MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Rodzaje telewizorów – jakie są dostępne na rynku?

Rodzaje telewizorów – jakie są dostępne na rynku?

W sklepach można znaleźć różne rodzaje telewizorów. Średnio dwa razy do roku na rynku debiutują nowe serie TV. Odświeżają design, wprowadzają pionierskie rozwiązania przetwarzania obrazu czy sposoby obsługi. Poznaj najnowsze telewizory. Jakie są ich rodzaje?

Rodzaje ekranów telewizorów

Podświetlenie LED

Telewizory LED niepodzielnie królują w sklepach i domach już od kilku lat. Niewielkie diody LED, które doskonale sprawdzają się także na rynku oświetleniowym i motoryzacyjnym sprawiły, że telewizory stały się znacznie cieńsze i dużo bardziej energooszczędne. Podświetlenie krawędziowe Edge LED znajduje zastosowanie w nieco tańszych modelach i nie gwarantuje idealnej równomierności podświetlenia matrycy. Jeżeli jednak liczy się dla nas wygląd i cena urządzenia, to powinniśmy postawić właśnie na to rozwiązanie.

Zdecydowanie lepsze rezultaty oferuje pełne podświetlenie, czyli Full LED. Równomierne podświetlenie matrycy daje praktycznie nieskazitelnej jakości obraz, który będzie oczarowywał tą samą intensywnością i głębią barw w każdym miejscu ekranu. Czy istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie? Tak, jest to podświetlenie Full LED z funkcją miejscowego przyciemniania, która jednak przede wszystkim zdecydowanie poprawi obraz wyświetlany przez telewizory Edge LED.

Sterowanie świeceniem pojedynczych diod LED pozwala na jeszcze lepsze wyeksponowanie czerni w wyświetlanym obrazie. Przykład takiego modelu to chociażby telewizor SONY KD-55XH8077 albo telewizor SONY KD-65XH9077.

Oferta
Telewizory

Telewizory na podium!

Polecane telewizory

Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Matryca OLED


Bez względu na zastosowane rozwiązanie podświetlenia matrycy zwykłe diody LED nie są w stanie rywalizować z mikroskopijnej wielkości diodami OLED (Organic Light Emitting Diode), które samodzielnie emitują światło bez konieczności podświetlania ich od spodu. Telewizory OLED wyróżnia wręcz fotorealistyczny obraz charakteryzujący się nieporównywalnie realistyczną czernią, wyjątkowo wysokim kontrastem między najjaśniejszym a najciemniejszym obszarem ekranu i przepięknymi naturalnie nasyconymi kolorami pod dowolnym kątem widzenia.

O tym, czy kupić telewizor LED, czy OLED, w dużej mierze decyduje dostępny budżet, bo różnice w cenie wciąż są wysokie.

Inne typy telewizorów


Jak się okazuje, są także inne możliwości. Firma Samsung od pewnego czasu promuje telewizory QLED, czyli kolejny, unowocześniony wariant matrycy LCD. Technologia wykorzystuje kropki kwantowe (Quantum dot), czyli mikroskopijnych rozmiarów kryształki zamontowane między filtrami kolorów a podświetleniem ekranu. To przez nie zostaje przepuszczone niebieskie światło LED, które jest zamieniane na dwa kolejne kolory – zielony i czerwony. To rozwiązanie umożliwia dostosowywanie długości fal, dzięki czemu uzyskuje się lepsze parametry obrazu. 65-calowy telewizor, taki jak SAMSUNG QE65Q77CAT, kupimy za mniej niż 4000 zł.
Stosunkowo nowym produktem są także telewizory NanoCell. To dla odmiany typ telewizora promowany przez markę LG. Cechuje się przede wszystkim doskonałymi kątami widzenia, a przy tym także doskonałym kontrastem i odwzorowaniem barw. Takie telewizory można kupić w atrakcyjnej cenie. Na przykład telewizor LG 55NANO82T6B.AEU kosztuje niewiele ponad 4000 zł.
To rozwiązania, które obecnie są popularne, czas pokaże – jak długo. Jeszcze kilka lat temu wiele osób postawiło na przykład na zakrzywione ekrany czy telewizory 3D, jednak wszyscy producenci szybko zrezygnowali tych opcji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując telewizor?


