MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić model i parametry laptopa? Gdzie znajdują się informacje o komputerze?

Jak sprawdzić model i parametry laptopa? Gdzie znajdują się informacje o komputerze?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić parametry laptopa? Jeśli to stary sprzęt, pewnie już nie pamiętasz jego specyfikacji z dnia, gdy decydowałeś się na zakup. To jednak żaden problem! Nie trzeba mieć oryginalnego pudełka, instrukcji czy faktury za zakup komputera. Wszystkie najważniejsze dane można ustalić poprzez urządzenie. Przeczytaj, jak sprawdzić informacje o komputerze!

Po co sprawdzać informacje o komputerze?


Często kieruje nami po prostu ciekawość. Jeśli nie pamiętamy, z jakiego laptopa aktualnie korzystamy, wystarczy sięgnąć do informacji o podstawowych danych. Częściej jednak robi się to w konkretnym celu. Najczęściej mowa o sytuacji, w której chcemy sprzedać swój laptop, a dzięki parametrom będzie można go dokładnie opisać i wycenić. Druga z najczęstszych sytuacji to chęć sprawdzenia, czy nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe dla jakiejś gry albo programu, z którego chcemy korzystać.

Gdzie sprawdzić model laptopa w Windows 10?


Jeśli korzystamy z systemu operacyjnego Windows 10, sprawdzenie podstawowych parametrów laptopa jest naprawdę łatwe. Jak to zrobić?

  • Znajdź sekcję „Mój komputer”.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy i z listy rozwijalnej wybierz „Właściwości”.
  • Na ekranie wyświetlą się najważniejsze informacje, czyli: nazwa urządzenia, model procesora, zainstalowana pamięć RAM, wersja systemu operacyjnego.
  • Jeśli ten zestaw danych w pełni Cię nie satysfakcjonuje, warto wybrać opcję „Menedżer urządzeń”. W tym miejscu uzyskamy bardziej szczegółowe dane – na przykład model karty graficznej.

Informacje na temat rozdzielczości ekranu uzyskamy, klikając w zakładkę „Ekran”. W tym miejscu, możemy od razu zmienić niektóre ustawienia, jak na przykład rozmiar tekstu. Ustawienia audio odnajdziemy natomiast w zakładce „Dźwięk”.Jeśli chcemy wyświetlić informacje na temat posiadanego dysku lub dysków (mając więcej niż jeden), widząc ikonkę „Mój komputer”, należy kliknąć w nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. W sekcji „Urządzenia i dyski” zobaczymy nazwę dysku. Najprawdopodobniej będzie to „dysk C”, ponieważ taką nazwę przyjmuje się jako domyślną dla dysku z danymi. Jeśli najedziemy kursorem na dysk, uzyskamy informacje o jego pojemności, z wyszczególnieniem, jaki obszar jest zajęty, a jaki wolny.


Warto również wiedzieć, jak sprawdzić płytę główną w komputerze. W tym celu należy nacisnąć na klawiaturze równocześnie przycisk „Start” i klawisz z literą „R”. Gdy otworzy się okno „Uruchamianie”, wpisujemy komendę „Msinfo32”. Na ekranie wyświetli się podsumowanie systemu, które zawiera takie podpunkty, jak „Producent płyty głównej” „Model płyty głównej”.

Jak sprawdzić parametry laptopa Apple MacBook?


Jeśli posiadamy MacBook, również sprawdzimy informacje o komputerze w łatwy sposób. Posiadacze komputerów Apple powinny wykonać następujące kroki:

  • wejść w „Menu”,
  • wybrać opcję „Ten Mac”. W tym miejscu wyświetlą się najważniejsze informacje dotyczące procesora, wersji systemu, modelu laptopa, numeru seryjnego oraz pamięci.
  • Dane dotyczące poszczególnych podzespołów wygenerujemy, wybierając opcję „Raport systemowy”.Oprócz tych podstawowych narzędzi systemowych, które są dostępne dla każdego, można sięgnąć także po szereg zewnętrznych aplikacji. Istnieje wiele programów zbierających dokładne informacje o działaniu komputera. Oprócz wymienionych powyżej informacji, mogą zmierzyć także efektywność baterii, szybkość działania pamięci, a także zmierzyć temperaturę procesora i innych podzespołów.

Jak sprawdzić model i parametry laptopa? Gdzie znajdują się informacje o komputerze?

Jak prawidłowo interpretować dane?


Wiesz już, jak sprawdzić dane komputera? Samo sprawdzenie danych może nie wystarczyć do tego, aby określić czy nasz komputer jest dobry czy nie. Już na wstępie warto podkreślić, że jest to ocena mocno subiektywna. Wszystko zależy od tego, jakie mamy konkretnie oczekiwania i do czego używamy swojego sprzętu. Wiadomo, że innymi kryteriami kierujemy się wybierając laptopy dla graczy, a inaczej patrzymy na laptopy przeznaczone raczej do prostych prac biurowych. Jak sprawdzić dane komputera i które z nich są naprawdę istotne? Na co wpływają poszczególne parametry? Oto najważniejsze informacje o głównych podzespołach komputera.

