Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Rozmiar i waga
Najczęściej spotykamy dwa rozmiary dysków zewnętrznych.
Dyski 2,5-calowe są bardziej poręczne i lżejsze, więc lepiej nadają się do przenoszenia danych. Zasilanie odbywa się w najprostszy możliwy sposób – przez port USB. 3,5-calowe dyski twarde to większe urządzenia, które często wymagają dodatkowo podpięcia zasilacza. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowa przestrzeń do magazynowania danych, ale są mniej mobilne.
Dyski o większych gabarytach są naturalnie tańsze od bardziej kompaktowych modeli o tej samej pojemności. No i generalnie – największe pojemności dysków, przynajmniej na razie, zarezerwowane są dla modeli 3,5 cala. Mamy tutaj zatem w pewnym sensie wybór pomiędzy przestrzenią na dysku a mobilnością, bo trudno te cechy połączyć, a próba znalezienia takiej wersji pośredniej najpewniej skończy się dużym wydatkiem.
Pojemność dysku zewnętrznego
Najmniejsze dyski, jakie możemy kupić, mają 240-250 GB pojemności. Nawet jeśli na dziś to wystarczająca ilość, przy takim zakupie zawsze trzeba patrzyć w przyszłość i od razu zapewnić sobie znacznie więcej miejsca, niż potrzebujemy w danej chwili. Minimalna wielkość, od której należy zacząć, to 1 TB – i takich dysków jest właściwie na rynku najwięcej.
Dla bardziej wymagających są także dyski o większej pojemności – 2 TB, 3 TB, a nawet 5 TB. Oczywiście, pojemność to jeden z kluczowych parametrów, które wpływają na cenę.
Prędkość
W codziennej pracy ważne jest nie tylko to, ile danych pomieści dysk zewnętrzny, ale również to, z jaką prędkością będzie wykonywał operacje na tych danych – w szczególności transfer. Na rynku mamy tradycyjne nośniki HDD oraz nowocześniejsze i szybsze – SSD. Na rynku dominują te pierwsze – ze względu na znacznie niższą cenę.
Dyski zewnętrzne SSD z reguły są droższe o kilkaset złotych.
Czy tak duży wydatek jest uzasadniony? Zależy, czy te kilka minut, jakie zyskamy codziennie dzięki wydajniejszemu sprzętowi, rzeczywiście ma taką wartość.
W niektórych zawodach z całą pewności tak. Ale jeśli komputer służy głównie do rozrywki, przestaje to już być absolutnie kluczowe.
Oprócz rodzaju dysku w specyfikacji należy spojrzeć także na zastosowany interfejs. W starszych modelach znajdziemy jeszcze USB 2.0, w nowych raczej dominuje wersja 3.0. Co to oznacza? Naturalnie większą przepustowość i szybszy transfer. A to ma duże znaczenie już nawet przy transferze niewielkich plików, takich jak galerie zdjęć.
Warto także zwrócić uwagę, jak szybko dysk jest gotowy do pracy po podłączeniu do innego komputera. Dobrze, jeśli od razu mamy wgląd we wgrane pliki bez konieczności długiego czekania czy instalowania sterowników. Im szybciej, tym lepiej!
Bezpieczeństwo danych na dysku zewnętrznym
Posiadanie dysku zewnętrznego wypełnionego ważnymi informacjami to także dodatkowa odpowiedzialność.
Teraz musimy dbać nie tylko o PC lub laptopa, ale także o to, by dysk nie dostał się w niepowołane ręce. Często dyski posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które pozwalają spać spokojnie.
Częstym rozwiązaniem jest szyfrowanie danych, a także automatyczne wykonywanie kopii zapasowych. Ciekawą opcją jest także czujnik spadania, który zapobiega uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia. W ten sposób mamy szanse odzyskać dane nawet w sytuacji, gdy dysk nie będzie już działał w pełni prawidłowo, po awarii spowodowanej kontaktem z podłogą lub inną twardą powierzchnią. W pewnym stopniu zabezpieczeniem może być także gwarancja producenta. W przypadku dysków, często obejmuje znacznie dłuższy czas niż standardowe 24 miesiące – jak na inne urządzenia.
Na przykład Seagate udziela na swoje produkty gwarancji aż na pięć lat.