MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Co to jest kod QR? Do czego służy?

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, co to jest kod QR i jak działa? A może widziałeś charakterystycznie wyglądający kod graficzny i próbujesz dowiedzieć się czegoś o działaniu tego rodzaju oznaczeń? W tym artykule odpowiemy na podstawowe pytania dotyczącego zagadnienia i wskażemy najpopularniejsze zastosowania. Dowiedz się, co to jest kod QR w telefonie oraz jak stworzyć własny kod, wysyłający użytkownika pod wskazany adres w internecie!

Co to jest kod QR?

 

Kody QR są już tak powszechne w przestrzeni publicznej, że coraz rzadziej zwracamy na nie uwagę. Pojawiają się na przystankach, w muzeach, parkach narodowych, a także w restauracjach i galeriach handlowych. Kod QR to po prostu graficzne przedstawienie ciągu znaków (na przykład cyfr lub liter – i to nie tylko alfabetu łacińskiego). Za jego pomocą możliwe jest umieszczanie w przestrzeni publicznej odnośników – na przykład informacji dla turystów. Kod został opracowany w  1994 roku w Japonii przez przedsiębiorstwo Denso Wave.

Kody QR – zastosowanie

 

Wiesz już, co to jest kod QR, pomówmy teraz o jego możliwych zastosowaniach. Tych, jak się okazuje, jest całkiem sporo, a współczesne firmy, organizacje i miasta bardzo chętnie korzystają z tego typu udogodnień. Jedną z cech charakterystycznych kodów QR jest możliwość ich bezproblemowego odczytu nawet w przypadku umieszczenia na szybko poruszających się obiektach. Stąd ich popularność wśród firm kurierskich, gdzie z powodzeniem służą zarówno do identyfikacji paczek w magazynie i na taśmociągu, jak i podczas odbioru przesyłek przez klientów – na przykład z paczkomatów. Ta sama cecha daje możliwość zeskanowania kodu z tramwaju, autobusu czy bilbordu. Kody QR są chętnie wykorzystywane w marketingu. Specjaliści od reklamy tworzą specjalne materiały dostępne po zeskanowaniu kodu lub udostępniają gry sieciowe polegające na odszukiwaniu kolejnych kodów w miejskiej dżungli. Kody QR umieszczane są także w szpitalach i placówkach medycznych, urzędach, szkołach czy budynkach użyteczności publicznej. W kodzie QR można zawrzeć dowolny odnośnik lub tekst, są więc jedynym sposobem, by udostępnić link za pomocą reklamy outdoorowej, czyli komunikatu na świeżym powietrzu. W parkach, muzeach i galeriach znajdziesz kody odnoszące do strony placówki lub opisu konkretnego eksponatu. Od kilku lat obserwowany jest też osobliwy trend, polegający na rezygnacji z tradycyjnego papierowego menu w restauracjach. Zamiast tego na każdym stoliku znajduje się kod QR. Po jego zeskanowaniu klient może zapoznać się z aktualnym menu.

Kod QR – co to jest i jak wygenerować własny?

 

Omówiliśmy już, co to jest kod QR i do czego służy. Czas na trochę praktyki! Jak już wspomnieliśmy, w kod QR da się przekształcić każdy ciąg znaków. W najbardziej użytkowej i dostępnej dla każdego formie jest po prostu wygenerowanie własnego kodu z wybranym linkiem. Do czego ma prowadzić odnośnik? Do dowolnego miejsca w sieci – filmiku w YouTube, Twojego profilu na Instagramie lub strony firmowej (kod umieszczony na wizytówce na pewno zrobi wrażenie na potencjalnych klientach!).

 

Znajdź w Internecie darmowy generator kodów QR lub pobierz z Google Play (Android)/App Store (iPhone) stosowną aplikację. Wklej wybrany link i gotowe – algorytm zrobi za Ciebie resztę. Zależnie do wybranego generatora, link możesz teraz wysłać do znajomych lub wykonać screenshot ekranu i zachować go na później.

Nie ma opisu obrazu

Jak odczytać kod QR?

 

No dobrze, w małym paluszku masz już kody QR – co to jest, jak działają, a nawet jak wykorzystać swój własny kod graficzny. Pozostaje pytanie… jak zeskanować kod QR? Do tego celu wystarczy smartfon z aparatem i aplikacją/skanerem kodów. Część telefonów ma już taką opcję w systemie, inne smartfony trzeba będzie wyposażyć w dowolną darmową apkę, która posłuży do tego celu. Wybór jest spory i praktycznie każde rozwiązanie będzie dobre. Do dzieła!

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?