Dlaczego telefon się grzeje podczas pracy? Czy zawsze jest to oznaka problemów?
Niemal każdy telefon się nagrzewa się w mniejszym lub większym stopniu. Zazwyczaj jest to wynikiem intensywnego użytkowania sprzętu, powodującego wzrost temperatury układu scalonego SoC (System on a Chip) zastosowanego w smartfonie. Zbudowany jest on z kilku zintegrowanych elementów, w skład których między innymi wchodzą:
● procesor;
● układ graficzny;
● modemy telekomunikacyjne;
● modem łączności Wi-Fi.
Wszystkie powyższe podzespoły podczas działania wydzielają ciepło, a wartość temperatury jest proporcjonalna do ich aktualnego obciążenia. Dlatego też grając w gry mobilne lub wykorzystując smartfon do obróbki zdjęć, zauważysz, że Twój telefon wyraźnie się nagrzewa.Nie przejmuj się jednak nieznacznym wzrostem temperatury – jest to pożądane zjawisko, które ma na celu odprowadzenie ciepła wydzielanego przez podzespoły na zewnątrz urządzenia. Energia termiczna transferowana jest do obudowy telefonu, która działa jak duży wymiennik ciepła. Pozwala to szybko oddać nadmiar ciepła do powietrza, chroniąc sprzęt przed uszkodzeniem.
Oprócz tego coraz więcej nowoczesnych smartfonów wyposażanych jest także w specjalny system chłodzenia pasywnego. Wykorzystuje on technologię vapor chamber (komora parowa), która znacząco zwiększa efektywność transferowania energii termicznej oraz pomaga równomiernie rozprowadzić ciepło po całej powierzchni obudowy telefonu.