MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Co to jest Chromecast? Jak go podłączyć i używać?

Nie ma opisu obrazu

Co to jest Chromecast i jak tego używać? Termin ten możesz kojarzyć z wielu nowoczesnych telewizorów. Pozwala na przesyłanie obrazów na ekran telewizora z innego rodzaju sprzętów – na przykład smartfona, laptopa lub tabletu. Warto mieć też świadomość, że Chromecast może być również samodzielnym urządzeniem, które każdy, nawet stary telewizor, może zmienić w nowoczesny, inteligentny sprzęt. Co to jest Chromecast w tym wydaniu? To niewielka przystawka (określana jako dongle), którą wystarczy podpiąć do wejścia HDMI telewizora, by korzystać z wielu ciekawych możliwości, zarezerwowanych wcześniej tylko dla nowych, zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakie mamy rodzaje Chromecast, jak używać i podłączyć ten sprzęt? Podpowiadamy w tym artykule!

Chromecast – co to takiego?


Zacznijmy od historii tego rozwiązania. Na rynku przystawka stworzona przez Google jest obecna od wielu lat. Zadebiutowała w 2013 roku. Aktualnie możemy kupić Chromecast 4.0 z 2020 roku, chociaż w sprzedaży trafimy również na Chromecast 3.0, wydany w 2018 roku. Zwykle za nowszą wersję musimy zapłacić nawet dwa razy więcej niż za starszą, nie są to jednak wysokie ceny. Chromecast 4.0 kupimy już za około 350 zł. O tym, czym różnią się oba urządzenia, opowiemy nieco później. Chromecast powstał jako odpowiedź na potrzebę użytkowników do udostępniania treści z innych sprzętów na ekran telewizora. Gdy miała premierę pierwsza odsłona urządzenia, smart TV nie był jeszcze powszechnym standardem w telewizorach. Zgodnie z tą logiką, łatwiej dokupić stosunkowo niedrogą przystawkę, zamiast szukać nowego sprzętu telewizyjnego, który jest wielokrotnie droższy. Pomysł Google okazał się strzałem w dziesiątkę. W ten sposób nawet kilkunastoletni sprzęt można przekształcić w nowoczesne centrum rozrywki. Aby poznać wszystkie sposoby na to, jak smartfon może współpracować z telewizorem, sprawdź nasz poradnik. Najnowsze telewizory mają usługę Chromecast dostępną bez dodatkowych przystawek. Jeśli nasz sprzęt nie ma tej funkcji wbudowanej fabrycznie, zawsze możemy pokusić się o zakup dodatkowego sprzętu – przystawki Chromecast. Jak podłączyć? To kolejna zaleta tego rozwiązania: cały proces jest prosty i intuicyjny, nie trzeba spędzać czasu na żmudnej konfiguracji.

Jak działa Chromecast?


Wiemy już, czym jest Chromecast. A jak działa? Chromecast pozwala na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do sprzętów bez smart TV. Całość funkcjonowania opiera się na przesyłaniu danych za pomocą połączenia Wi-Fi. Innymi słowy, jeśli telewizor nie obsługuje Internetu, robi to za niego przystawka Chromecast, która za pomocą Wi-Fi odbiera treści przesyłane z innych urządzeń, na przykład smartfona i tabletu. Brzmi nieskomplikowanie? Bo tak właśnie jest! Chociaż efekty są spektakularne, sama zasada działania sprzętu, nie jest wcale złożona. Chromecast 4.0 ma dodatkowe funkcje, jak wbudowany bluetooth, dzięki czemu dodatkowo możemy połączyć to urządzenie na przykład ze słuchawkami bezprzewodowymi. Czy Chromecast 4.0 będzie lepszym wyborem niż jego poprzednik? Czas przyjrzeć się najważniejszym różnicom między nimi.

Chromecast 3.0 a 4.0 – podobieństwa i różnice


Obie przystawki umożliwiają wyświetlanie multimediów z tabletu lub smartfona, jednak ich działanie i funkcje nieco się różnią. Przede wszystkim, przy Chromecast 3.0, to smartfon spełnia funkcję pilota – głównie dlatego, że urządzenie nie ma własnego interfejsu. Zmieniło się to w Chromecast 4.0, który otrzymał interfejs Google TV i dedykowany pilot, dołączany do zestawu. To jednak dopiero początek różnic, chociaż wymieniona wyżej jest tą najważniejszą. Chromecast 4.0 ma wbudowany bluetooth, dzięki czemu możemy podłączyć na przykład słuchawki bezprzewodowe, by korzystać z telewizora tak, by nie przeszkadzać innym domownikom. W wersji 4.0 ważną kwestią jest również obsługiwanie obrazu jakości w 4K. Pozwala to na oglądanie świetnej jakości filmów na dużym ekranie. Chromecast 4.0 obsługuje również Asystenta Google, który sprawia, że obsługa urządzenia jest zdecydowanie łatwiejsza. Podsumowując, jeśli mamy możliwość, dobrze wybrać Chromecast w wersji 4.0. Jednak Chromecast 3.0 również pozwoli zmienić telewizor w multimedialne centrum rozrywki i to niewielkim kosztem.

