MM logo red
Nie ma opisu obrazu

DNS – co to jest? Konfiguracja serwera. Jak sprawdzić adres DNS?

DNS – co to jest? Konfiguracja serwera. Jak sprawdzić adres DNS?

Chociaż na co dzień wykorzystujemy protokół DNS, większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy i korzysta z tej technologii całkowicie nieświadomie. Chcesz się dowiedzieć, czym jest serwer DNS i jak działa? Chętnie wszystko wyjaśnimy.

Co to jest DNS?


DNS to skrót od Domain Name System. Mowa zatem o systemie do tłumaczenia nazw domen. Do czego właściwie jest potrzebny? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba sobie zdawać sprawę, że komputery bardzo sprawnie odczytują przede wszystkim dane liczbowe. Ludzie przeciwnie – łatwiej im zapamiętać nazwy stron internetowych, składające się z liter. Korzystając z przeglądarki internetowej, wpisujemy adres domeny, którą chcemy odwiedzić – na przykład https://mediamarkt.pl/. Serwer DNS wyszukuje adres IP danej strony, przypisany do adresu wpisanego przez użytkownika. To duża wygoda, ponieważ zdecydowanie łatwiej zapamiętać adres składający się z nazwy firmy, niż ciąg liczb, taki jak 212.88.97.185.
Cała sieć internetowa opiera się na działaniu DNS. Co to dokładnie oznacza? Że oprócz stron internetowych (domen), konkretny adres DNS ma także poczta e-mail i inne usługi powiązane z konkretną domeną internetową.

Jak działa serwer DNS?


Procedurę działania serwera DNS można opisać za pomocą kilku kroków.

  • Najpierw użytkownik wpisuje w przeglądarce adres domeny albo wchodzi na wybraną stronę za pomocą wyszukiwarki Google.
  • Następnie za pośrednictwem przeglądarki nawiązuje komunikację z lokalnym serwerem DNS i przesyła prośbę o przetłumaczenie nazwy domeny na adres IP.
  • Lokalny serwer przesyła zapytanie o numer IP do jednego z głównych serwerów na świecie.
  • Serwer główny przekazuje informację na temat adresu IP serwera, na którym przechowywane są strony internetowe z określoną końcówką domeny.
  • Serwer DNS dostarcza przekazuje do komputera użytkownika numer odpowiadający konkretnej domenie.
  • Komputer nawiązuje połączenie z adresem IP, dzięki czemu wyświetla się zawartość strony www.


Chociaż cały proces wydaje się złożony, wszystkie dzieje się w ciągu ułamka sekundy.
Warto zaznaczyć, że serwery DNS, tak samo jak nazwy domen, zawierają w sobie informację na temat kraju w którym jest zarejestrowana domena oraz mogą sugerować, jaką pełni funkcję:

  • pl oznacza, że to polska domena,
  • de oznacza niemieckie domeny,
  • fr to domeny francuskie,
  • biz oznacza domeny biznesowe,
  • edu jest zarezerwowane dla domen edukacyjnych,
  • gov to końcówka dla domen rządowych.


Nazwa domeny może zawierać oczywiście więcej niż jedną informację. Przykładowo, gdy kończy się na gov.pl oznacza domenę rządową zarejestrowaną w Polsce.

Adres DNS – jak sprawdzić?


Sprawdzenie adresu DNS może być pomocne w sytuacji, gdy mamy podejrzenia, że padliśmy ofiarą ataku hakerskiego. Często serwisy informujące o różnych oszustwach i nadużyciach, publikują listy niebezpiecznych, fałszywych adresów DNS, które wyświetlą się, gdy nasz router został zhakowany przez złośliwe oprogramowanie.

DNS – co to jest? Konfiguracja serwera. Jak sprawdzić adres DNS?

Jak sprawdzić DNS sieci?


Najprostszy sposób to odwiedzenie odpowiedniej strony, takiej jak https://www.dns.pl/. W serwisie wpisuje się nazwę konkretnej strony. Po weryfikacji, wyświetlone zostają wyniki. Ich opis znajduje się poniżej, dzięki czemu można od razu sprawdzić wszystkie kluczowe informacje o stronie.
Chcąc sprawdzić adres DNS z poziomu systemu Windows, należy włączyć aplikację „Uruchom” i wpisać cmd. Kolejny krok to wpisanie komendy ipconfig.
Jeśli natomiast korzystamy z systemu Linux, w terminalu powinniśmy wpisać komendę ip route && ip a && cat /etc/resolv.conf.
Adres DNS, z którego korzystamy, łącząc się z siecią, można zmienić. Jeśli korzystamy z systemu operacyjnego Windows 10m należy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie do zakładki Sieć i Internet. Potem należy kliknąć na sekcję WiFi albo Ethernet oraz zmienić ustawienia karty sieciowej.
Następnie, po otworzeniu okna systemowego, klikamy w ikonę Ethernet lub WiFi i w opcję Właściwości. Potem zaznaczamy w dostępnej liście opcję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i klikamy znów przycisk Właściwości.
Po wybraniu opcji Użyj następujących adresów serwerów DNS, wpisujemy alternatywny adres DNS. Jak widać, konfiguracja DNS jest dość skomplikowana, więc to raczej zadanie dla zaawansowanych użytkowników.

Czy serwery DNS są bezpieczne?


Od lat, hakerzy szukają sposobów na atakowanie serwerów DNS. Ataki mogą przybierać różne formy w zależności od tego, jaki mają cel.
Szkodliwe działania mogą polegać na celowym przeciążaniu serwerów, aby te przestały odpowiadać i łączyć się z urządzeniami z powodu zbyt dużej liczby zapytań do przetworzenia.
Inne zagrożenie to zatruwanie serwerów DNS, zaliczane do ataków phishingowych. Ta metoda pozwala cyberprzestępcom wykradać wrażliwe dane, modyfikować połączenia z serwerami i przekierowywać użytkowników na fałszywe strony.
Najlepszym zabezpieczeniem jest naturalnie dobry program antywirusowy. Warto także zastanowić się na tym, jaki router wi-fi do domu wybrać. Szukając odpowiedniego modelu, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na przepustowość i zasięg, ale także wszelkiego rodzaju dodatkowe zabezpieczenia.

Warto znać protokół DNS


Wiesz już, co to jest serwer DNS i do czego służy? Chociaż wszystkie zaawansowane działania związane z serwerami do temat dla osób prowadzących strony, sklepy internetowe czy blogi, to nawet zwykły użytkownik powinien mieć podstawową wiedzę o tym, jak działa ta technologia. W ten sposób, można zrozumieć wiele zagrożeń i w bardziej świadomy sposób się przed nimi chronić. System DNS funkcjonuje od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby szybko został zastąpiony czymś innym. Trzeba bowiem stwierdzić, że jest to sprawdzone rozwiązanie, które zazwyczaj działa bez zarzutu, a ewentualne błędy w konfiguracji DNS (i przez to niedziałające strony) to najczęściej wynik drobnych błędów przy ręcznych ustawieniach w panelu administracyjnym.

Czytaj więcej

Grupa dyskutuje przy dwóch komputerach na temat: Chromebook czy laptop
Komputery

13. luty

Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice

Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!

13. luty

Dowiedz się więcej o Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Drewniany stół pełen laptopów, powerbanków i kawy - stanowisko pracy
Komputery

12. luty

Jaka jest żywotność laptopa?

Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!

12. luty

Dowiedz się więcej o Jaka jest żywotność laptopa?
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!