  • Procesor – zawsze podawany na pierwszym miejscu, gdy wymieniane są podstawowe wymagania sprzętowe dla jakiejś gry. Jest sercem każdego laptopa. Pochłania najwięcej energii i w największym stopniu wpływa na nagrzewanie się obudowy. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialny jest za zarządzanie wszelkimi procesami związanymi z pracą komputera. Im lepszy procesor, tym wydajniejsza praca komputera. Kluczowym parametrem procesora jest częstotliwość taktowania. Im wyższa wartość, tym szybciej może pracować procesor. Wyższa moc obliczeniowa oznacza bowiem możliwość wykonywania większej ilości zadań w krótszym czasie. Warto także zwrócić uwagę na liczbę rdzeni. Najpopularniejsi producenci procesorów to Intel i AMD. Bardzo rzadko w laptopach mogą się pojawiać również procesory Qualcomm Snapdragon. Autorskie procesory, znajdziemy natomiast w komputerach produkowanych przez Microsoft oraz Apple.
  • Pamięć RAM – jest to tak zwana pamięć operacyjna. Ma za zadanie obsługiwać procesy zachodzące w komputerze w czasie teraźniejszym. Jest niezbędna do tego, aby móc efektywnie korzystać z zainstalowanego oprogramowania. Obecnie trudno znaleźć nowe laptopy, które mają mniej niż 4 GB pamięci RAM. Nic dziwnego, skoro wiele smartfonów oferuje dziś wartości na tym samym (lub nawet większym) poziomie. W komputerach gamingowych minimum to 8 GB pamięci RAM, chociaż coraz częściej wybiera się komputery, które mają przynajmniej 16 GB. Oprócz liczby dostępnej pamięci, istotna jest także konstrukcja laptopa – to od niej zależy, czy pamięć można wymienić albo dołożyć dodatkową kość pamięci RAM, jeśli jest wolne miejsce.
  • Karta graficzna – wybierając laptopa, stoimy przed ważnym dylematem –  karta graficzna dedykowana a zintegrowana? Pierwsza opcja będzie dobrym wyborem dla grafików i graczy i ,jak łatwo się domyślić, zapewni lepsze możliwości, ale za wyższą cenę. Karta zintegrowana to tańsza opcja, jeśli nie planujemy korzystać z wymagających programów. Podobnie jak procesor w dużym stopniu wpływa na cenę laptopa, ale też na nagrzewanie się obudowy. Laptopy z mocnymi procesorami i dedykowanymi kartami graficznymi zazwyczaj potrzebują bardzo wydajnego systemu chłodzenia.
  • Dysk – im jest bardziej pojemny, tym więcej zmieści się tam zdjęć, filmów czy plików muzycznych. Miejsce na dysku zajmą także zainstalowane gry i programy. Obecnie standardem są  szybkie dyski SSD. Zapewniają błyskawiczny start systemu ze stanu uśpienia. W porównaniu ze starymi dyskami HDD, są także lżejsze, pracują ciszej i zajmują mniej miejsca. Warto pamiętać o tym, że podana w specyfikacji nowego laptopa wielkość dysku nie oznacza, że właśnie tyle miejsca będziemy mieli na pliki. W rzeczywistości, obszar dostępny dla użytkownika będzie znacznie mniejszy, ponieważ sam system operacyjny i sterowniki mogą zająć znaczną część pamięci. Co więcej, z każdą kolejną aktualizacją oprogramowania będzie się on rozrastał. Dziś już bardzo rzadko sprzedaje się laptopy z dyskiem mniejszym niż 128 GB. Chociaż najlepiej dysponować przestrzenią 500 GB lub 1 TB, jeśli tylko nas na to stać.

Jak sprawdzić parametry laptopa? Bardzo prosto!


Znajomość parametrów własnego laptopa jest niezwykle cenna. Może ułatwić przeprowadzanie różnych procesów, w tym przygotować laptop do sprzedania. Wiesz już, jak sprawdzić model laptopa? Teraz łatwiej będzie ocenić potencjał posiadanego sprzętu.

Czytaj więcej

Grupa dyskutuje przy dwóch komputerach na temat: Chromebook czy laptop
Komputery

13. luty

Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice

Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!

13. luty

Dowiedz się więcej o Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Drewniany stół pełen laptopów, powerbanków i kawy - stanowisko pracy
Komputery

12. luty

Jaka jest żywotność laptopa?

Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!

12. luty

Dowiedz się więcej o Jaka jest żywotność laptopa?
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!