MM logo red
  • Darmowa dostawa od 99 zł
  • Wysyłka w 24h
  • Odbiór w sklepie w 29 minut
Nie ma opisu obrazu

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Nie ma opisu obrazu

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

Karta dedykowana a zintegrowana

Zintegrowane karty graficzne, jak sama nazwa wskazuje, są połączone z innymi układami. Konkretnie można powiedzieć, że są integralną częścią procesora. W związku z tym ich pamięć jest współdzielona z pamięcią RAM całego układu.

Karty dedykowane są osobnymi układami na płycie głównej, dzięki czemu posiadają własną pamięć VRAM. To właśnie sprawia, że są wydajniejsze, czyli lepiej przetwarzają wszelkie procesy związane z grafiką – wyświetlanie obrazów, animacji, obiektów 3D itd.

Warto jednak pamiętać, że ta zależność występuje, ale tylko w sytuacji gdy inne komponenty także są odpowiednio mocne do wykonywania określonych zadań. Dedykowana karta graficzna pozwoli grać w najnowsze gry na najwyższych ustawieniach, a więc pokazywać lokacje, postacie i animacje w wysokiej rozdzielczości i z odpowiednią płynnością, ale tylko pod warunkiem, że ciężar zadania udźwignie też procesor i pamięć RAM. Sama dedykowana karta nie sprawi, że zyskamy nowe możliwości. Z tego samego powodu nie należy przekreślać tańszych kart zintegrowanych. W połączeniu z dobrym procesorem i pamięcią operacyjną, zintegrowana karta może dać zadowalające efekty. Z tego powodu przyjęło się, że w budżetowych laptopach, przeznaczonych do pracy biurowej, dominują karty zintegrowane, a w komputerach dla bardziej wymagających – karty dedykowane. Dedykowana karta graficzna to standard, jeśli chodzi o laptopy dla graczy.

Karta graficzna dedykowana czy zintegrowana – co wybrać?

Zazwyczaj rodzaj karty graficznej i jej możliwości idą w parze z innymi elementami specyfikacji. Dlatego w droższych komputerach znajdziemy karty dedykowane, a w tanich laptopach do pracy – zintegrowane z procesorem. Mając to wszystko w pamięci, przy kupnie nowego sprzętu z kartą graficzną, powinniśmy uwzględnić:

  • Ile chcemy wydać na komputer.
  • Jakich będziemy używać aplikacji, gier i programów.
  • Czy zależy nam na czasie pracy laptopa – zazwyczaj karta dedykowana oznacza szybsze rozładowanie baterii i konieczność częstszego uzupełnienia energii
  • Czy zależy nam bardzo na szybkości działania – laptop z dedykowaną kartą graficzną będzie działał szybciej.

Karta zintegrowana i dedykowana razem?

Co dzieje się w sytuacji, gdy komputer ma zarówno kartę zintegrowaną z procesorem, jak i osobną dedykowaną kartę? Wszystko zależy od konfiguracji. Może zdarzyć się tak, że system operacyjny będzie traktował zintegrowaną kartę jako domyślną a ignorował dodatkową kartę o większej wydajności. Można jednak łatwo to zmienić:

  1. W systemie Windows, należy przyjrzeć się ustawieniom w Panelu Sterowania.
  2. Tam znajdziemy opcję „Zmień domyślny procesor graficzny”.

Można także uruchomić tylko konkretny program (grę) z wydajniejszą kartą.

To drugie rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że mniej wymagające aplikacje i programy będą spokojnie działać ze słabszą kartą, a to oznacza zazwyczaj mniejsze zużycie energii i mniejsze nagrzewanie się sprzętu. Jest oczywiście możliwe całkowite wyłączenie zintegrowanej karty graficznej z poziomu BIOS. Nie ma jednak takiej potrzeby, bo współistnienie dwóch kart graficznych nie generuje problemów.

Mamy nadzieję, że udało się wyjaśnić najważniejsze różnice między kartami zintegrowanymi i dedykowanymi. To tylko jeden z wielu elementów pływających na to, jaki laptop kupić.

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Ray tracing w grach – co to za technologia?
Komputery

17. kwiecień

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to technologia w grach, o której zrobiło się głośno przed pięcioma laty. Czas pokazał, że zrewolucjonizowała rynek. Z możliwości ray tracingu mogą korzystać posiadacze dobrych kart graficznych, a także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series. Sprawdź, co to ray tracing w grach!

17. kwiecień

Dowiedz się więcej o Ray tracing w grach – co to za technologia?