MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić DPI zdjęcia? Co to za rozdzielczość?

Nie ma opisu obrazu

Chcąc drukować wizytówki, ulotki, foldery albo zdjęcia, powinniśmy zadbać o to, aby pliki miały odpowiednią jakość. Wiedząc o tym, jak sprawdzić dpi zdjęcia albo grafiki, unikniemy rozczarowania, widząc rozpikselowany obraz, daleki od naszych wyobrażeń. Jakie DPI będzie właściwe do druku? W jaki sposób można je powiększyć? Po tym, jak przeczytasz nasz poradnik, wszystko stanie się jasne.

Co to jest DPI?

DPI jest to wartość liczbowa, mówiąca o zagęszczeniu pikseli. Informuje, ile punktów w wydrukowanym obrazie przypada na jeden cal (2,54 cm). Przykładowo, 300 DPI oznacza, że na długość jednego cala, przypada 300 punktów. Przy takiej wartości, można mówić, że mamy do czynienia z jakością fotograficzną.

DPI a PPI


Czasami, gdy ocenia się jakość obrazu, pojawia się także współczynnik PPI. Nie jest to jednak wartość, której można używać zamiennie. PPI odnosi się do liczby pikseli wyświetlanych na ekranie, podczas gdy DPI odnosi się do liczby pikseli wyświetlanych po wydrukowaniu. PPI można zatem używać w odniesieniu wyłącznie do grafik zamieszczanych w sieci, natomiast DPI dotyczy wydruków na papierze.
Czy do każdego wydruku potrzebne jest 300 DPI? Niekoniecznie. Jeśli na wydruku będzie pokazywać proste kształty, obrazy pozbawione szczegółów czy informacje tekstowe, naturalnie, dopuszczalna będzie niższa jakość. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy po wydruku efekt będzie zadowalający, zanim zdecydujemy się na pełen wydruk (lub duży nakład), warto najpierw wykonać wydruk próbny. Nie mając pliku odpowiedniej jakości do wydruku wielkoformatowego, można spróbować zrobić to samo na mniejszym nośniku. Przykładowo, zamiast wydruku na kartce A5, zdecydować się na mniejszy format A6. Na DPI należy zwracać uwagę nie tylko wtedy, gdy drukujemy reklamy czy ulotki, także w przypadku zdjęć z wakacji czy tworzenia fotoksiążki powinniśmy patrzeć na to, z jakich plików korzystamy. Nawet najlepsza drukarka fotograficzna nie pomoże, jeśli plik źródłowy będzie przygotowany w niewłaściwy sposób.

Rozdzielczość DPI a rozmiar zdjęcia w pikselach

Oprócz współczynnika DPI, powinniśmy patrzeć także na rozmiar zdjęcia lub innego pliku graficznego w pikselach. Ta wartość mówi nam w przybliżeniu, jak duży wydruk można wykonać, nie tracąc jakości. Można to łatwo obliczyć. Przykład: jeśli zdjęcia ma 300x300 pikseli, to znaczy, że zachowamy jakość fotograficzną, drukując na nośniku nie większym niż 1 cal czyli 2,54 cm. Dysponując grafiką o rozmiarze 3000, pikseli możemy już liczyć na dobrą jakość na 10 razy większym papierze, czyli do 25,4 cm. Można także przyjąć prostszy przelicznik – 1000 pikseli na każde 10 cm wydruku. Przy tej proporcji, uzyskamy jakość 254 DPI, co w większości przypadków będzie satysfakcjonujące. Warto pamiętać o tym, że wysoka wartość DPI będzie potrzebna w przypadku obrazów, które oglądamy z bliska – chociażby zdjęć, które trzymamy w dłoni albo reklam graficznych zamieszczanych w gazecie. Co innego plakaty czy bannery, które oglądane są z większej odległości – tutaj szczegółowość obrazu może być na nieco niższym poziomie i nie trzeba koniecznie trzymać się aż 300 DPI.

Jak sprawdzić DPI zdjęcia? Dwa sposoby

Często pracownik drukarni, do której prześlemy swój projekt graficzny, sam zwróci uwagę, że rozdzielczość w DPI jest niewystarczająca. Można jednak samodzielnie do zweryfikować, zanim dostarczymy komuś niepotrzebnej pracy, wysyłając pliki niezgodne ze specyfikacją.
Jak to zrobić?·  W systemie Windows – wystarczy kliknąć na wybrany plik prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Właściwości”. Następnie w sekcji „Szczegóły” znajdziemy wymiary i wielkość w DPI.·  Za pomocą programu – tym przypadku, po wybraniu pliku, klikamy prawym przyciskiem myszy i z listy rozwijalnej wybieramy „Otwórz za pomocą”, a następnie odpowiedni program. Mając system Windows 10, możemy użyć programu Microsoft Office Picture Manager, ale równie dobrze może być to Photoshop albo inny program do obróbki graficznej.

