Karta dedykowana a zintegrowana
Zintegrowane karty graficzne, jak sama nazwa wskazuje, są połączone z innymi układami. Konkretnie można powiedzieć, że są integralną częścią procesora. W związku z tym ich pamięć jest współdzielona z pamięcią RAM całego układu.
Karty dedykowane są osobnymi układami na płycie głównej, dzięki czemu posiadają własną pamięć VRAM. To właśnie sprawia, że są wydajniejsze, czyli lepiej przetwarzają wszelkie procesy związane z grafiką – wyświetlanie obrazów, animacji, obiektów 3D itd.
Warto jednak pamiętać, że ta zależność występuje, ale tylko w sytuacji gdy inne komponenty także są odpowiednio mocne do wykonywania określonych zadań. Dedykowana karta graficzna pozwoli grać w najnowsze gry na najwyższych ustawieniach, a więc pokazywać lokacje, postacie i animacje w wysokiej rozdzielczości i z odpowiednią płynnością, ale tylko pod warunkiem, że ciężar zadania udźwignie też procesor i pamięć RAM. Sama dedykowana karta nie sprawi, że zyskamy nowe możliwości. Z tego samego powodu nie należy przekreślać tańszych kart zintegrowanych. W połączeniu z dobrym procesorem i pamięcią operacyjną, zintegrowana karta może dać zadowalające efekty. Z tego powodu przyjęło się, że w budżetowych laptopach, przeznaczonych do pracy biurowej, dominują karty zintegrowane, a w komputerach dla bardziej wymagających – karty dedykowane. Dedykowana karta graficzna to standard, jeśli chodzi o laptopy dla graczy.