MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki telewizor z internetem kupić?

Nie ma opisu obrazu

Jaki telewizor z internetem jest najlepszy? Do wyboru są setki modeli różnych producentów. Rynek inteligentnych telewizorów dynamicznie się rozwija, oferując coraz więcej nowoczesnych funkcji. Dowiedz się, jaki smart TV wybrać, żeby w pełni wykorzystać dostępne możliwości!

Telewizor z internetem – co to znaczy? 

 

Każdy smart TV to telewizor z internetem. To stwierdzenie oznacza tyle, że urządzenie może połączyć się z siecią. To, z jakich usług da się korzystać i jak wygląda interfejs, zależy od zainstalowanego systemu operacyjnego. Z kolei szybkość działania oraz funkcje związane z optymalizacją obrazu to w dużej mierze kwestia procesora. Sam termin smart TV jest więc dość ogólnikowy, podobnie jak telewizor 4K. Jak wiadomo, liczba modeli 4K jest ogromna, jednak nie wyświetlają one obrazu w taki sam sposób, ponieważ oprócz rozdzielczości jest jeszcze wiele innych parametrów decydujących o tym, co widać na ekranie. Analogicznie – smart TV mogą różnić się tak naprawdę wszystkim. Możesz kupić niewielki model LED do kompaktowego salonu za mniej niż 2000 zł lub zdecydować się na 65-calowy OLED za kilkanaście tysięcy! Oba będą dawały dostęp do internetu, ale poza tym – to zupełnie inne sprzęty. Zobacz, na jakie elementy specyfikacji zwracać uwagę, by dobrze dopasować model do zakładanego budżetu. 

Jaki smart TV wybrać? Najpopularniejsze systemy operacyjne. 

 

Myśląc o tym, jaki telewizor z internetem kupić, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na system operacyjny. Do najpopularniejszych w tej chwili należą:

 

  • Tizen;
  • webOS;
  • Android TV;
  • Google TV.

 

Tizen to otwarty system stworzony na bazie Linuksa, który wykorzystują telewizory Samsung. Jest intuicyjny, prosty w obsłudze i przede wszystkim – szybki. Zapewnia dostęp do wielu popularnych platform streamingowych, takich jak Amazon Prime, HBO, Netflix czy YouTube. Korzystając z systemu Tizen, można też w łatwy sposób połączyć telewizor ze smartfonem, żeby sterować funkcjami z urządzenia mobilnego. Proste jest także przeniesienie obrazu z ekranu smartfona na ekran smart TV. Pewnym mankamentem jest natomiast brak obsługi głosowej w języku polskim. 

 

webOS jest systemem zaimplementowanym do telewizorów marki LG. Podobnie jak Tizen oferuje dostęp do wielu aplikacji, a dzięki przejrzystemu interfejsowi z charakterystycznymi kafelkami wszystko można łatwo znaleźć. Unikatową cechą jest wykorzystanie sterowania głosowego w języku polskim. Co więcej, inteligentne algorytmy pozwalają na naukę nowych komend. Inny atut webOS to nawigacja za pomocą specjalnego pilota Magic Remote, którego używa się podobnie jak wskaźnika – wystarczy wskazać wybrany kafelek. 

 

Android TV stworzony przez firmę Google był przez wiele lat popularnym rozwiązaniem stosowanym w telewizorach takich firm jak Sony, TCL, Sharp czy Xiaomi. Android TV nad innymi systemami góruje pod względem liczby aplikacji do pobrania. Dostęp do sklepu Google Play daje ogromne możliwości! Poza tym wśród zalet należy wymienić kompatybilność z Asystentem Google oraz łatwe przerzucanie treści z urządzenia mobilnego na TV dzięki technologii Chromecast. 

 

Google TV to następca Android TV. Ma wszystkie zalety poprzednika, a przy tym korzysta z odświeżonego interfejsu i jest lepiej zoptymalizowany, dzięki czemu działa bardziej płynnie. Korzystając z Google TV, można też łatwiej wyszukiwać interesujące treści. Wszystkie zasoby znajdziesz na ekranie głównym bez konieczności wchodzenia do poszczególnych aplikacji. Jeśli zależy ci na daleko idącej personalizacji, która ułatwia korzystanie z ekranu startowego, trudno o lepszą rekomendację!

 

Oprócz tych najpopularniejszych systemów są także inne. Przykładowo telewizory Hisense korzystają z własnego, niezależnego systemu VIDAA, a tańsze modele Philipsa z systemu Saphi, znacznie uboższego niż Google TV. W przeszłości niektórzy producenci proponowali także inne rozwiązania, jak np. FirefoxOS. 

Jaki smart TV najlepszy? Na co jeszcze zwrócić uwagę

 

Jak widzisz, kupując telewizor do internetu masz wiele różnych możliwości. Każdy system operacyjny ma swoje mocne strony, a wybierając konkretną markę telewizora, a tym samym – system operacyjny, akceptujesz związane z tym następstwa. To jednak nie koniec dylematów. Co jeszcze może okazać się istotne przy zakupie smart TV?

