MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Klonowanie dysku – jak przenieść system z HDD na SSD i na odwrót?

Nie ma opisu obrazu

Klonowanie dysku to jeden ze sposobów na przeniesienie systemu z jednego dysku wewnętrznego (twardego) na drugi w proporcji 1:1. Najczęściej odbywa się ono z dysku HDD na SSD, chociaż zdarzają się też odwrotne sytuacje. Sprawdź, jak powinna wyglądać migracja systemu z HDD na SSD i jakie korzyści niesie ze sobą ten zabieg.

Klonowanie dysku HDD na SSD – jak to działa?


W ramach optymalizacji pamięci wewnętrznej komputera może dochodzić do różnych zmian. Mówimy tutaj zarówno o działaniach, które obejmują poszczególne partycje na jednym dysku, jak i kilka dysków. Do tej drugiej kategorii należy klonowanie dysku HDD na SSD, by przenieść tam cały system. Uwaga: możesz sklonować zawartość dysku w 100% lub tylko jedną, wybraną partycję.

Klonowanie dysku systemowego – po co się to robi? Zalety rozwiązania


Klonowanie dysku przydaje się w sytuacji awaryjnej, tzn. wtedy, gdy pierwszy dysk (HDD) ulegnie uszkodzeniu. Wtedy uruchomienie systemu operacyjnego z drugiego dysku (SSD) zajmie tylko chwilę, a Ty nie stracisz cennego czasu na pracę lub rozrywkę. Zmiany możesz dokonać też wtedy, kiedy po prostu unowocześniasz swój komputer.
Istnieją także inne zalety klonowania HDD na SSD:

  • zyskujesz wydajność i szybkość – SSD gwarantuje efektywniejszy przesył danych, co przydaje się m.in. podczas grania czy obróbki wideo, a czas oczekiwania na załadowanie się programu lub aplikacji jest dużo krótszy;
  • komputer pracuje ciszej – dyski SSD nie mają ruchomych elementów (działają na zasadzie pamięci flash) jak ich odpowiedniki HDD; mowa tutaj o magnetycznych talerzach, które, wirując, generują pewien poziom hałasu; z tego samego powodu dyski SSD są też trwalsze;
  • zużywasz mniej energii i miejsca – dyski SSD cechują się lekkością i niewielką wagą, a przez brak ruchomych części zmniejszają zużycie energii w komputerze, co przekłada się na dłuższy czas pracy baterii laptopa.

Nie ma opisu obrazu

Jak przenieść system z HDD na SSD? Instrukcja krok po kroku

  • Zamknij wszystkie programy i utwórz kopię zapasową dysku HDD. Warto wcześniej oczyścić dysk źródłowy ze zbędnych plików (Windows jest wyposażony w funkcję „Oczyszczanie dysku”).
  • Kup i zainstaluj nowy dysk SSD, używając wolnego slotu, kabla zasilającego i SATA.
  • Włącz komputer, a następnie w BIOS-ie (dostaniesz się do niego poprzez naciśnięcie DEL lub F12) zmień pierwsze urządzenie na nowy dysk SSD.
  • Zapisz ustawienia w BIOS-ie i zrestartuj komputer.
  • Zainstaluj jeden z programów do klonowania dysku. Do najczęściej polecanych należą: Clonezilla, AOMEI Backupper, Macrium Reflect Free, EaseUS ToDo Backup Free.
  • Uruchom program do klonowania dysku i zdecyduj się na opcję „Klonuj dysk”.
  • Wybierz dysk HDD jako źródłowy i SSD jako docelowy.
  • Poczekaj na koniec procesu klonowania.
  • Po wyłączeniu komputera i odłączeniu sprzętu od zasilania odepnij kable zasilający oraz SATA od dysku HDD i podepnij je do nowego dysku SSD.
  • Włącz komputer i sprawdź, czy system uruchomił się z dysku SSD.
  • Opcjonalnie możesz usunąć stare pliki systemowe z HDD, a nawet go sformatować.

Przenosząc system operacyjny z dysku HDD na SSD, musisz mieć świadomość, że cały proces może zająć od kilku do kilkunastu godzin. Uzbrój się w cierpliwość. Najlepiej zrobić to w nocy, kiedy komputer nie będzie Ci potrzebny.

Klonowanie dysku – podsumowanie


Przeniesienie systemu na SSD z dysku HDD to naturalna konsekwencja postępu technologicznego. Dyski HDD zostają w tyle, a SSD wyprzedzają je, jeśli chodzi o szybkość, wydajność, trwałość, cichą pracę oraz niskie zużycie energii. Dlatego dla osób, które chcą unowocześnić swój komputer, kopiowanie dysku HDD na SSD staje się oczywistym wyborem. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom z powodzeniem przeprowadzisz procedurę klonowania dysku z HDD na SSD i na odwrót. W ten sposób łatwo przeniesiesz system operacyjny. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, możesz zlecić taką usługę specjaliście z serwisu.

Przeczytaj:

  1. Gdzie jest kosz w telefonie? Jak znaleźć go na Androidzie?
  2. Jaki tablet do 1500 zł wybrać? Ranking
  3. Telewizory 55 cali – ranking. Jaki model wybrać?

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?