MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Zbyt wysoka może spowolnić wiele procesów, a w skrajnych przypadkach – nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie oraz regularne czyszczenie z kurzu, aby utrzymać optymalną temperaturę procesora. Ale żeby wiedzieć, że sytuacja jest niebezpieczna, trzeba też umieć wychwycić sygnały ostrzegawcze. Poznaj sposoby na sprawdzenie temperatury i metody chłodzenia procesora!

Jaka powinna być temperatura procesora?


Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko zależy bowiem od konkretnego procesora, ale również od komputera. Optymalna temperatura procesora jest inna dla komputerów stacjonarnych i inna dla laptopów.


Warto jednak pamiętać o tym, że jest to krytyczny poziom. Jednak pewne sygnały alarmowe warto dostrzegać znacznie wcześniej. Oprócz maksymalnego poziomu temperatury producenci często podają także temperaturę optymalną przy której procesor działa najbardziej wydajnie. Na przykład dla popularnych procesorów z serii Intel Core i5 przyjmuje się jako najodpowiedniejszą temperaturę ok. 40 stopni Celsjusza. Jej nieznaczne przekroczenie oczywiście nie spowoduje żadnej awarii, niemniej jednak procesor może działać wolniej. 

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić?


Najbardziej oczywistą metodą wydaje się po prostu dotknięcie obudowy laptopa. Jeśli jest nagrzana, to może oznaczać, że procesor działa na wysokich obrotach. Czy to prawda? Nie zawsze. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiego materiału jest wykonany laptop i jaki ma system odprowadzania ciepła. Obudowy wykonane z aluminium i z plastiku mogą się przecież nagrzewać zupełnie inaczej. Można więc w taki sposób wychwycić niepokojące sygnały, niemniej jest to metoda bardzo nieprecyzyjna. Poza tym nie sposób sprawdzić tak temperatury w komputerze stacjonarnym. Dlatego należy szukać innych metod.
Najlepiej sprawdzą się przeznaczone do tego programy komputerowe, takie jak na przykład Core Temp, HW Monitor albo SpeedFun. Można to także sprawdzić z poziomu BIOS, jest to jednak zdecydowanie trudniejsze. 

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją obniżyć?

 Wiesz już, jak sprawdzić temperaturę procesora, teraz warto się zastanowić, w jaki sposób ją obniżyć, jeśli jest zbyt wysoka. Najpierw jednak należy sobie uświadomić, skąd bierze się nadmiar ciepła. Przegrzewanie się podzespołów komputerowych powodują przede wszystkim:

  • nieodpowiednia wentylacja,
  • nadmiar kurzu,
  • zatkanie otworów wentylacyjnych.


Co zatem zrobić, aby uniknąć takich kłopotów? Na pewno warto zadbać o odpowiednie podłoże. Przede wszystkim laptopów nie należy stawiać na powierzchniach tapicerowanych. Warto też regularnie czyścić wnętrze po uprzednim rozkręceniu obudowy. Przez lata kurz zbiera się w niewyobrażalnych ilościach!
A co jeśli czyszczenie nie pomaga, a wbudowany system chłodzenia nie daje rady obniżyć odpowiednio temperatury procesora? Najpopularniejsze rozwiązania w tej sytuacji to:

  • pasta termiczna,
  • podstawka chłodząca pod laptop.


Pasty termiczne uszczelniają połączenie płytki z powierzchnią procesora. Mają za zadanie przekazywanie ciepła z poszczególnych elementów na radiator, zastępowanie powietrza, zwiększenie wydajności fabrycznie zamontowanego wentylatora. Są uniwersalne, bo mają bardzo plastyczną formę. Niewielką tubkę można kupić już za 20 zł.
Podstawki chłodzące mają natomiast za zadanie chłodzenie powietrzem od dołu. Różne modele podstawek mogą się różnić wielkością, jakością wykonania i liczbą wentylatorów. Na przykład, podstawka chłodząca TRUST GXT 220 ma 1 wentylator, a podstawka chłodząca pod laptopa GENESIS Oxid 550 aż 5 wentylatorów.


Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto dbać o to, żeby procesor się nie przegrzewał. Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jaka powinna być optymalna temperatura procesora, jak to sprawdzić, a także – jak pozbyć się nadmiaru ciepła.

Czytaj więcej

Grupa dyskutuje przy dwóch komputerach na temat: Chromebook czy laptop
Komputery

13. luty

Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice

Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!

13. luty

Dowiedz się więcej o Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Drewniany stół pełen laptopów, powerbanków i kawy - stanowisko pracy
Komputery

12. luty

Jaka jest żywotność laptopa?

Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!

12. luty

Dowiedz się więcej o Jaka jest żywotność laptopa?
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!