MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?

Nie ma opisu obrazu

Telefon się nagrzewa podczas ładowania lub intensywnej pracy – to całkowicie normalne zjawisko. Problemem jest jednak sytuacja, w której smartfon osiąga na tyle wysoką temperaturę, że trudno jest go utrzymać w dłoni. O czym może świadczyć nadmierne nagrzewanie się i jak mu zapobiec? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

Dlaczego telefon się grzeje podczas pracy? Czy zawsze jest to oznaka problemów?


Niemal każdy telefon się nagrzewa się w mniejszym lub większym stopniu. Zazwyczaj jest to wynikiem intensywnego użytkowania sprzętu, powodującego wzrost temperatury układu scalonego SoC (System on a Chip) zastosowanego w smartfonie. Zbudowany jest on z kilku zintegrowanych elementów, w skład których między innymi wchodzą:

● procesor;
● układ graficzny;
● modemy telekomunikacyjne;
● modem łączności Wi-Fi.

Wszystkie powyższe podzespoły podczas działania wydzielają ciepło, a wartość temperatury jest proporcjonalna do ich aktualnego obciążenia. Dlatego też grając w gry mobilne lub wykorzystując smartfon do obróbki zdjęć, zauważysz, że Twój telefon wyraźnie się nagrzewa.Nie przejmuj się jednak nieznacznym wzrostem temperatury – jest to pożądane zjawisko, które ma na celu odprowadzenie ciepła wydzielanego przez podzespoły na zewnątrz urządzenia. Energia termiczna transferowana jest do obudowy telefonu, która działa jak duży wymiennik ciepła. Pozwala to szybko oddać nadmiar ciepła do powietrza, chroniąc sprzęt przed uszkodzeniem.
Oprócz tego coraz więcej nowoczesnych smartfonów wyposażanych jest także w specjalny system chłodzenia pasywnego. Wykorzystuje on technologię vapor chamber (komora parowa), która znacząco zwiększa efektywność transferowania energii termicznej oraz pomaga równomiernie rozprowadzić ciepło po całej powierzchni obudowy telefonu.

Dlaczego telefon się grzeje po podłączeniu do ładowarki?


Kolejną przyczyną tego, że telefon się nagrzewa, jest proces ładowania urządzenia. Nowoczesne smartfony wyposażane są w niezwykle pojemne baterie, które pozwalają na wielogodzinną rozrywkę bez potrzeby podłączania do ładowarki do telefonów. Jednak, aby „napełnianie” takiego akumulatora nie zajmowało zbyt dużo czasu, niezbędne jest ładowanie prądem o wysokim natężeniu. Potrafi ono przekroczyć nawet 5 amperów, co w naturalny sposób powoduje nagrzewanie się telefonu.

W efekcie całe urządzenie staje się zauważalnie cieplejsze, ale taka sytuacja również nie jest jeszcze powodem do paniki. Producenci smartfonów wyposażają swoje urządzenia w specjalne czujniki monitorujące temperaturę – w przypadku przekroczenia bezpiecznego progu układ zasilania przerywa proces ładowania, umożliwiając tym samym samoistne schłodzenie telefonu.

Kiedy telefon może się przegrzać?


Przegrzanie telefonu to sytuacja, w której obudowa urządzenia staje się zbyt ciepła, by komfortowo trzymać ją w dłoni. Problem ten najczęściej występuje w przypadku:

● korzystania z nawigacji w nasłonecznionym samochodzie;
● grania w wymagające graficznie gry podczas letnich upałów;
● trzymania ładowanego telefonu pod poduszką.

Ostatnim i zarazem niezwykle rzadkim przypadkiem jest przegrzanie się telefonu podczas prowadzenia długich rozmów z aparatem przystawionym bezpośrednio do ucha. Ciepło oddawane przez dłoń oraz twarz w połączeniu z energią termiczną generowaną przez moduł łączności bezprzewodowej powoduje znaczące podniesienie się temperatury całego smartfona.

Czy przegrzany telefon może być niebezpieczny?


Przegrzany telefon będzie zauważalnie wolniej działać, jednak stan ten nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo podczas użytkowania. Jest to zasługą szeregu wbudowanych czujników, które automatycznie zmniejszą taktowanie procesora, pomagając tym samym schłodzić się całemu urządzeniu. Aby przywrócić telefon do pełnej sprawności, wystarczy zaprzestać korzystania na kilka chwil.

Tak naprawdę kłopot zaczyna się w momencie, w którym telefon grzeje się przez cały czas i szybko rozładowuje – również podczas okazjonalnego użytkowania sprzętu. Jest to wyraźną oznaką poważnych problemów technicznych i może wskazywać na zdegradowanie się wbudowanej baterii lub krytyczne uszkodzenie, które powoduje zwarcie. W takiej sytuacji dalsze użytkowanie telefonu jest potencjalnie niebezpieczne, a urządzenie powinno niezwłocznie zostać oddane do naprawy w ramach gwarancji lub usługi pogwarancyjnej do autoryzowanego serwisu producenta.

Co zrobić, gdy telefon się przegrzewa podczas ładowania?


Delikatne nagrzewanie się smartfona w trakcie ładowania jest w pełni normalnym zjawiskiem. Co więcej, podczas korzystania z wydajnych ładowarek obsługujących technologię Fast Charge, Quick Charge lub Dash Charge wzrost temperatury urządzenia jest wręcz pożądany i świadczy o prawidłowym chłodzeniu wbudowanej baterii.

Należy jednak pamiętać, by podczas ładowania telefon nie był niczym przykryty ani przyciśnięty. Po podłączeniu do ładowarki smartfon nie powinien być także chowany do wnętrza szuflady lub szafy. Zapewni to lepsze rozpraszanie ciepła, wydłużając tym samym żywotność baterii telefonu.

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?