Jak działają dyski SSD? Czym się różnią od HDD?
Dysk SSD (Solid-State Drive) różni się od poprzednika konstrukcją:
- Zamiast talerzy pojawia się pamięć NAND Flash, która jest nie tylko szybsza, ale i bardziej wytrzymała na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
- Dyski SSD pracują równie wydajnie, niezależnie od temperatury otoczenia.
- Dyski SSD działają średnio 2,5 razy szybciej od HDD.
- Szybkość odczytu danych z dysku SSD to co najmniej 500–550 MB/s, a szybkość zapisu – między 400 a 520 MB/s. Droższe dyski SSD potrafią osiągać szybkość nawet na poziomie 3500 MB/s. Naprawdę imponujące!
Dyski SSD występują w ultrabookach i innych urządzeniach z wyższej półki, ponieważ są dość kosztowne. Oprócz ceny w złotówkach, jaką przyjdzie nam zapłacić za odpowiednią szybkość działania, należy się liczyć także z innymi kosztami. Słabszą stroną dysków SSD jest bowiem ich pojemność. W stosunkowo niskiej cenie można kupić dyski 120 GB lub 240 GB. To naprawdę mało, zważywszy na fakt, że w tradycyjnych dyskach twardych minimalną wartością jest w tej chwili 500 GB, a częściej kupujemy dyski 1TB lub 2 TB. Dysk SSD od HDD takiej pojemności może być kilkakrotnie droższy.
Rodzaje dysków SSD
Warto odnotować, że wyróżniamy różne rodzaje dysków SSD. Ze względu na sposób mocowania dysku na płycie głównej możemy właściwie wyróżnić 3 kategorie:
- dyski SATA III,
- dyski M.2,
- dyski PCI-E.
Chociaż w laptopie prawdopodobnie zainstalujemy każdy z wymienionych, najkorzystniej jest wybierać interfejs M.2 lub PCI-E – to nowocześniejsze formaty niż SATA i zazwyczaj osiągają wyższe prędkości. W ich przypadku, za działanie odpowiada protokół NVMe, stworzony specjalnie z myślą o dyskach SSD. Pozwala on wykorzystać przepustowość standardu PCI Express do jak najszybszej transmisji plików. Dokładna wydajność będzie jednak uzależniona od generacji interfejsu PCIe oraz ilości linii komunikacyjnych.