MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Jak zwolnić miejsce na dysku C? Sposoby na zbyt mało pamięci

Nie ma opisu obrazu

Jak zwolnić miejsce na dysku C? Na dyskach twardych komputerów przechowujemy różne dane. Wiele z nich to filmy i zdjęcia, które tworzone są w coraz lepszej jakości, która wpływa też na coraz większy rozmiar plików. Nic więc dziwnego, że z czasem może nam zacząć brakować miejsca na dysku. Co wtedy? Sprawdź, jakie są sposoby na zwalnianie pamięci w komputerze!

Za mało miejsca na dysku – jak temu zapobiec?

 

Najprostszym sposobem, by zadbać o ilość miejsca na dysku, jest podchodzenie z głową do tego, co na nim zapisujemy. Możemy ograniczyć pobieranie filmów i muzyki, przerzucając się na serwisy streamingowe, a kolejne dokumenty, zamiast zapisywać na dysku, przeglądać i edytować w chmurze.

Istnieją proste sposoby na to, by odsunąć w czasie moment, w którym okaże się, że mamy za mało miejsca na dysku. Jeśli nie chcesz zbyt często tracić czasu na przymusowe zwalnianie pamięci warto pamiętać, aby:

  • nie pobierać niepotrzebnych plików, zwłaszcza tych o dużych rozmiarach;
  • usuwać regularnie niepotrzebne pliki, zwłaszcza wideo, muzyczne, duże pliki ze zdjęciami lub materiałami graficznymi, jak TIFF lub PSD;
  • w miarę możliwości, wybierać metody online pracy nad dokumentami w zespołach – tym sposobem unikniemy niepotrzebnego tworzenia wielu wersji dokumentów, które będą zajmować miejsce na dysku. Pracując na jednym pliku osadzonym w chmurze, nie będziemy musieli szybko szukać sposobu na to, jak zwolnić miejsce na dysku, by móc zapisywać kolejne, zaktualizowane dokumenty na ten sam temat;
  • nie instalować na komputerze czy laptopie programów, których nie potrzebujemy lub regularnie je odinstalowywać. Może się zdarzyć, że potrzebujemy na przykład programu graficznego do przygotowania materiałów do pracy lub na zajęcia, chociaż na co dzień nie korzystamy w ten sposób z komputera. Dobrze po zakończonym projekcie odinstalować program lub jeszcze przed jego pobraniem, sprawdzać, czy nie mamy alternatywnych wersji dostępnych w przeglądarce.

Proste zasady i regularne sprawdzanie zawartości dysku komputera, pomogą odłożyć moment, w którym tego miejsca zabraknie. Zastanówmy się, jakie mamy możliwe kierunki działań, gdy już dojdzie do takiej sytuacji.

Jak zrobić miejsce na dysku? Najprostsze sposoby

 

Jeśli oszczędne korzystanie z pamięci niewiele dało, przychodzi taki moment, gdy zaczyna brakować miejsca na dysku. Jak je zwolnić? Zobaczmy najłatwiejsze sposoby, które nam w tym pomogą!

