MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Nie ma opisu obrazu

Pytanie, jak sprawdzić płyty główną w komputerze, pojawia się najczęściej przy okazji wymiany karty graficznej lub procesora, dokładania pamięci RAM – rozbudowy albo awarii PC. Są różne rodzaje i rozmiary tego elementu, na którym zamontowane są wszystkie ważne podzespoły komputera. Nowe moduły muszą być z nim kompatybilne. Podpowiadamy, jak sprawdzić model płyty głównej w laptopie i pececie.

Sprawdzenie płyty głównej – co na niej się znajduje?


Płyta główna (ang. motherboard) to podstawowy element – elektroniczny szkielet – takich urządzeń jak:

Sprawdzenie płyty głównej odbywa się zazwyczaj przy okazji wymiany jednego z podzespołów. Na płycie są zamocowane bezpośrednio lub podłączone do złączy rozmaite elektroniczne komponenty:

  • czipset z procesorem;
  • moduły pamięci RAM;
  • karta graficzna;
  • karta dźwiękowa;
  • dysk twardy HDD lub dysk SDD;
  • system chłodzenia procesora;
  • porty SATA, PCI i in.

Kiedy następuje sprawdzenie płyty głównej – schematy


Wszystkie moduły są połączone ścieżkami przewodzącymi prąd i sygnały, tą komunikacją zarządzają magistrale równoległe i szeregowe o dużej przepustowości. W zależności od modelu płyty głównej wyżej wspomniane i inne części można wymienić na lepsze, mocniejsze, nowsze. Takie zabiegi stosowane są przede wszystkim w komputerach stacjonarnych. W mniejszym stopniu – dodatkowe moduły RAM, pojemniejsze pamięci SSD – w laptopach. Komputery „podkręcają” gracze, vlogerzy, graficy – osoby potrzebujące maszyny o jak największej mocy przerobowej. Do sprawdzenia płyty głównej niezbędne są umiejętności. Kiedyś każdy miał takiego kolegę informatyka, zatrudnianego do rozbudowy peceta. Takiego, który nie boi się zaglądać do BIOS-u i rozumie pojęcia: PCIe, SATA III, DDR 4. Wie, że RAID to nie wyścigi, a na hasło: „architektura”, odpowiada pytaniem: „procesora czy pamięci?”. Drugi schemat postępowania to obsługa przez profesjonalny serwis. W każdym razie przed zakupem nowych podzespołów musisz wiedzieć, jak sprawdzić model płyty głównej. W płytach stosowane są różne standardy wszystkich gniazd i złączy, różne sekcje zasilania. Różne są też wielkości płyt, od kompaktowych, przez standardowe, po rozszerzone, pasujące tylko do obudowy komputerowej typu Full Tower.

Nie ma opisu obrazu

Jak sprawdzić model płyty głównej?


W przypadku komputera stacjonarnego płytę główną można po prostu zobaczyć, wystarczy – oczywiście po odłączeniu urządzenia od prądu – zdemontować bok obudowy, odnaleźć ten charakterystyczny element. Płyta główna jest… główna, a więc największa, zabudowana podzespołami. Prawdopodobnie podłączony do niej będzie wiatrak – praca systemu chłodzenia regulowana jest w zależności od temperatury procesora i karty graficznej. Nazwa producenta i modelu są nadrukowa na płycie głównej, znajdziesz tam też naklejkę z jej numerem seryjnym. Uwaga: na płycie nadrukowanych jest wiele tajemniczych oznakowań, szukaj takiego większego, z nazwą firmy  (m.in.: ASRock, Gigabyte, Asus, MSI, Lenovo).

Jak sprawdzić płytę główną w laptopie z Windows 10?


Znacznie prościej jest oczywiście poznać model płyty bez rozkręcania sprzętu i poszukiwania napisów. Takie zabiegi nie są konieczne – wystarczy wpisać odpowiednie komendy. To także właściwie jedyny domowy sposób na to, jak sprawdzić płytę główną w laptopie – rozkładanie takich urządzeń jest znacznie bardziej skomplikowane (podobnie jak składanie) niż pecetów. Kwestia rozbudowy rzadko interesuje użytkowników Macbooków, bo możliwości zmian są ograniczone praktycznie do zera. Odpowiedzmy zatem na pytanie, jak sprawdzić płytę główną Windows 10 lub Windows 11.

  • Naciśnij na klawiaturze równocześnie przycisk „Start” i klawisz z literą „R”.
  • Gdy się otworzy okno „Uruchamianie”, wpisz komendę: Msinfo32.
  • Na ekranie wyświetlą się podsumowanie systemu, które zawiera takie podpunkty jak „Producent płyty głównej”, „Produkt płyty głównej”, „Wersja płyty głównej”. Interesują Cię wszystkie trzy pola, to pełna nazwa płyty głównej!

Jak sprawdzić, jaką mam płytę główną? Już wiesz!

Płyta główna znaleziona! Jeśli potrafisz samodzielnie przeprowadzać operacje techniczne, potrzebne Ci będą akcesoria do podzespołów. Jeśli nie umiesz składać komputera, nic się nie martw i skorzystaj z usług MediaMarkt – nasi specjaliści mogą to zrobić za Ciebie!

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Przeczytaj także:

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?