MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Jak zaszyfrować pliki PDF, Word, ZIP czy Excel?

Nie ma opisu obrazu

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szyfrować pliki, to ten artykuł jest dla Ciebie pozycją obowiązkową. Czytając nasz poradnik, zapoznasz się z różnymi metodami zabezpieczania danych, które całkowicie uniemożliwią niepowołanym osobom dostęp do nich. Zwiększy to również bezpieczeństwo cennych informacji i skutecznie pokrzyżuje szyki polującym na nie hakerom.

Dlaczego warto zabezpieczać dane?

 

Świat jest już niemal całkowicie scyfryzowany. Wszechobecny dostęp do internetu w laptopachsmartfonach oraz tabletach zapewnia możliwość zdalnej pracy oraz nauki, wprowadzając jednocześnie nowe zagrożenia, takie jak ataki hakerskie. Do niedawna wydawały się one domeną filmów akcji, teraz stały się już ponurą normą.

 

Co gorsza, nie dotyczy to wyłącznie dużych przedsiębiorstw – próby kradzieży cyfrowych danych coraz częściej dotykają także przeciętnego Kowalskiego. Jak zatem uchronić się przed takim niebezpieczeństwem? Wystarczy nauczyć się, jak szyfrować pliki!

 

Wszelkie informacje zawarte w zabezpieczonym pliku zostaną trwale zaszyfrowane, a ich odczytanie możliwe będzie tylko po wprowadzeniu specjalnego hasła. Podanie błędnego hasła uniemożliwi otwarcie pliku i odczytanie jego zawartości. Dzięki temu nawet gdyby haker uzyskał dostęp do prawidłowo zaszyfrowanych danych, w żaden sposób nie będzie w stanie ich otworzyć.

 

Szyfrowanie plików jest szczególnie ważne, jeśli na komputerze znajdują się dane osobowe i bankowe, takie jak numer konta, PESEL czy adres zamieszkania.

 

Niezwykle istotne jest także szyfrowanie wszelkiego rodzaju faktur, umów oraz dokumentów medycznych, ponieważ to właśnie one będą pierwszym celem ataku. Zawarte w nich informacje są prawdziwą kopalnią złota, ułatwiającą hakerom kradzież danych osobowych oraz dokonywanie wyrafinowanych prób wyłudzeń.

 

Wiedza na temat tego, jak zaszyfrować plik, przyda się też osobom zatrudnionym zdalnie. Zabezpieczane powinny być wszelkie dane wrażliwe oraz poufne informacje dotyczące pracodawcy. Nawet praca na takich dokumentach powinna odbywać się w pełnym szyfrowaniu – szczególnie, jeśli wykonywana jest na plikach pakietu biurowego Microsoft Office lub w formacie PDF.

Jak skutecznie szyfrować pliki?

 

Można wyróżnić bardzo wiele metod zabezpieczania danych – poczynając od zahasłowania pojedynczych plików, przez szyfrowanie całych dysków twardych, a kończąc na specjalnych zewnętrznych nośnikach danych wyposażonych w technologię szyfrowania sprzętowego. W tym poradniku skupimy się jednak na pierwszej metodzie, gdyż jest ona najwygodniejszym sposobem na zabezpieczanie swoich plików.

Jak zaszyfrować plik PDF?

 

PDF (Portable Document Format) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych formatów plików. Umożliwia on wygodne edytowanie dokumentów zawierających w sobie zarówno tekstów, jak również elementy graficzne. Wykorzystuje się go m.in. do:

  • tworzenia raportów w przedsiębiorstwach;
  •  przesyłania dokumentacji medycznej;
  • wysyłania prac zaliczeniowych na uczelniach wyższych.

 

Informacje tego rodzaju są niezwykle cenne, dlatego też zawierające je pliki powinny być zawsze odpowiednio zabezpieczane. Jak zabezpieczyć PDF hasłem?

Najprostszą metodą jest skorzystanie z funkcji wbudowanej w oprogramowaniu do tworzenia plików PDF. Pokażemy to na przykładzie programu Adobe Acrobat.

 

1.    Uruchom program Acrobat.

2.    Otwórz plik PDF, który chcesz zaszyfrować.

3.    Kliknij lewym przyciskiem myszy „Plik”.

4.    Wybierz pozycję „Zabezpiecz hasłem”.

5.    Podaj hasło. Powinno być ono silne i składać się z przynajmniej 8 różnych znaków alfanumerycznych.

6.    Ponownie podaj hasło i potwierdź swoją decyzję, klikając przycisk „Zastosuj”.

 

Na tym etapie możesz również zmienić uprawnienia dotyczące pliku, wyłączając możliwość jego edycji, drukowania lub kopiowania. Jak zaszyfrować PDF w ten sposób?

 

1.    Po wprowadzeniu hasła kliknij pozycję „Więcej opcji”.

2.    Zaznacz polecenie „Ogranicz możliwość edycji i drukowania dokumentu”.

3.    Wprowadź hasło, które będzie niezbędne do zmiany uprawnień pliku.

4.    Ogranicz uprawnienia zgodnie z Twoimi potrzebami.

 

Tak skonfigurowany dokument zabezpieczy znajdujące się w nim dane zarówno przed nieautoryzowanym dostępem, jak również modyfikowaniem lub powielaniem go.

