MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak zrobić bootowalny pendrive z Windowsem?

Nie ma opisu obrazu

Czy wiesz, jak zrobić bootowalny pendrive z Windowsem? To ważna informacja, jeśli masz nowy laptop bez napędu optycznego. Dowiedz się, jak zrobić pendrive bootowany Windows 10!

Co to jest bootowalny pendrive?


Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić pendrive bootowalny, zajmijmy się wyjaśnieniem, czym różni się od zwykłej pamięci USB.
Najważniejszą jego właściwością jest automatyczne ładowanie się jego zawartości po włączeniu komputera. W ten sposób, działa on jak dysk instalacyjny.


Dlaczego warto z niego korzystać, instalując system Windows? 

• Jest mały, lekki, łatwo go przenosić, zmieści się w kieszeni lub torebce.
•  USB, zwłaszcza 3.0 lub 3.1, jest po prostu szybkie – dużo szybsze niż płyta CD.
•  Wiele nowoczesnych laptopów nie ma napędu optycznego.

To tylko niektóre zalety, zachęcające do przygotowania takiego pendrive'a.


Czy są jakieś ograniczenia, jeśli chodzi o to, jak zrobić bootowalny pendrive Windows 10 lub starszego? Są właściwie dwie kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

•  Pojemność: optymalnie 8 GB, jeśli myślimy o Windows 10
•  Sprawdzenie i usunięcie wszystkich danych z pamięci – gdy zmienimy zwykły pendrive na bootowalny z Windowsem, zapisane na nim dane zostaną wykasowane. Wiedząc już jak musimy się przygotować, czas przyjrzeć się, jak zrobić bootowalny pendrive z Windows 7, 8 czy 10.

Sposoby na bootowalny pendrive z Windowsem


Ustaliliśmy, czego potrzebujemy ze strony sprzętowej
czas przyjrzeć się, jak krok po kroku stworzyć taki bootowalny pendrive.


Mamy tak naprawdę trzy możliwości:


1. Stworzenie bootowalnego pendrive'a przez aplikację – najprostsza, automatyczna ścieżka.
2. Stworzenie go przez ISO, za pomocą programu Rufus.
3. Stworzenie go za pomocą CMD – komendy wpisujemy ręcznie.

Każda z tych ścieżek ma swoje zalety i wady. Którą wybrać? Po zapoznaniu się z ich opisami dobrze postawić na tę, która wydaje nam się najbardziej przejrzysta i oczywista. Może się zdarzyć, że któraś z opcji w naszym przypadku będzie niedostępna lub problematyczna – na szczęście zawsze możemy postawić na alternatywę.

Jak zrobić pendrive bootowalny Windows 10 za pomocą aplikacji?


Z trzech dostępnych metod, ta jest najprostsza, automatyczna, a więc zalecana! Jak się przekonamy, śledząc poszczególne etapy, nie jest to sprawa mocno skomplikowana – wystarczy przechodzić przez kolejne kroki zgodnie z instrukcją.


Od czego zacząć?

  1. Wchodzimy na stronę Windows 10, a następnie klikamy „Pobierz narzędzie”.
  2. Przed uruchomieniem pobierania, musimy zapoznać się z warunkami licencji i je zaakceptować.
  3. W kolejnym kroku wybieramy „Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera”.
  4. Aplikacja zwykle sama wybierze język i wersję systemu - dla nas będzie to język polski i 64-bit.
  5. Dalej zaznaczamy nośnik, którego chcemy użyć. W naszym przypadku będzie to pamięć USB (dysk flash USB) – to właśnie tam aplikacja automatycznie zainstaluje Windows 10 – wybieramy też konkretny pendrive, wcześniej podłączony do komputera, którego chcemy użyć.
  6. Aplikacja automatycznie zapisze nam Windows 10 na wybranym przez nas pendrive. Po zakończeniu działania, wyświetli się informacja „Twój dysk flash USB jest gotowy”.Jak widać, cały proces wcale nie był skomplikowany! Teraz możemy już skorzystać z bootowalnego pendrive’a na innym komputerze, instalując na nim Windows 10! Chociaż to najprostsza ścieżka, nie jest ona jedyną dostępną.

