MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak wejść do BIOS-a w Windowsie?

Nie ma opisu obrazu

Jak wejść do BIOS-a, co się kryje za tajemniczym skrótem i do czego służy ten element systemowej części komputera? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule! Za przykład posłuży nam jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, czyli Windows 10. Sprawdź, jak wejść w BIOS w laptopie i komputerze stacjonarnym!

Co to jest BIOS?


Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. BIOS oznacza Basic Input/Output System, czyli w wolnym tłumaczeniu podstawowy system wejścia i wyjścia. BIOS to program zainstalowany na płycie głównej komputera. Zawiera zespół procedur, dzięki którym system operacyjny oraz poszczególne komponenty komputera stacjonarnego lub laptopa mogą otrzymać początkowe informacje i komendy dotyczące startu urządzenia. BIOS służy do koordynacji pracy jednostek w komputerze (na przykład dysków, karty graficznej czy procesora), informuje o problemach sprzętowych i odpowiada za prawidłową pracę sprzętu. Jedna z procedur systemu odpowiada za ustawienie głowicy laserowej napędu CD/DVD idealnie nad ścieżką zerową, co umożliwia odczytanie zawartości nośnika. BIOS monitoruje także temperaturę komputera i daje możliwość przejęcia kontroli nad ważnymi parametrami. W BIOS można między innymi zmienić taktowanie procesora i tym samym nieco zwiększyć jego wydajność (overlocking), jednak producenci kategorycznie odradzają tego typu działania. Znając sposób na to, jak wejść do BIOS w Windows 10, zyskacie nową, ważną umiejętność, która dla wielu użytkowników komputerów jest wciąż niedostępną wiedzą.


Pamiętaj jednak, że BIOS nie jest tak bardzo „przyjazny” użytkownikowi, jak poszczególne menu w systemie operacyjnym. Zmiany wprowadzone w tym miejscu mogą mieć poważne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach uszkodzić komputer.


W przeważającej większości stosowane są BIOS-y takich producentów jak: American Megatrends Incorporated, General Software czy Award Software International.
W tym artykule pokażemy Ci, jak wejść w BIOS w Win 10.

Jak wejść do BIOS-a?


Sposób wywołania menu BIOS zależy w dużej mierze od producenta laptopa i modelu płyty głównej. Szczegółowe informacje znajdziesz zawsze w instrukcji dołączonej do urządzenia oraz w karcie produktu (dostępnej zazwyczaj również online). Po włączeniu zasilania komputer spróbuj od razu naciskać klawisze: F2, ESC lub F2. Metodą prób i błędów dojdziesz do tego, jak wejść w BIOS. W niektórych modelach wymagana jest kombinacja klawiszy – na przykład wstępne wywołanie menu BIOS, a następnie potwierdzenie decyzji przyciskiem enter. Informacja o tym, który przycisk na klawiaturze włącza menu, pojawia się często przy starcie komputera – jeszcze przed załadowaniem się systemu operacyjnego. Użytkownik ma wtedy sekundę lub dwie na odnalezienie klawisza i włączenie
BIOS-a.

Nie ma opisu obrazu

Jak wejść do BIOS-a Windows 10?

Jeśli nie możesz odnaleźć klawisza odpowiedzialnego za włączenie BIOS, a jednocześnie korzystasz z komputera z systemem operacyjnym Windows 10 lub nowszym, możesz podejść do tematu w sposób alternatywny. Wystarczy kilka kliknięć, by rozwiązać problem. W następnym akapicie powiemy Ci, jak wejść do BIOS-a (Windows 10) i których funkcji systemu będziesz potrzebować.


Jak wejść w BIOS-a – Windows 10 – krok po kroku

  1. Kliknij menu Start i najedź myszką na ikonę Zasilania.
  2. Przytrzymaj przycisk Shift i kliknij Uruchom ponownie. Jeśli jednak ikona przy funkcji ponownego uruchomienia informuje o dostępnej aktualizacji, lepiej będzie wykonać ją przed kolejnymi krokami.
  3. Po restarcie systemu na ekranie pojawi się kilka opcji do wyboru. Spośród nich wybierz Rozwiąż problemy. Następnie kliknij Opcje zaawansowane.
  4. Ostatnim krokiem będzie uruchomienie oprogramowania BIOS (lub UEFI w nowych laptopach i komputerach).


Mamy nadzieję, że nasze porady jak wejść do BIOS-a Windows 10, pozwoliły Ci opanować nową umiejętność!


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

1. Jak zmienić hasło w komputerze z Windowsem?
2. Jak sprawdzić swój numer telefonu? Prosta instrukcja
3. Jak sprawdzić IMEI telefonu? Co to w ogóle jest?

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?