MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Smart TV – co to oznacza?

Smart TV – co to oznacza?

Mianem smart TV określa się wszystkie telewizory, które oferują inteligentne funkcje dzięki możliwości łączenia się z internetem. Smart TV nieustannie się rozwija – dzisiaj to znacznie więcej niż telewizor z przeglądarką! Po podłączeniu odbiornika do internetu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi zyskujesz możliwość przeglądania stron internetowych, odwiedzenia popularnych serwisów społecznościowych, przeprowadzenia rozmów wideo, a przede wszystkim korzystania z najpopularniejszych streamingów.

Poznaj Smart TV!

Telewizory Smart TV

Czym są telewizory Smart TV?

Smart TV to telewizor z dostępem do Internetu. To połączenie internetowe (za pośrednictwem kabla internetowego lub wbudowanego modułu WiFi) umożliwia strumieniowe przesyłanie filmów i seriali z Internetu na telewizor. Nie potrzebujesz do tego żadnego dodatkowego urządzenia, wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz już w telewizorze. Telewizory z taką funkcjonalnością nazywane są Smart TV.

Korzyści telewizorów Smart TV

Korzyści z posiadania telewizora Smart TV

Największą zaletą telewizora Smart TV jest to, że oprócz standardowych programów telewizyjnych możesz oglądać nieograniczoną liczbę filmów, seriali, programów telewizyjnych, transmisji sportowych i dokumentów. Dzięki serwisom streamingowym możesz na przykład obejrzeć film lub obejrzeć cały sezon ekscytującego serialu na raz. Możesz także przeglądać strony internetowe, prowadzić rozmowy wideo i słuchać muzyki online. Kolejną zaletą jest możliwość podłączenia innych urządzeń do telewizora Smart TV.

Aplikace na telewizorach Smart TV

Jakie aplikacje są dostępne na telewizory Smart TV?

Wiele dużych marek telewizyjnych ma własne platformy Smart TV. Philips i Sony korzystają z platformy Android TV, natomiast telewizory Samsung Smart TV działają na systemie Tizen. Przy zakupie telewizora Smart TV upewnij się, że Twoja ulubiona aplikacja jest obsługiwana przez markę telewizora. Najbardziej znane aplikacje na telewizory Smart TV to: Netflix, Disney+, AppleTV, Amazon Prime Video, YouTube i Spotify. Jest ich o wiele więcej, znajdziesz je wszystkie w Internecie lub w menu swojego telewizora Smart TV!

Jakie są najpopularniejsze systemy operacyjne Smart TV?

Skoro wiadomo już, co to jest Smart TV, warto zastanowić się nad dostępnymi systemami operacyjnymi, na których pracują te urządzenia.

Obecnie najpopularniejsze systemy Smart TV to:

  • Tizen;
  • WebOS;
  • Android TV / Google TV;
  • VIDAA.


Najczęściej wybór konkretnego producenta oznacza także wybór określonego systemu. Chociaż funkcja Smart TV w telewizorze jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich modeli, to, jak dokładnie działa, może się znacząco różnić. 

Tizen

Inteligentne telewizory Samsung od 2015 r. działają pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. Według zapewnień koreańskiego producenta ma on umożliwić programistom jeszcze prostsze tworzenie aplikacji, a samym użytkownikom zagwarantować nieograniczone możliwości rozrywki.

Zupełnie nowy interfejs Smart Hub jest nie tylko płynny, ale oferuje także błyskawiczny, łatwy dostęp do treści. Jego kolejnymi atutami są przyciągający oko wygląd, wyświetlanie ostatnio oglądanych elementów, a przede wszystkim – indywidualnie przygotowanych rekomendacji. Równie ważne jest to, że Tizen pozwala na bezproblemową synchronizację z urządzeniami mobilnymi. Do niedawna Samsung miał wyłączność na swój system operacyjny, jednak od pewnego czasu zacząć udostępniać licencję także innym producentom. Z systemu Tizen korzystają już marki takie jak Akai, Bauhn, Lisar, Sunny oraz Vispera. Nie można ich kupić w Polsce, ale występują m.in. we Włoszech czy Australii.

Tizen jest obecnie najpopularniejszym systemem smart TV na świecie, co wynika z tego, że Samsung od lat sprzedaje zdecydowanie najwięcej telewizorów. 

webOS

System operacyjny, w który wyposażone są telewizory LG, jest uważany za jedno z najlepszych rozwiązań zarówno przez programistów, jak i użytkowników. Ci pierwsi uwielbiają go za nieskomplikowane pisanie aplikacji opartych na językach webowych, a ci drudzy – za wynikającą z tego mnogość aplikacji, wielowątkowość, estetyczny i intuicyjny interfejs, płynność działania oraz możliwość obsługi za pomocą pilota reagującego na ruchy nadgarstka. Do tego dochodzi możliwość przypinania do menu ulubionych kanałów, błyskawicznie szybkie zmienianie parametrów obrazu i dźwięku czy źródła sygnału. 

