MM logo red
Nie ma opisu obrazu

OLED czy QLED – co wybrać? Czym się od siebie różnią?

Nie ma opisu obrazu

OLED czy QLED – przed tym dylematem stoi wiele osób myślących o zakupie nowego telewizora. Oba terminy odnoszą się do technologii wykonania ekranu. Nie wiesz, czy lepiej wybrać model z matrycą OLED czy QLED? Przeczytaj nasz poradnik, żeby poznać mocne strony obu rozwiązań.

Czym się różni OLED od QLED?

OLED i QLED to nazwy, które mówią o technologii wykonania matrycy. Skrót OLED oznacza Organic Light-Emitting Diode, czyli diodę wykonaną ze związków organicznych. Telewizory OLED nie potrzebują dodatkowego podświetlenia jak QLED. Źródłem światła jest sam piksel. W przypadku ekranów z rozdzielczością 4K takich samoświecących pikseli jest ponad osiem milionów, a w telewizorach 8K ponad 33 miliony. W konsekwencji można liczyć na głęboką czerń – dzięki możliwości całkowitego wyłączenia każdej diody – a także znakomite odwzorowanie wszystkich kolorów i doskonały kontrast. Na tle innych telewizory OLED wyróżniają się także krótkim czasem reakcji i bardzo dobrymi kątami widzenia – obraz jest wyraźny i szczegółowy, nawet wtedy gdy nie siedzisz na wprost TV.

Poza tym wyświetlacze OLED znacznie skuteczniej niż inne eliminują efekt halo, zwany także bloomingiem. Mowa tu o sytuacji, w której podświetlenie z jasnych stref wchodzi także na ciemne obszary – na przykład, gdy napisy wyświetlane na czarnym tle generują jasną poświatę. Telewizory z matrycą OLED oferują takie firmy, jak LG – wytwórca matryc, z których korzysta także konkurencja – PhilipsSony oraz Panasonic, a niedawna do tego wyścigu powrócił lider rynku z innowacyjnymi matrycami Samsung QD-OLED, połączeniem obu omawianych technologii. Warto pamiętać, że wyświetlacze OLED znajdziesz także w innych urządzeniach, np. w smartfonach i tabletach.


QLED to ulepszenie starszej technologii LCD LED, matrycy z diodami wymagającymi podświetlenia. Nazwa wzięła się od kropek kwantowych (Quantum Dots). Kropki kwantowe to rodzaj nanocząsteczek, które modyfikują padające na nie światło. Dzięki swoim właściwościom zamieniają część wyjściowego niebieskiego światła z diod LED na promieniowanie czerwone i zielone. W ten sposób uzyskuje się czystsze podstawowe (czerwony, zielony, niebieski),  a w konsekwencji – szerszą paletę barw niż w matrycach ciekłokrystalicznych. QLED jest technologią opatentowaną przez firmę Samsung, obecną też w sprzętach TCL, i stale rozwijaną. Ulepszona wersja telewizorów tego typu nosi nazwę NeoQLED.


Zwolennicy obu technologii mają argumenty na przewagę jednej nad drugą. Co do zasady OLED jest droższy, ale gwarantuje czerń absolutną. Na końcowy efekt wpływa szereg inny czynników, od przetwornika obrazu i zastosowanych technologii, po rodzaj podświetlenia i liczbę (niezależnie sterowanych) stref, na jakie został podzielony ekran QLED.
Oprócz różnic związanych z technologią wyświetlania obrazu należy wspomnieć też o trwałości matryc. Teoretycznie telewizory QLED cechują się większą żywotnością niż OLED, bo piksele matryc OLED są podatne na stopniowe wypalanie się w miejscach statycznego obrazu. W przypadku standardowego użytkowania telewizora opisane problemy nie będą jednak występować, . Średnia żywotność matryc OLED szacowana jest na około 100 000 godzin. To oznacza, że zapewne zdążysz wymienić telewizor na inny zanim uda się zaobserwować jakiekolwiek kłopoty z obrazem.

  • Oferta
    Telewizory

    Telewizory na podium!

