Czyszczenie telefonu – jak usunąć zbędne pliki?

Czas na czyszczenie telefonu – jak usunąć zbędne pliki? Myślimy o tym zazwyczaj, gdy brakuje miejsca w pamięci urządzenia. Nie kasuj aplikacji i plików na chybił trafił, do porządków w smartfonie warto podejść w sposób systematyczny. Dowiedz się, jak wyczyścić telefon ze zbędnych plików!
Jak oczyścić telefon? Kiedy robić porządek w telefonie?
Zazwyczaj za porządki w telefonie zabieramy się w określonych przypadkach. Często zdarza się, że wówczas nagli nas czas i nie mamy go odpowiednio dużo, by do całego procesu podejść metodycznie.
Kiedy więc robimy porządki w telefonie?
- Gdy komunikat systemowy powiadomi nas, że pamięć jest pełna, blokując niektóre funkcje, jak robienie kolejnych zdjęć.
- Gdy planujemy sprzedać telefon lub przekazać go komuś z rodziny.
- Gdy telefon zauważalnie zwolnił i dłużej ładuje poszczególne aplikacje. W takich sytuacjach dostrzegamy problem i szukamy sposobu na to, jak wyczyścić pamięć telefonu.
Nawyki, które ułatwią utrzymanie porządku w smartfonie
Z czyszczeniem telefonu nie warto zwlekać do czasu pojawienia się komunikatu systemowego lub momentu, gdy smartfon nie funkcjonuje tak płynnie, jak wcześniej. Za porządki warto zabrać się znacznie wcześniej. Wprowadzenie drobnych nawyków podczas korzystania ze smartfona, pozwoli nam zoptymalizować proces porządkowania.
O czym warto pamiętać?
Aby regularnie usuwać duplikaty zdjęć. Często robimy kilka lub kilkanaście wersji tego samego kadru, w poszukiwaniu idealnego ujęcia. Zdarza się, że zapominamy pozostawić tylko najbardziej udane zdjęcia, zaśmiecając pamięć tymi mniej udanymi próbami. Idealnie, jeśli po szybkim przeglądzie zdjęć, oznaczymy najlepszą fotografię jako ulubioną, usuwając całą resztę wprawek to tego perfekcyjnego kadru.
By kasować aplikacje, z których nie korzystamy. Najczęściej odczuwamy to, przechodząc przez kolejne ekrany smartfona – ikonek aplikacji jest coraz więcej i więcej… Dlatego warto pamiętać o regularnych przeglądach i pozbywaniu się tych spośród nich, które ściągnęliśmy dawno temu i od wielu miesięcy nawet nie otworzyliśmy. Dobrym momentem na takie refleksje jest też moment aktualizacji poszczególnych aplikacji – możemy szybko przejść przez listę dostępnych uaktualnień i sprawdzić, w którym przypadku nie potrzebujemy nowej wersji – ani nawet starej.
Żeby nie pobierać plików filmowych i muzycznych na telefon, zamiast korzystać z platform streamingowych. Jeszcze kilka lat temu, większość osób zapisywała ulubioną muzykę na telefonie w postaci plików mp3. Teraz wystarczy włączyć Spotify lub inny serwis streamingowy z muzyką, by cieszyć się dostępem do bogatej oferty różnorodnych utworów. Zrezygnowanie z zapisywania dużych rozmiarowo plików filmowych i dźwiękowych to wyraz rozsądnego podejścia do korzystania z dostępnego limitu pamięci w telefonie.
To nawyki, które pozornie nie dają dużych rezultatów. Jednak ich wytrwałe budowanie, może być zaskakująco prostą odpowiedzią na pytanie, jak oczyścić telefon ze zbędnych plików.
Jak wyczyścić telefon? Przydatne aplikacje
Możemy jednak zdecydować, że szkoda nam czasu na budowanie nawyku utrzymania porządku w telefonie – co wtedy? Z pomocą przychodzi nam technologia! Możemy wybrać rozwiązania systemowe, które mamy dostępne z poziomu każdego smartfona, jak również pobrać dedykowane aplikacje, dostępne w App Store i sklepie Google Play. Od czego zacząć?
Dobrze sprawdzić, co konkretnie obciąża pamięć naszego telefonu. Wtedy będziemy wiedzieli, który rodzaj plików powinniśmy przejrzeć, zanim zdecydujemy się na ich wykasowanie. Znalezienie takich informacji jest stosunkowo proste w większości telefonów.
