Screen tearing – co to jest? Jak go zmniejszyć?

Screen tearing to dość powszechna przypadłość związana z nieprawidłowym wyświetlaniem grafiki na ekranie monitora. W wielu przypadkach efekt ten bywa dokuczliwy i może uniemożliwić komfortowe granie lub oglądanie filmów. Dowiedz się, co powoduje screen tearing i jak go zmniejszyć!
Co to jest screen tearing?
Screen tearing to efekt „rozrywania” i „rozchodzenia się” obrazu. Mówiąc najprościej, jest to błąd w wyświetlaniu obrazu, polegający na jednoczesnym pokazywaniu informacji, które pochodzą z więcej niż jednej klatki filmu bądź animacji. Jak zidentyfikować ten problem? Otóż na ekranie pojawia się horyzontalna linia, która w charakterystyczny sposób „przedziera” wyświetlany obraz, a górna sekcja przestaje być zsynchronizowana z dolną. Linia ta jest zwykle pojedyncza, choć w niektórych sytuacjach może ich być nawet kilka.
Efekt rozchodzenia się obrazu występuje najczęściej podczas grania, ale screen tearing może pojawić się również przy oglądaniu filmów czy otwieraniu programów komputerowych. Warto podkreślić, że nie jest to problem, który uniemożliwia korzystanie ze sprzętu. W praktyce niektóre osoby nie zwracają uwagi na rozrywanie obrazu, ponieważ to zjawisko im nie przeszkadza. Screen tearing może jednak mocno irytować i zmniejszać radość czerpaną z wirtualnej rozrywki, dlatego dobrze jest dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Co powoduje screen tearing?
Wiesz już, co to jest screen tearing – ale czy zdajesz sobie sprawę, co właściwie wywołuje ten efekt? Odpowiedzi na pytanie, co powoduje screen tearing, należy szukać w relacji pomiędzy stałą częstotliwością odświeżania obrazu przez monitor lub telewizor a zmienną liczbą wyświetlanych klatek na sekundę, które generowane są przez kartę graficzną w komputerze. Do rozchodzenia się obrazu dochodzi, gdy powyższe wartości nie są zsynchronizowane.
Dla przypomnienia: częstotliwość odświeżania obrazu to liczba aktualizacji wyświetlacza w ciągu jednej sekundy. Jeśli więc dysponujesz monitorem o częstotliwości odświeżania 60 Hz (podstawowa i najpopularniejsza wartość), a liczba klatek będzie wyższa niż możliwości ekranu do ich wyświetlania, z dużym prawdopodobieństwem zaobserwujesz screen tearing – monitor podczas buforowania wyświetli dwa obrazy naraz, zamiast jeden po drugim.
Monitory o odświeżaniu 60 czy 75 Hz są zdolne do wyświetlania 60 lub 75 klatek na sekundę w równych odstępach czasu. To najbardziej powszechne ekrany, które w codziennych zastosowaniach radzą sobie dość dobrze – problemy pojawiają się przy wyświetlaniu dynamicznego ruchu i bardzo szybkich zmianach tła. Na rynku są już jednak dostępne monitory o częstotliwości odświeżania 120, 144, 240 Hz, a nawet 360 HZ, na których zjawisko screen tearingu nie występuje.

Jak zmniejszyć screen tearing?
Zastanawiasz się, czy można wyeliminować efekt rozchodzenia się obrazu lub jak zmniejszyć screen tearing do poziomu gwarantującego komfort oglądania? Na szczęście istnieje kilka polecanych rozwiązań:
- Włączenie V-Sync – to tzw. synchronizacja pionowa, czyli funkcja zapobiegająca „rozrywaniu” się obrazu. To najprostsza, ale zarazem najbardziej sprawdzona i całkiem skuteczna metoda, która umożliwia zsynchronizowanie liczby klatek filmu lub gry z częstotliwością odświeżania monitora albo telewizora. Bardziej zaawansowanymi odpowiednikami synchronizacji pionowej są funkcje G-Sync od Nvidii oraz FreeSync od AMD.
- Wykorzystanie funkcji VRR (Variable Refresh Rate) – to nowoczesna technologia, które pozwala zsynchronizować pracę matrycy ekranu (TV, monitora) z układem graficznym urządzenia podpiętego przez kabel HDMI (laptopa, konsoli do gier) w celu płynnej zmiany częstotliwości odświeżania obrazu. Technologia VRR obsługiwana jest m.in. przez PlayStation 5, ale jeśli chcesz ją wykorzystać, musisz upewnić się, że posiadasz kompatybilny wyświetlacz.
- Wprowadzenie zmian w ustawieniach gry – rozważ zmianę rozdzielczości wyświetlanego obrazu, aby zmniejszyć obciążenie karty graficznej.
- Wprowadzenie zmian w ustawieniach programu lub aplikacji – szukaj opcji potrójnego buforowania lub „przyspieszenia sprzętowego” (ta funkcja występuje m.in. w przeglądarce Chrome).
- Zakup odpowiedniego hardware'u – ostatecznym rozwiązaniem jest inwestycja w bardziej wydajną kartę graficzną, monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania lub nowoczesny laptop dla graczy.
Jeśli dokucza Ci efekt rozrywania obrazu i nie wiesz, jak zmniejszyć screen tearing, powyższe wskazówki powinny pomóc w rozwiązaniu problemu.
Co to jest screen tearing i jak go zredukować – podsumowanie
Screen tearing, czyli zjawisko rozrywania obrazu, może odczuwalnie zmniejszyć komfort gry lub oglądania filmu. Istnieje jednak kilka rozwiązań (na czele z funkcją synchronizacji pionowej), które skutecznie zmniejszą ten efekt i pozwolą cieszyć się płynnym obrazem.
Czytaj więcej

13. luty
Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!
13. luty

12. luty
Jaka jest żywotność laptopa?
Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!
12. luty

9. wrzesień
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!
9. wrzesień