G-Sync – co to jest? Jak włączyć te technologie?

Wielu graczy ceni występującą w nowoczesnych monitorach funkcję G-Sync. Co to jest i jak działa? Jeśli jakość obrazu i jego płynność ma dla Ciebie duże znaczenie, warto zapoznać się ze szczegółami. Nawet mając dobry monitor gamingowy i zaawansowaną kartę graficzną, nie zawsze użytkownicy są zadowoleni z tego, co widzą na ekranie. Za ten stan rzeczy można winić nie tyle sam sprzęt, co jego synchronizację. W rozwiązaniu tego problemu, pomoże właśnie G-Sync.
Co to jest G-Sync?
G-Sync to stworzona przez firmę Nvidia technologia, mająca na celu jak najlepszą synchronizację pomiędzy układem grafiki a monitorem.
Co właściwie kryje się pod terminem „synchronizacja”? Chodzi o osiągnięcie sytuacji, gdy liczba klatek na sekundę przesyłanych do monitora będzie równa częstotliwości jego taktowania. G-Sync nie jest pierwszą technologią, która miała pomóc w tej kwestii. Już wcześniej w niektórych monitorach używano V-Sync zwanej synchronizacją pionową. Wiele osób doceniło to rozwiązanie, bo sprawdzało się zwłaszcza w sytuacjach gdy karta graficzna komputera była znacznie mocniejsza i bardziej wydajna niż posiadany monitor komputerowy. W tej sytuacji liczba nadmiarowych klatek była obniżana do takiej wartości, by zrównać się z częstotliwością taktowania monitora.
Nowa technologia jest jeszcze skuteczniejsza, a przy tym w mniejszym stopniu obciąża monitor. Dzięki temu, poprawie ulega nie tylko jakość obrazu, ale usuwane są niepożądane zjawiska jak przycięcia (stuttering) czy rozrywanie scen (tearing). Wyeliminowanie tych elementów sprawia, że rozgrywka jest bardziej płynna, więc zamiast martwić się opóźnieniami czy błędami podczas dynamicznej akcji, można po prostu skupić się na grze.
A jakie są warunki korzystania z G-Sync?
- monitor kompatybilny z G-Sync,
- odpowiednio wydajny procesor,
- odpowiednia karta graficzna kompatybilna z G-Sync (GeForce GTX 1050 lub lepsza).
Lista wymagań pokazuje zatem, że G-Sync, a właściwie Nvidia G-Sync, jest technologią sprzętową. Bez odpowiednich urządzeń, korzystanie ze standardu jest niemożliwe.
Co ciekawe, G-Sync może występować w różnych wariantach.
- G-Sync to pełna wersja tej technologii, wykorzystująca monitory wyposażone w procesor NVIDIA G-SYNC, ale bez wsparcia HDR.
- G-Sync Compatible wskazuje zgodność z wybranymi monitorami, wykorzystującymi otwarty standard Adaptive Sync, bez wsparcia sprzętowego układu G-Sync. Efekty nie są tak spektakularne, jak w przypadku pełnego G-Sync.
- G-Sync Ultimate – to ulepszona wersja synchronizacji, wspiera dodatkowo standard HDR i cechuje się jeszcze niższymi opóźnieniami.
Skoro wiemy, co to G-Sync, warto przyjrzeć się także alternatywie, czyli FreeSync. To technologia stworzona przez firmę AMD, która ma ten sam cel, ale osiąga go w nieco inny sposób. Produkt AMD do działania nie potrzebuje specjalnie wyselekcjonowanych procesorów graficznych, co sprawia, że monitorów ze standardem FreeSync jest w sklepach więcej i są dostępne w niższej cenie. FreeSync może z powodzeniem działać na sprzęcie innych producentów jako otwarty standard. Warto podkreślić, że nie musimy wybierać pomiędzy G-Sync a FreeSync. Istnieje bowiem wiele monitorów, które wspierają zarówno standard Nvidia, jak i konkurencyjne rozwiązanie AMD.
Jak włączyć G-Sync?
