Jaką kartę sieciową do komputera wybrać? I jak sprawdzić jej parametry?

Jaka karta sieciowa jest najlepsza? To istotne pytanie, jednak nie zawsze użytkownicy je sobie zadają, myśląc o swoim komputerze, który na co dzień wykorzystują do pracy czy zabawy. To duży błąd. Zastanawiając się nad jakością połączenia z internetem, często skupiamy się na szybkości łącza, zupełnie lekceważąc parametry karty sieciowej – a to jest element decydujący o tym, jak szybki będzie transfer danych. Dowiedz się, co to karta sieciowa i którą wybrać!
Rodzaje kart sieciowych, ich przeznaczenie, parametry i konfiguracja
Zanim przejdziemy do rankingu konkretnych, polecanych modeli, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest karta sieciowa i czym się charakteryzuje.
Karta sieciowa – co to jest?
Karta sieciowa to kluczowy element zapewniający możliwość odbierania pakietów danych. Każda z nich ma unikatowy adres fizyczny MAC, który jest umieszczany w pamięci ROM. Karty sieciowe pracują w określonym standardzie – najczęściej jest to Ethernet.
Jakie są rodzaje kart sieciowych?
- wewnętrzne,
- zewnętrzne.
Te pierwsze, wewnętrzne, są montowane na płycie głównej komputera. Często kupując laptopa, nie mamy żadnego wpływu na wybór karty znajdującej się w zestawie. Czasem zdarza się też tak, że karta sieciowa jest zintegrowana z płytą główną. W takiej sytuacji nie mamy możliwości wymiany karty sieciowej bez wymienienia płyty głównej.
Zewnętrzne karty sieciowe zapewniają dużo większą elastyczność, ponieważ mogą być podłączane do kilku różnych urządzeń, a nie tylko jednego. Podłączenie przez port USB to z jednej strony prostota i łatwość w użytkowaniu, z drugiej – także kilka niegodności. Przede wszystkim – fakt, że zajęty port USB nie będzie wykorzystany do podpięcia jakiegoś innego urządzenia, ale również ograniczenie prędkości transferu przez interfejs USB, jeśli ten jest przestarzały. Zewnętrzne karty sieciowe mogą być dodatkowo wyposażone w antenę, która ma poprawić odbiór sygnału.
W przypadku zewnętrznych kart sieciowych możemy zdecydować się także na bezprzewodowe wersje – są one przeznaczone do korzystania z sieci Wi-Fi oraz Bluetooth.
Podsumowując, rodzaje kart sieciowych możemy podzielić na:
- zewnętrzne karty sieciowe – podłączone przez USB, odpowiednie do laptopów,
- karty bezprzewodowe,
- karty sieciowe wewnętrzne podłączone do płyty głównej PCI lub PCI-E,
- karty sieciowe wewnętrzne zintegrowane
Sterowniki do karty sieciowej
Podobnie jak w przypadku innych kart rozszerzeń, tak do karty sieciowej potrzebne są sterowniki.
W przypadku komputera z Windowsem i płytą główną z kartą sieciową wszystko jest od razu skonfigurowane i nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Jeśli jednak zamontowaliśmy własną kartę, powinniśmy poszukać do niej sterowników na stronie internetowej producenta lub na płycie. Sterowniki do karty sieciowej USB powinniśmy zainstalować jeszcze przed podłączeniem urządzenia. Potem konieczne jest dokonanie konfiguracji.
Jak sprawdzić parametry karty sieciowej?
Jeśli już mamy komputer, ale nie znamy możliwości swojej karty, to tak naprawdę nie wiemy, czy ewentualna wymiana będzie potrzebna. Pierwszym krokiem powinno być zatem zidentyfikowanie tego, co posiadamy. W systemie Windows można to zrobić w bardzo łatwy sposób.
- Otwieramy ustawienia systemu.
- Przechodzimy do zakładki „Sieć i internet”.
- Następnie wybieramy „właściwości sprzętu”.
Naszym oczom ukaże się nazwa karty wraz ze wszystkimi parametrami. W ten sposób, zobaczymy między innymi nazwę producenta, wersję sterowników, typ zabezpieczeń czy szybkość łącza.
Najlepsi producenci kart sieciowych
Popularni producenci dobrych kart sieciowych to takie firmy, jak TP-LINK, D-LINK czy Asus. Na rynku nie brakuje również kart sieciowych dedykowanych do konkretnych modeli komputerów, szczególnie tych z segmentu premium.
Jak wybrać kartę sieciową? Najważniejsze cechy
Kluczowym parametrem dla karty sieciowej jest szybkość transmisji danych. Na tej podstawie wyróżniono standardy, które odpowiadają konkretnym wartościom:
- standard 11b – szybkość 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz,
- 11g – szybkość 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz,
- 11n – szybkość 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz, oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz,
- 11ac – szybkość do 1 Gb/s,
- 11ax – szybkość do 10 Gb/s.
Jak łatwo się domyślić, najlepsza karta sieciowa do gier powinna dysponować najwyższym standardem. Ale do innych zastosowań będziemy mogli bez problemu korzystać z urządzenia o mniejszej przepustowości.
Oprócz tego, w przypadku zakupu karty sieciowej zewnętrznej, ważna może być antena zapewniająca odpowiedni odbiór sygnału. W tej kwestii należy, podobnie jak w przypadku routera, zwrócić uwagę na moc anteny, jej zasięg czy możliwość wymiany na mocniejszą.
Ranking kart sieciowych
1. miejsce: bezprzewodowa karta sieciowa TP-LINK Archer T2U AC600
Model za niecałe 100 zł. Oferuje prędkość transmisji na poziomie433 Mb/s w wolnym od zakłóceń paśmie 5 GHz lub do 150 Mb/s w tradycyjnym paśmie 2.4GHz. Dzięki kompaktowej konstrukcji zajmuje bardzo mało miejsca.
2. miejsce: bezprzewodowa karta sieciowa USB TP-LINK TL-WN722N
Następna niedroga karta, ale działająca tylko w paśmie 2,4 GHz. Opcjonalnie można używać anteny, ale w razie braku takiej konieczności jest ona odkręcana.
3. miejsce: karta sieciowa HAMA 200325 USB-A 3.0-Ethernet 10/100 Mbps
To model do podłączania komputera PC, notebooka lub tabletu z USB-A, do routera, przełącznika, koncentratora lub gniazdka ściennego w celu przesyłania cyfrowych danych i sygnałów internetowych. Wąska wtyczka nadaje się szczególnie do urządzeń przenośnych i płaskich lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni.
Jaka karta sieciowa? Podsumowanie
Obecnie nikt już się nie zastanawia, czy karta sieciowa jest potrzebna. To niezbędny element do łączności z siecią. Warto, żeby była jak najlepsza. Jesteśmy pewni, że modele zaproponowane w naszym rankingu kart sieciowych będą dla każdego satysfakcjonującym rozwiązaniem. Wiesz już, jaką kartę sieciowa do PC lub laptopa warto kupić? Na pewno ranking pomoże we właściwym wyborze modelu.
Czytaj więcej

13. luty
Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!
13. luty

12. luty
Jaka jest żywotność laptopa?
Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!
12. luty

9. wrzesień
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!
9. wrzesień