Wielką zaletą webOS jest intuicyjne, naturalne sterowanie za pomocą głosu. W tym również w języku polskim. Co więcej, system może uczyć się nowych komend. Historia webOS jest podobna do tej Samsunga. Początkowo system był przypisany wyłącznie do telewizorów LG, jednak to już nieaktualne. Możliwość korzystania z tego oprogramowania uzyskały firmy takie jak Konka i Blaupunkt. Celem LG jest pewnie prześcignięcie Samsunga – obecnie telewizory webOS są drugie pod względem popularności na świecie. 

Google TV (ulepszona wersja Android TV)

System operacyjny firmy Google (kiedyś Android TV, obecnie w większości modeli przekształcony w Google TV) to trzeci pod względem popularności system operacyjny. Na smart TV wyposażonych w system operacyjny firmy Google można instalować liczne aplikacje ze sklepu Google Play dostosowane do dużych przekątnych i obsługi pilotem. Pod względem liczby oferowanych aplikacji Google TV dominuje nad innymi smart TV, co oznacza, że jest najbardziej wszechstronny.

Inną zaleta to wykorzystywanie Asystenta Google, a także wbudowany Chromecast, dzięki czemu można odtwarzać aplikacje z telefonu na ekranie TV. Powinien przypaść do gustu osobom korzystającym regularnie z wielu aplikacji do streamingu filmów i seriali, ponieważ zapewnia bardzo łatwy, intuicyjny dostęp do wszystkich treści, nie tylko z poziomu konkretnej aplikacji, ale też przez ekran startowy.

Z systemu Google korzystają telewizory takich firm jak Sony, Sharp, Xiaomi, TCL, Philips. Jeśli wahasz się, czy wybrać Android TV, czy Google TV, radzimy, żeby zdecydować na tę drugą możliwość. W udoskonaloną wersję systemu wyposażone są nowocześniejsze telewizory, a wszystkie funkcje działają po prostu szybciej i bardziej płynnie.

Google TV to także odświeżony, bardziej przystępny dla użytkownika interfejs. Jeśli zależy ci na personalizacji treści na ekranie startowym, omawiany system jest dobrym wyborem.

VIDAA

System operacyjny VIDAA to stosunkowo nowe rozwiązanie, które wykorzystują telewizory Hisense. Podobnie jak konkurencyjne systemy ma cały interfejs po polsku i całkiem pokaźną liczbę dostępnych aplikacji.

Sterowanie poprzez komendy głosowe (VIDAA Voice) także działa tutaj bez zarzutu. Co więcej, wszystkie polecenia przetwarzane są bardzo szybko. Jeśli preferujesz inne narzędzia do kontroli głosowej, nie ma problemu. Telewizory Hisense z systemem VIDAA są kompatybilne także z Amazon Alexa i Asystentem Google.

Chcąc sterować telewizorem za pomocą urządzenia mobilnego, wystarczy ściągnąć aplikację VIDAA Smart Remote. Dzięki niej można używać smartfona jak pilota oraz płynnie przerzucać materiały z małego ekranu na duży, podobnie jak za pomocą Chromecasta.

Jak radzić sobie bez smart TV?


Każdy nowy telewizor zapewni dostęp do funkcji smart TV w ramach jednego z opisanych systemów. Co jednak w sytuacji, gdy masz stary telewizor, a chcesz korzystać z inteligentnych funkcji bez wymiany sprzętu? Na szczęście jest to możliwe! Dostęp do większości funkcji smart uzyskasz, łącząc telewizor z odpowiednim odtwarzaczem multimedialnym.

Co daje Smart TV?


Smart TV potrafi o wiele więcej niż zwykły telewizor. Jeśli zamiast linearnej ramówki chcesz mieć dostęp do ogromnej liczby programów na życzenie, połączyć telewizor ze smartfonem i sterować bez pilota, to polubisz funkcje inteligentnych telewizorów. Wówczas pozostanie tylko kwestia wyboru odpowiedniego systemu i konkretnego urządzenia.

Czytaj więcej

Montażyści podłączają telewizor
Telewizory

10. luty

Podłączanie telewizora: wskazówki prawidłowej konfiguracji

Dowiedz się, jak skonfigurować swój telewizor. Przeczytaj, jak podłączyć telewizor do konsoli Xbox lub PlayStation oraz jak skalibrować smart TV.

10. luty

Dowiedz się więcej o Podłączanie telewizora: wskazówki prawidłowej konfiguracji
Nowoczesny salon z obrazami i telewizorem
Telewizory

7. luty

Telewizor z funkcją obrazu: co to jest i jak działa?

Dzięki telewizorowi z funkcją obrazu otrzymujesz jednocześnie telewizor i obraz. Dowiedz się, jak działa telewizor jako obraz i jakie są jego zalety.

7. luty

Dowiedz się więcej o Telewizor z funkcją obrazu: co to jest i jak działa?
Telewizor gamingowy z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu (liczby herzów)
Telewizory

7. luty

Czym jest herc (Hz) i ile herców powinien mieć Twój telewizor?

Porównując telewizory lub monitory do grania, prawdopodobnie natkniesz się na termin herc (Hz) albo częstotliwość odświeżania. Dowiedz się, czym jest Hz.

7. luty

Dowiedz się więcej o Czym jest herc (Hz) i ile herców powinien mieć Twój telewizor?