 

Jeśli masz do zabezpieczenia więcej niż jeden plik, możesz posłużyć się metodą szyfrowania zbiorowego folderu ZIP. Zobacz, jak zahasłować PDF w ten sposób.

Nie ma opisu obrazu

Jak zaszyfrować plik ZIP?

 

Chcąc zabezpieczyć hasłem więcej niż jeden plik, warto posłużyć się metodą szyfrowania folderów skompresowanych (ZIP). Metoda ta pozwala na zaszyfrowanie zawartości całego folderu, bez względu na formaty znajdujących się w nim plików. Zatem jak zahasłować ZIP?

 

1.    Uruchom jeden z darmowych programów do kompresowania plików. W naszym przypadku będzie to całkowicie darmowy 7-Zip. Jeśli nie posiadasz tego programu, pobierz go ze strony wydawcy i zainstaluj na swoim komputerze.

2.    W programie „Eksplorator plików” zainstalowanym w systemie Windows odszukaj folder, który chcesz zaszyfrować.

3.    Zaznacz ten folder, klikając go prawym przyciskiem myszy.

4.    W okienku, które się pojawi, odszukaj kafelek „7-Zip”, a następnie kliknij lewym przyciskiem myszy pozycję „Dodaj do archiwum”.

5.    Jako „Format archiwum” wybierz „Zip”.

6.    W lewym dolnym rogu okna kontekstowego znajdziesz pole „Wprowadź hasło” oraz „Wprowadź ponownie hasło”. Wpisz w nich hasło, które chcesz użyć do szyfrowania.

7.    Opcjonalnie możesz zmienić metodę szyfrowania. Domyślnie jest do standard AES-256, który obecnie uznawany jest za niemożliwy do złamania.

8.    Kliknij przycisk „OK”.

 

To wszystko! Program 7-Zip rozpocznie proces szyfrowania. W zależności od rozmiaru folderu może on zająć od kilku sekund do kilkunastu minut.

Jak zaszyfrować plik Word?

 

Aby zabezpieczyć dokument w formacie DOC lub DOCX, musisz posiadać oryginalne oprogramowanie Microsoft Office.

 

1.    Uruchom program Microsoft Word.

2.    Otwórz plik, który chcesz zaszyfrować.

3.    Naciśnij przycisk „Plik” w lewym górnym rogu.

4.    Kliknij przycisk „Informacje”.

5.    Naciśnij kafelek „Chroń dokument”.

6.    Kliknij przycisk „Chroń przy użyciu hasła”.

7.    Wprowadź hasło i potwierdź swoją decyzję przyciskiem „Ok”.

 

Od teraz zawartość pliku tekstowego będzie zaszyfrowana.

Jak zahasłować plik Excel?

 

W celu zabezpieczenia arkuszu kalkulacyjnego XLSX również musisz mieć dostęp do oryginalnego oprogramowania Microsoft Office.

 

1.    Uruchom program Microsoft Excel.

2.    Otwórz plik, który chcesz zaszyfrować.

3.    Naciśnij przycisk „Plik” w lewym górnym rogu.

4.    Kliknij przycisk „Informacje”.

5.    Naciśnij kafelek „Chroń skoroszyt”.

6.    Kliknij przycisk „Chroń przy użyciu hasła”.

7.    Wprowadź hasło i potwierdź swoją decyzję przyciskiem „Ok”.

 

Po chwili cały arkusz kalkulacyjny zostanie zabezpieczony przed nieautoryzowanym dostępem.

 

 

Przeczytaj również:

 

1.    Jak zapisać plik w PDF? Jak zmienić inny dokument na ten format?

2.    Jak wyczyścić przypalony garnek – 8 sposobów

Czytaj więcej
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Komputery

9. wrzesień

Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!

Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Komputery

9. wrzesień

Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień

Tanie laptopy PEAQ pracują na systemie Windows i oferują bezpłatny dostęp do pakietu Microsoft 365 przez cały rok. Urządzenia mają ekran Full HD z matrycą IPS – możesz postawić na lekki 13,3-calowy model Slim albo na 15,6 lub nawet 17,3 cala. Producent specjalizuje się w elektronice w bardzo przystępnej cenie, to komputery do 1000 albo 1500 zł. Przeczytaj, co potrafi tani laptop do pracy PEAQ!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Tanie laptopy PEAQ do pracy na co dzień
Jak zaktualizować sterowniki karty graficznej?
Komputery

19. lipiec

Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?

Czym się różnią karta graficzna dedykowana a zintegrowana? To jeden z elementów wpływających na wydajność komputera – zwłaszcza w grach. Czasem, przeglądając specyfikację sprzętu, widzimy, czy występuje grafika zintegrowana, czy dedykowana. Dowiedz się, co jest lepsze – karta graficzna dedykowana czy zintegrowana!

19. lipiec

Dowiedz się więcej o Karta graficzna dedykowana a zintegrowana – czym się różnią?