Co to jest BIOS?
Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu. BIOS oznacza Basic Input/Output System, czyli w wolnym tłumaczeniu podstawowy system wejścia i wyjścia. BIOS to program zainstalowany na płycie głównej komputera. Zawiera zespół procedur, dzięki którym system operacyjny oraz poszczególne komponenty komputera stacjonarnego lub laptopa mogą otrzymać początkowe informacje i komendy dotyczące startu urządzenia. BIOS służy do koordynacji pracy jednostek w komputerze (na przykład dysków, karty graficznej czy procesora), informuje o problemach sprzętowych i odpowiada za prawidłową pracę sprzętu. Jedna z procedur systemu odpowiada za ustawienie głowicy laserowej napędu CD/DVD idealnie nad ścieżką zerową, co umożliwia odczytanie zawartości nośnika. BIOS monitoruje także temperaturę komputera i daje możliwość przejęcia kontroli nad ważnymi parametrami. W BIOS można między innymi zmienić taktowanie procesora i tym samym nieco zwiększyć jego wydajność (overlocking), jednak producenci kategorycznie odradzają tego typu działania. Znając sposób na to, jak wejść do BIOS w Windows 10, zyskacie nową, ważną umiejętność, która dla wielu użytkowników komputerów jest wciąż niedostępną wiedzą.
Pamiętaj jednak, że BIOS nie jest tak bardzo „przyjazny” użytkownikowi, jak poszczególne menu w systemie operacyjnym. Zmiany wprowadzone w tym miejscu mogą mieć poważne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach uszkodzić komputer.
W przeważającej większości stosowane są BIOS-y takich producentów jak: American Megatrends Incorporated, General Software czy Award Software International.
W tym artykule pokażemy Ci, jak wejść w BIOS w Win 10.