Nie ma opisu obrazu

Chromecast – najważniejsze funkcje


Pora skupić się na tym, do czego właściwie przydaje się Chromecast. Mamy świadomość, że do wyświetlania multimediów ze smartfona na dużym ekranie. Ale na czym właściwie to polega?
Chromecast umożliwia na przykład:

• przesyłanie treści ze smartfona lub tabletu na ekran telewizora, na przykład zdjęć z wakacji,

• przesłanie zakładki Chrome na ekran telewizora,

• strumieniowanie muzyki,

• streamowanie wideokonferencji na duży ekran,

• korzystanie na telewizorze z platform streamingowych, jak Netflix, Amazon Prime, HBO Max czy Disney+.

To tylko niektóre możliwości, jakie daje Chromecast. Są one jednak na tyle znaczące, że jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z możliwości, jakie daje to urządzenie, najwyższa pora to zmienić!

Jak połączyć Chromecast z Wi-Fi?


Aby urządzenie mogło w pełni działać, konieczne jest jego połączenie z Wi-Fi. Jak to zrobić? To zależy od generacji urządzenia. W przypadku Chromecast 3.0 potrzebujemy najnowszej aplikacji Google Home oraz konta Google. Włączając aplikację Google Home, przeprowadzi nas ona przez poszczególne etapy konfigurowania urządzenia Chromecast, w tym – połączenie go z siecią Wi-Fi – pod warunkiem, że urządzenie podłączone jest przez złącze HDMI do telewizora. W przypadku Chromecast 4.0 konfiguracja wygląda podobnie – również przyda nam się aplikacja Google Home. Dodatkowym etapem jest parowanie pilota z zestawu – jest to jednak proste i intuicyjne: wystarczy wcisnąć przyciski domek i strzałkę w prawo. Cały proces konfiguracji urządzenia Chromecast jest szybki i wygodny – jesteśmy przeprowadzani przez jego poszczególne etapy krok po kroku.

A może telewizor z Chromecast?


Szukając nowego telewizora do salonu, warto wybrać model z wbudowaną funkcją Chromecast. To duże ułatwienie, by móc wyświetlać na telewizorze treści z urządzeń mobilnych. Chociaż zwykle nowoczesne telewizory wyposażone są w funkcję smart TV, Chromecast pomoże rozszerzyć dostępne możliwości, umożliwiając łatwe przesyłanie ekranu z telefonu.

Czytaj więcej
Jaką taśmę LED wybrać – do kuchni, łazienki i do pokoju?
Technologie

18. marzec

Jaką taśmę LED wybrać – do kuchni, łazienki i do pokoju?

Wiele osób, urządzając swój dom lub mieszkanie, zastanawia się, jaka taśma LED zapewni najlepsze oświetlenie. Warto dokonać właściwego wyboru, bo o ile meble czy wolnostojące sprzęty łatwo wymienić, tak światła i ich rozmieszczenie to elementy, które zostają z nami na dłużej. Przeczytaj, co wziąć pod uwagę przy zakupie taśmy LED!

18. marzec

Dowiedz się więcej o Jaką taśmę LED wybrać – do kuchni, łazienki i do pokoju?
Drukarka w trybie offline – co to znaczy? Jak zmienić na online?
Technologie

22. luty

Drukarka w trybie offline – co to znaczy? Jak zmienić na online?

Drukarka, która nagle odmawia drukowania, może zirytować każdego użytkownika. Na szczęście istnieje kilka szybkich i prostych sposobów na to, jak zmienić pracę drukarki na online. Poznaj potencjalne przyczyny kłopotów, przeczytaj, co to drukarka w trybie offline – i jak rozwiązać problem!

22. luty

Dowiedz się więcej o Drukarka w trybie offline – co to znaczy? Jak zmienić na online?
Jaką kamerę do monitoringu wybrać?
Technologie

19. grudzień

Jaką kamerę do monitoringu wybrać?

Dobra kamera do monitoringu w nocy i w dzień przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Nic dziwnego, że taki sprzęt jest często używany nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też na użytek prywatny, do monitorowania podjazdu czy podwórka. System monitoringu zewnętrznego może pomóc w udaremnieniu próby włamania i kradzieży, a gdy do takiej sytuacji dojdzie – pomoże też namierzyć sprawców. Jaką kamerę do monitoringu zewnętrznego wybrać i ile to będzie kosztować?

19. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaką kamerę do monitoringu wybrać?