 

  • Wielkość ekranu – powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia oraz odległości widza od ekranu. Obecnie w Polsce jest jeszcze najwięcej telewizorów o przekątnej między 40 a 49 cali, jednak stopniowo wymieniane są na większe. Dlatego jeśli planujesz zakup smart TV do średniej wielkości salonu, najlepiej od razu myśleć o modelu co najmniej 55-calowym. 
  • Matryca – to od niej w dużej mierze zależy cena telewizora i nie ma tu mowy o przypadku. Zwykłe telewizory LED są tańsze niż QLED lub OLED. Konkretna technologia wpływa bowiem na właściwe odwzorowanie barw, kontrasty czy zniekształcenia obrazu, gdy jest oglądany pod kątem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: QLED czy OLED – co wybrać.
  • Technologie optymalizacji obrazu – jest wiele technologii skupiających się na idealnym odwzorowaniu ruchu w dynamicznych scenach. Warto w tym miejscu wymienić np. funkcję X-Motion Clarity w Sony, która sprawia, że ruchome obrazy są precyzyjnie regulowane, aby zapobiec rozmazywaniu. Nawet podczas najszybszych scen obraz nie traci nic ze swojej jasności. Kolejna technologia Sony wpierająca oglądanie szybkich scen w filmach akcji czy grach wideo to Motionflow. Jej działanie polega na generowaniu i wstawianiu dodatkowych obrazów między klatki oryginalnego materiału, z uwzględnieniem kluczowych elementów wizualnych na dostępnych klatkach.
  • Funkcje dla graczy – chcesz podłączyć do telewizor konsolę PS5, Xbox Series albo komputer PC? W takim razie warto zwrócić uwagę na obecność w specyfikacji udogodnień dla graczy. Żeby w pełni cieszyć się wysoką rozdzielczością w grach i płynnością rozgrywki, należy wybrać model ze złączem HDMI 2.1. Idealnie, jeśli wybrany TV ma automatyczny tryb niskich opóźnień (AALM), a także dynamiczne dopasowanie liczby klatek na ekranie do sygnału z konsoli (Variable Refresh Rate, VRR).

Więcej o telewizorach gamingowych przeczytasz w artykule, jaki telewizor do gier wybrać.

  • Jakość dźwięku – telewizor ma nie tylko wyświetlać piękny obraz, ale też generować dobrej jakości audio. Warto zatem sprawdzić czy wybrany smart TV obsługuje format dźwięku przestrzennego, taki jak Dolby Atmos, a także czy ma jakieś dodatkowe technologie, np. do redukcji szumów, wzmacniania dialogów czy wspierające podążanie dźwięku za obiektem. 
  • Wygląd – telewizor, zwłaszcza jeśli jest duży, to ważny element wystroju wnętrza. Warto zwrócić uwagę, czy pasuje ci jego design. Przed zakupem popatrz na kolor obudowy oraz grubość ramek. Chcesz, żeby TV ładnie wyglądał również wtedy, gdy jest wyłączony? Szukaj modeli z trybem Ambient i matową powłoką. Taki sprzęt może wyświetlać obrazy lub rodzinne zdjęcia w momencie, gdy nie oglądasz żadnych programów. 
  • Współpraca z innymi sprzętami domowymi– to ważne, jeśli chcesz stworzyć spójny ekosystem. Jak wiadomo, telewizory Samsung korzystają z funkcji Samsung SmartThings, obecnej też m.in. w pralkach, lodówkach, klimatyzatorach czy inteligentnych gniazdkach tego producenta. Jeśli chcesz mieć inteligentny dom i zaczynasz gromadzić urządzenia Samsunga działające w ramach SmartThings, to dobrze, jeśli twój nowy smart TV również będzie tej firmy!

Nie ma opisu obrazu

Czy TV z internetem są popularne?

 

Badania pokazują, że popyt na telewizory wśród Polaków jest naprawdę spory. 96% mieszkańców naszego kraju deklaruje, że ma telewizor. W tym ponad 55% dysponuje modelem z funkcjami smart TV. Nie oznacza to jednak, że należy zadowolić się aktualnym stanem posiadania. TV w każdej chwili można wymienić na większy albo nowocześniejszy, żeby oglądanie ulubionych programów mogło przynosić jeszcze więcej satysfakcji całej rodzinie!

Czytaj więcej
Telewizory 8K – czy warto je kupić?
Telewizory

19. lipiec

Telewizory 8K – czy warto kupić?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor 8K? Od wielu lat spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K wspierają technologiczną rewolucję telewizorów 4K. Wygląda na to, że za parę lat czeka nas powtórka, kolejne zwiększenie standardowej rozdzielczości. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety TV 8K!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Telewizory 8K – czy warto kupić?
OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Telewizory

22. styczeń

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z matrycą OLED są najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ? Dowiedz się, jak działa OLED!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Smart TV – co to oznacza?
Telewizory

2. styczeń

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Smart TV – co to oznacza?