Rodzaje ekranów telewizyjnych to nie wszystko. Decydując się na kupno TV do salonu, powinniśmy zwracać uwagę także na szereg innych elementów.

  • Wygląd – w tym miejscu należy spojrzeć na szerokość ramek otaczających ekran, ale również kolorystykę i design. Coraz popularniejszą opcją jest tryb Ambient, który sprawia, że wyłączony TV nie jest jedynie dużą czarną plamą, a emituje obraz pasujący do otoczenia.
  • Funkcje dźwięku – to ważne zwłaszcza, jeśli chcemy połączyć telewizor z dobrym kinem domowym. Jeśli telewizor ma się sprawdzić, musi obsługiwać najważniejsze funkcje i dekodery audio.
  • Dostępne złącza – do podłączenia dodatkowych urządzeń, jak kino domowe, konsola, odtwarzacz Blu-Ray – liczy się nie tylko sama liczba portów HDMI czy USB, ale także ich umiejscowienie.
  • Łatwa współpraca z urządzeniami mobilnymi – na przykład udostępnianie plików, strumieniowanie obrazu ze smartfona na ekran telewizora czy aplikacja do sterowania TV z poziomu telefonu.

Smart TV i łatwa obsługa


Smart TV to funkcja, którą posiadają wszystkie inteligentne telewizory. Dzięki niej możemy bezprzewodowo podłączyć nasz telewizor do sieci i cieszyć się wieloma źródłami wysokiej jakości treści. Smart TV daje nam szansę m.in. oglądać „na życzenie” seriale i filmy fabularne dzięki aplikacjom krajowych nadawców, a także przeglądać bezkresne zasoby YouTube. Inteligentne telewizory dają także szansę na zapomnienie o tradycyjnym pilocie, który jest dla nich zdecydowanie zbyt staroświecki. Łatwa obsługa odbiorników najnowszej generacji możliwa jest dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom jak sterowanie głosem czy sterowanie gestami. Brzmi futurystycznie? Już teraz możesz np. przerzucać kanały pojedynczym ruchem ręki lub zwiększać poziom głośności jedną prostą komendą.

Jaki rodzaj telewizora? Wybór należy do Ciebie


Nowości jest wiele, a będzie ich jeszcze więcej. Najnowsze telewizory oferują znakomitej jakości podświetlenie, gwarantujące fantastyczną jakość obrazu, wyświetlanego w rozdzielczości, o jakiej jeszcze przed kilkoma laty nawet nam się nie śniło. Ich wygląd nieustannie przechodzi kolejne metamorfozy, a niektóre rozwiązania, takie jak np. zakrzywiony ekran, mają charakter nie tylko estetyczny, ale i czysto praktyczny. Inteligentne telewizory kuszą także funkcjonalnością wykraczającą daleko poza ramy zwykłego oglądania telewizji. Dokonajmy mądrego wyboru i cieszmy się najnowszą techniką w naszym domu.

Montażyści podłączają telewizor
Telewizory

10. luty

Podłączanie telewizora: wskazówki prawidłowej konfiguracji

Dowiedz się, jak skonfigurować swój telewizor. Przeczytaj, jak podłączyć telewizor do konsoli Xbox lub PlayStation oraz jak skalibrować smart TV.

10. luty

Dowiedz się więcej o Podłączanie telewizora: wskazówki prawidłowej konfiguracji
Nowoczesny salon z obrazami i telewizorem
Telewizory

7. luty

Telewizor z funkcją obrazu: co to jest i jak działa?

Dzięki telewizorowi z funkcją obrazu otrzymujesz jednocześnie telewizor i obraz. Dowiedz się, jak działa telewizor jako obraz i jakie są jego zalety.

7. luty

Dowiedz się więcej o Telewizor z funkcją obrazu: co to jest i jak działa?
Telewizor gamingowy z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu (liczby herzów)
Telewizory

7. luty

Czym jest herc (Hz) i ile herców powinien mieć Twój telewizor?

Porównując telewizory lub monitory do grania, prawdopodobnie natkniesz się na termin herc (Hz) albo częstotliwość odświeżania. Dowiedz się, czym jest Hz.

7. luty

Dowiedz się więcej o Czym jest herc (Hz) i ile herców powinien mieć Twój telewizor?