Jak zmienić DPI zdjęcia?


Gdy zorientujemy się, że DPI jest zbyt niskie i, co za tym idzie - jakość wydruku nie będzie właściwa, pozostaje nam działać. Jak można dostosować swój plik do druku? Na szczęście, metod jest kilka i można do tego wykorzystać zarówno zaawansowane, płatne programy wymagające licencji, jak również proste, darmowe aplikacje, dostępne dla każdego.

Zmiana DPI w programie Photoshop


Jeśli posiadasz pakiet Adobe, to zmiana DPI zdjęcia jest stosunkowo prosta.

  • Otwieramy wybrany plik w programie Photoshop.
  • Z panelu wybieramy „Obraz”, a następnie „Rozmiar obrazu”.
  • Odznaczamy opcję „Ponowne próbkowanie”. W polu „Rozdzielczość” ustawiamy jako jednostkę piksele na cal.
  • Wpisujemy liczbę DPI, która nas interesuje.
  • Rozmiar obrazu automatycznie się zmniejszy, w zależności od tego, jakie wartości zostały wpisane.

Podstawowa obróbka zdjęć i plików graficznych możliwa jest także w komputerach z systemem iOS. Każdy MacBook ma preinstalowaną aplikację „Podgląd”.


Jak jej używać do obróbki zdjęć?

  • Najpierw należy zlokalizować interesujący nas plik albo na pulpicie albo przez aplikację „Finder”.
  • Następnie, powinniśmy dwukrotnie kliknąć – obraz otworzy się w Podglądzie. Można też kliknąć prawym przyciskiem, a następnie wybrać „Otwórz za pomocą” i wybrać z listy aplikację i „Podgląd”.
  • W kolejnym kroku, klikamy „Narzędzia” i później „Dopasuj rozmiar”.
  • W tym miejscu, dostosujemy rozdzielczość w pikselach, w centymetrach albo w calach. Zmiany wpłyną na wagę pliku, a także DPI.
  • Potwierdzamy, klikając „OK”.

Zmiana DPI możliwa jest także przez liczne programy online. Znajdziemy je bez trudu w wyszukiwarce  w Google, wpisując „konwerter DPI”.


Jeśli wiemy, jak zwiększyć DPI zdjęcia albo jak je pomniejszyć, wówczas dużo łatwiej pracuje się z plikami graficznymi. Na koniec, warto jeszcze wspomnieć, że DPI to termin, który odnosi się nie tylko do druku. W DPI określa się także maksymalną czułość, jaką ma mysz komputerowa. Im wyższa jest wartość, tym bardziej precyzyjne ruchy można wykonywać na niewielkiej przestrzeni. To istotne, zwłaszcza w komputerowych grach strategicznych, gdzie poruszamy się po mapie i trzeba w szybkim tempie przesunąć kursor na dużą odległość jednocześnie nie wyjeżdżając ręką poza krawędź biurka. Przeczytaj więcej na temat DPI w myszce.

Jak sprawdzić DPI zdjęcia? Znasz już nasze sposoby!


Znając już wszystkie zastosowania i rozumienia terminu DPI, będziemy sprawniej i bardziej świadomie podchodzić do przygotowywania zdjęć i plików graficznych do druku. To ważne nie tylko w pracy zawodowej, gdzie osoby tym się zajmujące zwykle prędzej czy później zdobywają taką wiedzę, ale drukując materiały do użytku prywatnego czy promując na przykład akcje charytatywne, w których bierzemy udział. Każdorazowo, chcąc jak najlepiej przekazać bliską nam ideę czy zbiór informacji, dobrej jakości grafika okaże się prawdziwą pomocą! Mając świadomość tego, jak zmieniać wielkość DPI zdjęcia i jak wielki wpływ ma to na efekt końcowy, możemy skuteczniej działać na tym polu!


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

1. Jak przenieść kontakty z karty SIM na telefon?
2. Jak sformatować pendrive?
3. Jak odzyskać usunięte kontakty z karty SIM?

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?