Jak jeszcze możemy stworzyć bootowalny pendrive z Windowsem? Pora przyjrzeć się kolejnym możliwościom!

Nie ma opisu obrazu

Jak stworzyć bootowalny pendrive przez ISO?


Tutaj przyda nam się program Rufus. Jest on najczęściej polecany w instrukcjach i nic dziwnego, jest prosty w obsłudze, lekki i wygodny.

Warto mieć jednak świadomość, że istnieją alternatywy. Jakie na przykład?
•  WinToFlash Lite Edition
•  FlashBoot


Każda z nich jest równie dobrym wyborem – wszystko zależy od naszych preferencji. Rufus ma tę zaletę, że jest niewielki, darmowy, a do tego oferuje zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane opcje.

Jak, korzystając z ISO i programu Rufus, stworzyć bootowalnego pendrive? Oto instrukcja krok po kroku!

Pierwszych kilka kroków jest analogicznych do tych, które opisywaliśmy w poprzednim punkcie. Z tym, że zamiast „Pamięć USB flash” w punkcie „Wybierz nośnik do użycia”, stawiamy na: „Plik ISO”.

Co dalej?


•  Zapisujemy plik na dysk komputera.
•  Otwieramy program Rufus i tam, w polu „Urządzenie” wybieramy „Pendrive podłączony do komputera”.
•  W polu „Bootowanie”, wybieramy plik ISO, który wcześniej zapisaliśmy na dysku komputera.
•  Kolejne kroki, które musimy wybrać, to „Start”, rozpoczynający tworzenie bootowalnego pendrive'a – wyświetli się też informacja o usunięciu dotychczasowych danych zapisanych na pamięci USB – musimy być tego świadomi.
•  Wtedy uruchomi się tworzenie bootowalnego pendrive'a, a o zakończeniu tego procesu, zostaniemy również poinformowani w aplikacji. Ta ścieżka nie różni się bardzo od poprzedniej - korzystamy wprawdzie z zewnętrznej aplikacji, ale podejmowane kroki są analogiczne.

Od obu znacznie różni się trzecia opcja związana z ręcznym wprowadzaniem komend. To propozycja dla bardziej zaawansowanych użytkowników warto jednak się jej przyjrzeć, jeśli myślimy o tym, jak zrobić bootowalny pendrive z Windows 8 lub 10.

Jak stworzyć bootowalny pendrive, korzystając z komend tekstowych?

Nie jest to najprostsza i pewnie najczęściej wybierana ścieżka. Warto jednak ją znać i wiedzieć, jak stworzyć bootowalny pendrive w oparciu o komendy.

Jak wyglądają kolejne kroki?

1. Przede wszystkim, musimy mieć zainstalowany DiskPart – w Windowsach powyżej Windows 2000. Jak to sprawdzić? Klikamy „Uruchom”, a następnie – wpisujemy „cmd”, klikając Enter.

2. Uruchomiliśmy w ten sposób możliwość wpisywania komend. Co dalej? W oknie, które się pojawi, wpisujemy „diskpart”, a następnie „list disk”. Wyświetli nam się wówczas lista dysków dostępnych w tym komputerze – w tym nasz pendrive!

3. Sprawdzamy, który numer odpowiada naszemu dyskowi USB, a następnie wpisujemy „select disk NUMER DYSKU USB”, np. „select disk 1”.

4. Kolejne komendy, które wprowadzamy, to: „clean”, później „create partition primary”, „active”, „format fs=fat32 quick” i „assign”.

5. Na tak przygotowany pendrive, kopiujemy pliki ISO, które przygotujemy dokładanie tak, jak w opisanym powyżej sposobie. Możemy to zrobić metodą przeniesienia z jednego okna do drugiego.

6. Po zakończeniu przenoszenia, samostartujący pendrive z Windowsem jest gotowy do działania!

Stworzenie bootowalnego pendrive, korzystając z dokładnych instrukcji, nie jest to bardzo trudne. Może w wielu przypadkach okazać się przydatne, dlatego warto go zawczasu przygotować. Przeczytaj też, jak skonfigurować router.

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?