DisplayPort – co to jest? Jaki kabel wybrać?

Słyszeliście o DisplayPort? Co to za technologia i do czego jest potrzebna? W czasach, gdy trudno nadążyć za zmieniającymi się technologiami, warto na chwilę się zatrzymać i wyjaśnić ważne kwestie. Zwłaszcza że wybór odpowiedniego przewodu wpływa na jakość cyfrowej transmisji – czy to w grach, czy podczas korzystania z kina domowego. Jeśli nie macie pewności, co to DisplayPort i czym różni się od HDMI, ten poradnik na pewno się przyda.
Display Port – krótka historia
Warto podkreślić, że Display Port to stosunkowo nowy wynalazek. Istnieje znacznie krócej niż chociażby standard Bluetooth. Nazwa oznacza uniwersalny interfejs cyfrowy, zatwierdzony w 2006 roku przez Video Electronics Standards Association (VESA). Zadaniem DisplayPort jest łączenie ze sobą kompatybilnych urządzeń.
Jakie są najważniejsze cechy Display Port?
- Przesyła zarówno cyfrowy dźwięk, jak i obraz za pomocą tego samego przewodu.
- Umożliwia przesył danych w obu kierunkach.
- Najczęściej używa się go do połączenia komputera z Monitorem, chociaż może też służyć do łączenia wielu innych urządzeń – projektorów, telewizorów, zestawów kina domowego.
- Połączenie DisplayPort i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express w jednym złączu tworzy interfejs Thunderbolt.
Jak łatwo się domyślić, technologia ewoluowała, a dzięki następującym po sobie ulepszeniom, powstawały kolejne, coraz nowocześniejsze wersje standardu, cechujące się większą przepustowością. Analogicznie to się dzieje na przykład ze standardem USB, którego również pojawiają się kolejne wersje. Już w 2010 roku powstał DisplayPort 1.2, a w 2014 pokazano DisplayPort 1.3. Od 26 czerwca 2019 obowiązuje DisplayPort w wersji 2.0, obsługujący imponującą szybkość transmisji danych – do 77,37 Gbit/s. Dzięki tak dużej wydajności standard znakomicie radzi sobie nawet z rozdzielczością 8K. W przeciwieństwie do innych standardów DisplayPort pozwala na przesyłanie sygnału opartego na tak zwanych mikropakietach. Starsze rozwiązania natomiast przesyłały sygnał zegarowy z każdym wyjściem. Zastosowanie mikropakietów w DisplayPort daje szansę na wprowadzanie dodatkowych rozszerzeń i funkcji, bez konieczności dokonania zmian w interfejsie.
Display Port to łącze, które ułatwia korzystanie z urządzeń wielu grupom ludzi, między innymi:
- zawodowym graczom,
- osobom zajmującym się profesjonalną obróbką video,
- grafikom,
- miłośnikom kina.
W tym miejscu warto podkreślić, że sam kabel nie zapewni optymalizacji obrazu i dźwięku do wymarzonego poziomu. Niezbędny jest wyświetlacz o właściwych parametrach – sam standard DisplayPort odpowiada tylko za sprawne i bezstratne przekazywanie sygnału.
Jaki kabel DisplayPort warto kupić?
To pozornie proste pytanie może budzić wiele uzasadnionych wątpliwości. Czemu? Ponieważ DisplayPort występuje aż w 3 wersjach:
- standardowy DisplayPort – najczęściej używa się do podłączenia pełnowymiarowego monitora.
- mini DisplayPort – często jest używamy w notebookach,
- micro DisplayPort – to wersja odpowiednia dla tabletów i smartfonów.
Na tym nie koniec komplikacji. Przewody mogą mieć różne końcówki, w zależności od tego, jakim portem dysponują urządzenia, które chcemy ze sobą połączyć. Najpopularniejsze warianty to kable:
- DisplayPort – DisplayPort;
- DisplayPort – HDMI;
- DisplayPort – USB
- Mini DisplayPort – HDMI;
- Mini DisplayPort – VGA;
- Mini DisplayPort – Mini DisplayPort;
- Mini DisplayPort – DisplayPort;
- Mini DisplayPort – DVI.
Jak widać, ilość dostępnych konfiguracji jest tu całkiem spora, a i tak nie wymieniliśmy wszystkich możliwości. Istnienie tak wielu wersji, bez wątpienia ułatwia dokonanie połączenia ze starszymi urządzeniami, które nie posiadają portów DisplayPort. Dzięki wstecznej kompatybilności złącza, możliwe jest ich bezproblemowe połączenie.
A co w sytuacji, gdy mamy przewód DisplayPort, ale jedna z końcówek nie pasuje? Nie ma powodu do zmartwień. W takiej sytuacji można po prostu użyć odpowiedniego adaptera (przejściówki), zamiast wymieniać kabel.

