inny interfejs i inną listę dostępnych aplikacji.