MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Przywracanie systemu Windows 10 – ile trwa? Na czym polega?

Nie ma opisu obrazu

Przywracanie systemu Windows 10 to nic innego jak nazywane niegdyś popularnie „formatowanie komputera”. Ponowna instalacja systemu może przynieść wiele dobrego: pozbyć się niechcianych plików, przyśpieszyć komputer i poprawić jego bezpieczeństwo poprzez usunięcie szkodliwego oprogramowania, którego obecności nie jesteśmy często świadomi. Co ważne, do przeprowadzenia operacji nie są potrzebne szczególne umiejętności. Wystarczy skorzystać z wbudowanego narzędzia Windows 10.

Przywracanie systemu Windows 10 – co to jest i komu może się przydać?

 

Przywracanie systemu Windows 10 to standardowa czynność „konserwacyjna”, pozwalająca cieszyć się długo szybkim i sprawnym komputerem. Proces polega na ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego. Tym samym pozbywa się niechcianych plików – w tym wszelkiej maści wirusów i aplikacji obciążających dysk SSD, procesor i pamięć operacyjną. Choć Windows 10 jest systemem dobrze zoptymalizowanym, po kilku latach użytkowania komputera nadpisane pliki i zgromadzone dane zaczynają spowalniać poszczególne procesy. Dzięki przemyślanej funkcji systemu Microsoft każdy użytkownik komputera może z powodzeniem wykonać cały proces sam, bez pomocy fachowców. Przed wykonaniem przywracania koniecznie należy przygotować kopię zapasową ważnych plików. Warto też sporządzić listę wykorzystywanych programów i aplikacji wraz z hasłami i kluczami licencyjnymi. W przypadku najpopularniejszych przeglądarek internetowych warto wykorzystać możliwość zapisania haseł i dostępów w chmurze, co przyśpieszy powrót do „normalnego stanu” po przywróceniu systemu.

Windows 10 – przywracanie systemu krok po kroku

 

Do przywracana systemu nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności, płyty z zainstalowanym systemem lub specjalnego klucza, ani też żadnych dodatkowych programów i narzędzi zewnętrznych. System Windows 10 jest na tyle przemyślany, że z powodzeniem wystarczy wbudowane narzędzie, które przeprowadzi cały system za Ciebie. Co ważne, reinstalacja systemu może skończyć się na dwa sposoby: jako całkowite przywrócenie ustawień fabrycznych wraz z pozbyciem się wszystkich plików oraz programów obecnych w komputerze lub przywrócenie systemu z zachowaniem plików osobistych. W drugim przypadku usunięte zostaną wszystkie programy (z wyjątkiem pochodzących z Microsoft Store), jednak na dysku zachowają się zdjęcia czy niektóre ustawienia.

Aby wykonać przywracanie systemu Windows 10:

  1. Kliknij ikonę Start, a następne znajdź Ustawienia komputera (ikona koła zębatego).
  2. Przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia.
  3. Kliknij przycisk Resetuj ustawienia do stanu początkowego.
  4. Wybierz jedną z dwóch możliwości: Zachowaj moje pliki lub Usuń wszystko.

Przywracanie systemu Windows 10 – ile trwa?

 

Zastanawiasz się, ile trwa przywracanie systemu Windows 10? Sam proces ponowne instalacji oprogramowania nie powinien zająć więcej niż kilkadziesiąt minut (nieco dłużej w przypadku przywracania z zachowaniem plików). Zależne od tego, którą drogę przywracania wybierzesz, dodatkowy czas będzie trzeba poświęcić na konfigurację komputera, przywracane kopii zapasowej osobistych plików i instalację starych programów. Z całą pewnością nie jest to proces szybki i nie warto brać się za niego w przerwach pomiędzy ważnymi zadaniami. Dobrze będzie znaleźć wolny dzień, by w spokoju przeprowadzić reset.

Nie ma opisu obrazu

Przywracanie systemu Windows 10 – BIOS

W obliczu opisanych wyżej gotowych narzędzi w zapomnienie odchodzi wykorzystywana kiedyś powszechnie funkcja odzyskiwania systemu operacyjnego z poziomu systemu BIOS. Sposób ten polegał na wyodrębnieniu dedykowanej partycji Recovery, która zawierała obraz dysku z zainstalowanym systemem operacyjnym. Pozwalało to na szybkie przywrócenie ustawień fabrycznych komputera. Dziś jednak, dla zdecydowanej większości użytkowników, jest to wyłącznie ciekawostka.

 

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Jak zrobić kopię zapasową iPhone? Jak ją przywrócić i gdzie jest?
  2. Dying Light 2 – jakie są wymagania dla PC?
  3. Assassin's Creed Valhalla – jakie ma wymagania na PC?

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?