Co lepsze HDMI czy DisplayPort?
Być może czytając o funkcjach DisplayPort, od razu pomyśleliście o kablu HDMI, który przecież może pełnić analogiczne funkcje. Jeśli doszliście do takiej refleksji – macie rację. DisplayPort i HDMI to dwa standardy, które można stosować zamiennie i wykorzystywać do tego samego celu. Który jest lepszy?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface wprowadzono do użytku w roku 2003. Tak samo jak DisplayPort, interfejs był ulepszany. Najnowsza wersja, z najlepszymi parametrami, istnieje od 2020 roku.
W tym miejscu skupimy się na podobieństwach i różnicach między HDMI i DisplayPort. A te są bardzo subtelne.
- Maksymalna przepustowość DisplayPort vs. HDMI uzależniona jest od zastosowanej wersji standardu. Generalnie DisplayPort jako trochę nowszy standard góruje na HDMI. W końcu nawet dość wiekowa wersja DisplayPort z 2014 roku radzi sobie z rozdzielczością 8k przy częstotliwości odświeżania 60Hz lub 4k przy odświeżaniu 240 Hz. Lepiej od DisplayPort pod względem szybkości wypada jednak nowsze HDMI 2.0 z 2020 roku. Dla odmiany, nad HDMI 2.0 góruje najnowsze DisplayPort 2.0.
- Trudno wychwycić jakiekolwiek różnice w jakości przesyłanego dźwięku między DisplayPort i HDMI. W obu przypadkach występuje przesył 8-kanałowego dźwięku. Jego próbkowanie wynosi 192 kHz, a kwantowanie 24 bity. Dźwięk cechuje się zatem wysoką jakością, a różnice są niezauważalne.
- Jeśli chodzi o samą długość kabla, tu przewaga jest po stronie HDMI. Bez zakłóceń może działać nawet na dystansie 10 metrów, podczas gdy DisplayPort prześle sygnał na nie więcej niż 300 cm. Jednak ten parametr jest właściwie bez znaczenia, gdy sprzęty połączone kablem będą stać tuż obok siebie.
- Budowa Display Portu pozwala na przesył danych przez 1 do 4 linii, podczas gdy HDMI korzysta z aż 6 linii.
Pewne wybory naprawdę łatwo podejmować – na przykład monitor do komputera: Full HD czy 4K. W przypadku HDMI i DisplayPort sprawa już nie jest taka prosta. Oba standardy stale się rozwijają i na dziś trudno powiedzieć, który będzie cieszył się większą popularnością za 5 albo 10 lat.
Czy wiesz już, co to DisplayPort i jak go używać?
Jak widać, sprawa jest dość złożona i wymaga nieco wiedzy. Jeśli masz wątpliwości, czy kwestie związane z okablowaniem są zrozumiałe, lepiej polegać na pomocy kogoś, kto już dobierał odpowiednie przewody do sprzętów elektronicznych w domu albo w biurze.
Wiadomo, że wybór kabla bywa bagatelizowany, niemniej nie należy całkowicie tej kwestii ignorować. W końcu szkoda byłoby ponieść duże koszty na zakup najwyższej jakości ekranu i głośników i stracić wiele przez niewłaściwie dobrany przewód. Tematem warto się zainteresować, gdy kupiliśmy właśnie nowy komputer gamingowy albo monitor i podłączenie kabla wykorzystującego pełnię potencjału nowego sprzętu naprawdę może dać widoczne rezultaty.
Czytaj więcej

13. luty
Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!
13. luty

12. luty
Jaka jest żywotność laptopa?
Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!
12. luty

9. wrzesień
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!
9. wrzesień