    Polecane telewizory

    Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

QLED vs OLED – najważniejsze podobieństwa


Wiesz już, czym się różni OLED od QLED. A co z podobieństwami? Trzeba przyznać, że jest ich wiele – w końcu to urządzenia z wyższej półki. Bez względu na to, czy wybierzesz telewizor QLED, czy OLED, będziesz cieszyć się doskonałą jakością obrazu. W obu przypadkach można liczyć na wysoką rozdzielczość (4K czy 8K), bardzo dobrą głębię obrazu i prawdziwie żywe kolory. Zarówno wśród telewizorów OLED, jak i QLED znajdziesz modele z częstotliwością odświeżania 120 Hz, idealne do gier i oglądania dynamicznych filmów akcji. W ofercie telewizorów OLED i QLED są propozycje różnej wielkości. Dominują odbiorniki o przekątnej 55-65 cali, ale są także pojedyncze modele z ekranem 42-48 cali. Nie ma także istotnych różnic między telewizorami OLED i QLED w kwestii poboru prądu. Zarówno średnie wartości zużycia energii, jak i klasy energetyczne prezentują się niemal identycznie.
Pamiętaj, że technologia wykonania matrycy to tylko jeden z elementów decydujących o jakości i cenie telewizora. Wybierając smart TV, zwróć uwagę także na inne elementy:

  • procesor;
  • system operacyjny;
  • głośniki i technologie wspierające audio;
  • dodatkowe funkcje, takie jak Ambilight, sterowanie za pomocą smartfona czy sterowanie głosowe.

QLED czy OLED – co lepsze?


Gdy w 2017 r. w sklepach pojawiły się pierwsze telewizory QLED, były zdecydowanie tańszą alternatywą dla OLED, ale ustępowały im wyraźnie pod względem kontrastu i odwzorowania barw – obraz był więc mniej realistyczny. Atutem natomiast była niska cena. Z tego powodu QLED był traktowany jako coś pomiędzy LED i OLED. Dzisiaj te różnice w znacznym stopniu się zatarły. Porównując specyfikację najnowszych telewizorów OLED i QLED, zobaczysz podobne parametry. Ekrany wypadają niemal tak samo w kwestii odwzorowania palety barw sRGB czy palety barw DCI-P3. Różnice, sięgające 2-3%, trudno dostrzec gołym okiem. Najnowsze telewizory NeoQLED radzą sobie lepiej z podświetlaniem i wygaszaniem poszczególnych partii ekranu. Diody są mniejsze, i co za tym idzie – sterowanie nimi jest bardziej precyzyjne.


Wciąż kluczową różnicą między matrycą QLED i OLED pozostaje jasność. W związku z tym w nasłonecznionych pomieszczeniach, gdzie nie używa się na co dzień zaciemniających rolet, lepszym wyborem będzie telewizor QLED. Można także spotkać się z opinią, że QLED lepiej niż OLED obsługuje technologię HDR.


OLED zyskuje natomiast przewagę wieczorem i w nocy. Gdy oczy przyzwyczajają się do ciemności, na pewno łatwiej docenić perfekcyjną czerń i idealny kontrast między poszczególnymi elementami widocznymi na ekranie. Modele OLED uznaje się też za optymalny wybór dla graczy ze względu na najlepsze odwzorowanie czerni i krótki czas reakcji. Dlatego szukając idealnego telewizora do konsoli PlayStation lub Xbox, bez wahania sięgnij po OLED.


Znając największe zalety technologii OLED i QLED, na pewno łatwiej będzie ci wybrać konkretny model telewizora. Wiedząc więcej o matrycach, można lepiej dopasować sprzęt do indywidualnych preferencji. Dla większości użytkowników telewizory QLED dadzą w pełni satysfakcjonujący obraz. OLED to alternatywa dla prawdziwych koneserów dobrego kina albo zapalonych miłośników gamingu. Jeśli nie przewidujesz problemów z silnym, naturalnym oświetleniem w ciągu dnia, możesz wybrać OLED, by cieszyć się jeszcze większym realizmem na ekranie.

Telewizory 8K – czy warto je kupić?
Telewizory

19. lipiec

Telewizory 8K – czy warto kupić?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor 8K? Od wielu lat spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K wspierają technologiczną rewolucję telewizorów 4K. Wygląda na to, że za parę lat czeka nas powtórka, kolejne zwiększenie standardowej rozdzielczości. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety TV 8K!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Telewizory 8K – czy warto kupić?
OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Telewizory

22. styczeń

OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego telewizora, Twoje zainteresowanie może wzbudzić technologia OLED. Co to za rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dla kogo odbiorniki telewizyjne z matrycą OLED są najlepsze, a kto powinien zdecydować się na inny typ? Dowiedz się, jak działa OLED!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o OLED – co to jest? Co to za ekran w TV?
Smart TV – co to oznacza?
Telewizory

2. styczeń

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

2. styczeń

Dowiedz się więcej o Smart TV – co to oznacza?