Okazuje się, że włączenie funkcji jest bardzo proste. Po uruchomieniu komputera połączonego z monitorem, zazwyczaj komunikat o możliwości aktywowania G-Sync pojawia się samoistnie. Wystarczy zatem uruchomić panel konfiguracyjny Nvidia i przejść do zakładki o nazwie „Konfigurowanie funkcji G-Sync”. Tam aktywujemy opcję, poprzez zaznaczenie odpowiedniego okienka. Na tym etapie, możemy też określić czy G-Sync ma być używane domyślenie w każdej sytuacji, czy wyłącznie w sytuacji, gdy korzystamy z trybu pełnoekranowego. Ta druga opcja będzie korzystnym wyborem, jeśli nie chcemy za bardzo obciążać karty graficznej i innych podzespołów, wykorzystując komputer do innych, codziennych zajęć innych niż granie, gdzie tak duża wydajność nie jest potrzebna.
Teraz znasz już najważniejsze informacje o G-Sync – jak włączyć, do czego służy, co jest niezbędne do tego, aby technologia zadziałała. Czas przyjrzeć się konkretnym modelom monitorów, które obsługują G-Sync. Poniżej znajdziesz naszą listę. Zobacz, jakie monitory gamingowe polecamy.
Jaki monitor z G-Sync wybrać?
Poniżej prezentujemy krótką listę ciekawych propozycji. W zestawieniu znalazły się monitory od rożnych producentów. Różni jest przekątna ekranu, producent, a często także rodzaj zastosowanego standardu G-Sync.
- Monitor ASUS TUF Gaming VG279QM 27 FHD IPS 1ms To sprzęt za ok. 1500 zł, gdzie ma zastosowanie certyfikacja NVIDIA G−Sync Compatible. Ma bardzo wysoką częstotliwość odświeżania – aż 240 Hz. Ekran z matrycą IPS zapewnia dobre kąty widzenia i znakomite odwzorowanie barw. Ten monitor wyróżnia także technologia ASUS Dynamic Shadow Boost, która automatycznie rozjaśnia ciemne obszary w świecie rozgrywki i optymalizuje inne strefy obrazu. W ten sposób, nie tylko poprawia to ogólne wrażenia podczas zabawy, ale również ułatwia dostrzeganie wrogów ukrytych w zacienionych częściach mapy! Monitor jest wygodny w codziennym użytkowaniu i ergonomiczny. Ułożenie ekranu można dopasować do konkretnych potrzeb, korzystając z możliwości regulacji w wielu płaszczyznach. W prosty sposób, zmienimy kąt nachylenia i wysokość, a także obrócimy monitor.
- Monitor LG UltraGear 27GP850-B 27 QHD Nano IPS 1ms Model z rozdzielczością Quad HD (2560 x 1440 pikseli) z matrycą nano IPS, kompatybilny ze standardowym G-Sync. Częstotliwość odświeżania ekranu to 165 Hz, z możliwością podkręcenia do 180 Hz. Obsługuje szeroki zakres kolorów — 98% gamy DCI-P3. Co więcej, spełnia warunki normy VESA DisplayHDR 400, co oznacza, że odwzorowuje kolory z dużą dokładnością i zapewnia bardzo realistyczny obraz.
- Monitor ASUS ROG Strix XG438QR 43 UHD 4K VA 120Hz Propozycja dla tych, którzy nie lubią kompromisów. Duży ekran zapewnia rozdzielczość 4K z wieloma technologiami optymalizacji obrazu. Technologia GameFast Input w tym modelu minimalizuje opóźnienia sygnału i zapewnia znacznie szybszy transfer ruchu z podłączonych urządzeń źródłowych do monitora. Częstotliwość odświeżania to 120 Hz.
- Monitor ASUS ROG Swift PG259QNR 24.5 FHD IPS 1ms Niewielki monitor o ogromnych możliwościach. Zapewnia częstotliwość odświeżania na poziomie 360 Hz, ma antyodblaskową matrycę, a także inteligentny system chłodzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest także technologia ASUS GameVisual, oferująca 7 wstępnie zdefiniowanych trybów wyświetlania w celu zoptymalizowania parametrów obrazu dla różnego rodzaju treści. Tę wyjątkową funkcję można szybko aktywować za pomocą klawisza skrótu lub wyświetlanego na ekranie menu ustawień monitora. Monitor dla gracza z G-Sync to dobry zakup. Dlatego warto szukać modeli z tą technologią, bo inwestycja na pewno się opłaci.
Czytaj więcej

13. luty
Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!
13. luty

12. luty
Jaka jest żywotność laptopa?
Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!
12. luty

9. wrzesień
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!
9. wrzesień