Telewizor Samsung czy LG? Porównujemy rozdzielczość i rodzaje matrycy
Wszyscy chyba zgadzają się, że obraz Full HD w przypadku telewizorów to już przeszłość. Obecnie standardem jest rozdzielczość 4K, a telewizory z tą technologią stały się już na tyle przystępne cenowo, żeby można było uznawać je za powszechnie dostępne. Jednocześnie pojawia się coraz więcej telewizorów oferujących jeszcze większą szczegółowość wyświetlanych obrazów.
Mowa tutaj o sprzętach z rozdzielczością 8K, czyli 7680×4320 pikseli. Wciąż są kosztowne, bo najtańsze urządzenia kupimy w tej chwili za ponad 8000 zł, niemniej jednak z czasem te ceny będą spadać.
Jak pod tym względem wygląda LG czy Samsung?
Obaj producenci oferują telewizory zarówno 4K, jak i 8K. Jeśli mamy zatem szukać różnic, raczej należy przyjrzeć się technologii wyświetlania obrazu. Samsung oferuje obecnie
telewizory QLED. W ramach tej technologii wykorzystuje się kropki kwantowe (Quantum Dot). TV z taką matrycą cechuje się doskonałym odwzorowaniem wszystkich kolorów.
Obraz jest bardzo realistyczny a jasność zadowalająca nawet podczas słonecznych dni.
LG natomiast w swoich flagowych telewizorach zapewnia
matryce OLED. To oznacza, że zastosowane mamy diody LED ze związków organicznych.
Takie telewizory mogą pochwalić się wspaniałym kontrastem i bardzo głęboką czernią. LG oferuje także nowoczesne telewizory z technologią wyświetlania obrazu
NanoCell. Co to znaczy? Tutaj, zamiast diod LED, mają zastosowanie nano cząsteczki - jeszcze mniejsze od kropek kwantowych, które polepszają kąty widzenia, paletę barw oraz czystość kolorów.
Technologia NanoCell występuje tylko w telewizorach LG od 2017 roku, podobnie jak QLED to technologia typowa tylko dla Samsunga.