Przykładowo, w iPhonie powinniśmy kolejno wybrać: Ustawienia, następnie Ogólne, a potem – To urządzenie. Znajdziemy tam szczegółowe informacje na temat naszego sprzętu, w tym dane na temat tego, ile mamy wolnej pamięci w telefonie ile plików różnego rodzaju. Pozwoli to oszacować, pośród jakiej zawartości, szukać oszczędności przestrzeni.
Oprócz rozwiązań dostępnych systemowo zarówno w Androidzie, jak i w iOS, możemy sięgnąć po szereg aplikacji, ułatwiających zrobienie porządków w smartfonie.
Dla właścicieli iPhone, przydatnymi mogą okazać się takie propozycje, jak Smart Cleaner lub Clean Master. Na analogiczne aplikacje mogą zdecydować się też osoby z telefonami z systemem Android, wybierając spośród takich opcji, jak CCleaner czy Keep Clean. Dla obu systemów, wybór aplikacji tego typu jest bardzo duży, a oferta – dość podobna.
Czyszczenie telefonu. Co potrafią aplikacje czyszczące?
Jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy dedykowanej aplikacji, zaprowadzającej porządki w naszym telefonie, wybór między różnymi propozycjami, będzie opierał się na niuansach. Niektóre z nich oferują wersję darmową, inne - działają w modelu płatnym jednorazowo lub w ramach subskrypcji. Porównując kolejne oferty, dobrze wczytać się w zasady pobierania płatności, by wybrać najbardziej rozsądną cenowo propozycję.
Jak działają takie aplikacje? Najważniejsze funkcje:
• wyszukiwanie i usuwanie podobnych zdjęć;
• wyszukiwanie i usuwanie zrzutów ekranu;
• wyszukiwanie i usuwanie zdjęć seryjnych;
• porządkowanie zdjęć według lokalizacji;
• usuwanie zdjęć wykonanych w określonym miejscu
• łączenie kontaktów;
• wykonywanie kopii zapasowych kontaktów.
Do porządkowania kontaktów istnieją specjalne aplikacje, które skupiają się tylko na nich. Dopasowują one duplikowane kontakty do siebie, łącząc je, a także sugerują usuwanie tych, z których dawno nie korzystaliśmy. To duże ułatwienie, zwłaszcza gdy przeglądając książkę telefoniczną w komputerze, nie kojarzymy większości osób z tej listy.
Jak zrobić porządki w telefonie? Usuń wszystko!
Są osoby, które żeby mogły zrobić porządek w szafie, najpierw muszą z niej wszystko wyciągnąć, by zacząć układanie ubrań od nowa. To właśnie im spodobałoby się wybranie „opcji totalnej” w porządkowaniu plików na telefonie. Innymi słowy – przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych.
Jak usunąć wszystko z telefonu?
Wcale nie trzeba zaznaczać i kasować poszczególnych filmów i zdjęć. Zazwyczaj wystarczy wybranie odpowiedniej komendy i nieco cierpliwości. W przypadku telefonów od różnych producentów, ścieżka ta może nieco się różnić, zazwyczaj jednak taką opcję znajdziemy w Ustawieniach. Zwykle polecenie takie trzeba potwierdzić kodem PIN lub hasłem, by system miał pewność, że to rzeczywiście właściciel decyduje się na taki krok.
Teraz już wiesz, jak oczyścić telefon!
Porządkowanie plików w smartfonie nie jest łatwym zadaniem. Przeczesywanie setek zdjęć w poszukiwaniu duplikatów, godziny stracone na kasowaniu kolejnego ujęcia zabytku z wakacji – są lepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu. Na szczęście, z pomocą przyjdą dedykowane aplikacje albo przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu… by zacząć wszystko od nowa!

Czytaj więcej

19. luty
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.
19. luty

16. luty
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!
16. luty

12. luty
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.
12. luty