  • Usunięcie plików – to najprostszy, lecz najbardziej radykalny sposób. W niektórych przypadkach może okazać się skuteczny, zwłaszcza jeśli nie mamy nawyku regularnego prowadzenie porządków i pozbywania się nieużywanych plików z dysku komputera. Jest to niestety sposób stosunkowo czasochłonny, bo musimy przynajmniej rzucić okiem na nazwy lub podglądy usuwanych plików. Jego główną zaletą, oprócz uwolnionej pamięci, będzie też większy porządek w folderach i łatwiejsze odnajdowanie potrzebnych informacji, które wcześniej ginęły w morzu tych zupełnie zbędnych.
  • Przeniesienie pików do chmury – jeśli nie jesteśmy gotowi pożegnać się z plikami video oraz dokumentami i uznajemy je za niezbędne, rozwiązaniem może okazać się przeniesienie do chmury. Wówczas nie musimy ich kasować, by znaleźć sposób, jak zwolnić miejsce na dysku C. Jest wiele usług chmurowych, z których możemy skorzystać – choćby Google Drive, iCloud lub Dropbox. W zależności od ilości zgromadzonych danych, będziemy mogli skorzystać z opcji bezpłatnej lub kwalifikować się pod te bardziej zaawansowane, a przez to – wymagające opłat.
  • Korzystanie z dysku zewnętrznego – to kolejny sposób na zwalnianie miejsca na dysku C, który nie wymaga od nas kasowania zgromadzonych plików. Stawiając na to rozwiązanie, możemy znacząco zwiększyć pamięć dostępną na naszym komputerze. Nowoczesne dyski zewnętrzne oferują bardzo dużo dodatkowej przestrzeni na pliki, możemy wybrać ich pojemność według potrzeb.
  • Rozbudowa pamięci – nie jest to możliwe w każdym komputerze, jednak niektóre modele na to pozwalają. Zwykle przyda się do tego pomoc specjalisty. Nowoczesne dyski SSD można kupić w dobrej cenie, która będzie znacznie niższa, niż wymiana sprzętu na nowy. Warto więc rozważyć ten kierunek działań.

Jakie dyski do komputera wybrać? Przegląd modeli

 

Znając możliwości działania, dobrze skupić się na konkretach. Wybierając sposoby rozszerzenia pamięci w komputerze, przyjrzymy się różnym metodom – od bardzo korzystnego cenowo dysku HDD, przez nowoczesne dyski SSD, po dysk zewnętrzny, który łatwo podłączyć do komputera i zacząć z nim działać!

Oto modele, które sprawdzą się, jeśli szukamy rozwiązania, które da nam więcej miejsca na zapisywanie plików na komputerze.

  • DYSK SSD SAMSUNG 870 EVO 1TB MZ-77E1T0B/EU Propozycja dysku SSD od Samsunga. Pojemność 1 TB pozwoli zapewnić naprawdę dużo przestrzeni do pracy. Oferuje niezawodne i trwałe rozwiązania opracowane przez uznanego producenta. Warto podkreślić cichą oraz szybką pracę. Dysk sprawi, że wszystkie nasze działania wykonywane na laptopie, staną się bardziej efektywne, a płynność pracy znacząco wzrośnie. To ważne argumenty, które przemawiają za tym, by zdecydować się na wymianę dysku w dotychczasowym sprzęcie. Szybkość zapisu na dysku to 530 MB/s, a odczytu 560 MB/s.
  • DYSK ZEWNĘTRZNY TOSHIBA Canvio Basics 2022 1TB Czas na rozwiązanie zewnętrzne! Dysk HDD o pojemności 1 TB, posiadający interfejs SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą łatwo rozbudować miejsce na przechowywanie plików i zależy im na mobilnym rozwiązaniu, umożliwiającym transfer między komputerami. Na przykład, by dzielić się plikami w obrębie zespołu lub między własnymi sprzętami, takimi jak laptop czy komputer stacjonarny. Technologia Pług&Play sprawi, że dysk będzie gotowy do pracy zaraz po podłączeniu.

Wewnętrzny czujnik wstrząsów i technologia parkowania głowicy to gwarancja ochrony zawartości dysku. W końcu, jednym z argumentów za przechowywaniem danych na zewnętrznych dyskach, jest też dbałość o ich bezpieczeństwo.

Nie ma opisu obrazu

Zwalnianie pamięci – podsumowanie

 

Przegląd dostępnych metod i technologii daje kompleksową odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy zabraknie miejsca na dysku C. Możemy wybierać spośród wielu mniej lub bardziej inwazyjnych lub kosztownych opcji – tak, by dostosować je do naszych aktualnych potrzeb oraz móc bez problemu, płynnie i efektywnie korzystać z naszego komputera.

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?