MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Co to jest i jak działa GPS w telefonie?

Co to jest i jak działa GPS w telefonie?

Co to jest i jak działa GPS w telefonie? Trudno sobie to wyobrazić, ale jeszcze jakiś lat temu nie był standardem. Chcąc dotrzeć na miejsce, musieliśmy opierać się na nawigacji GPS jako oddzielnym urządzeniu. Na szczęście, wraz z rozwojem smartfonów, wszystko się zmieniło! To, jak działa GPS, zrewolucjonizowało nie tylko sposób podróży, ale większość dziedzin naszego życia. Co oznacza skrót, którym chętnie się posługujemy, jaka jest historia technologii i jak ją wykorzystujemy ma co dzień? Przeczytaj w tym artykule!

GPS – jak działa, co oznacza skrót, skąd się wzięła ta technologia?


GPS to skrót od Global Positioning System – Globalny System Pozycjonowania. Powstał w XX w., jak większość technologii, które zrewolucjonizowały nowoczesną komunikację, na użytek amerykańskiej armii. Jego głównym zadaniem miało być lokalizowanie pocisków w czasie zimnej wojny. Historia jednak pokazała, że podobnie jak z internetem, który powstał dla potrzeb wojska, bardzo szerokie zastosowanie znalazł w życiu codziennym. Pierwszy satelita został wystrzelony w 1978 r., w 1995 r. system uzyskał pełną sprawność operacyjną. Jak działa GPS? W telefonie czy w każdym innym urządzeniu, zasada jego funkcjonowania jest podobna. Na podstawie danych wysyłanych przez satelity w kosmosie oraz punkty naziemne, wyznaczana jest lokalizacja punktów na ziemi.

Wszystko to jest możliwe dzięki trzem segmentom GPS:

•  segmentowi kosmicznemu – składającemu się z 31 satelitów, obejmujących swoim zasięgiem całą kulę ziemską.
•  segmentowi naziemnemu – w którego skład wchodzą stacje kontrolne i monitorujące.
•  segmentowi użytkownika – składającego się, w skrócie rzecz ujmując, z odbiorników sygnału GPS.

Możemy łatwo zauważyć, że to bardzo skomplikowany system wielu urządzeń, cały czas ze sobą zsynchronizowanych, który pozwala łatwo ustalić pozycję dowolnego punktu na ziemi, niezależnie od zasięgu sieci komórkowej, wi-fi, warunków atmosferycznych. Oprócz GPS, w telefonie możemy spotkać się z A-GPS. Co to jest i czy za niego się płaci? Wyjaśniamy różnice.

GPS w telefonie – do czego służy?


Wiemy już, że współcześnie normą jest GPS w telefonie. Jak działa? Odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie, omawiając GPS i A-GPS. Czas przyjrzeć się temu, do czego właściwie służy GPS w telefonie i jak z niego korzystać! Przeglądając współcześnie wykorzystywane, najpopularniejsze aplikacje na telefonie, możemy być zdziwieni, jak wiele z nich bazuje na naszej lokalizacji! Często, gdy ściągamy nową aplikację, pojawia się komunikat zgody na korzystanie z informacji na temat tego, gdzie się znajdujemy. Warto rozważnie podchodzić do zarządzania dostępem do lokalizacji w telefonie – to także kwestia naszego bezpieczeństwa.
Wracając jednak do tematu, czas przyjrzeć się najważniejszych zastosowaniom GPS w telefonie. Na które szczególnie zwrócić uwagę?


•  Nawigacja – mapy: bez nich trudno wyobrazić sobie korzystanie z telefonu i poruszanie z miejsca na miejsce. Najpopularniejsze aplikacje mapowe nie tylko pozwolą nam określić drogę, ale również - wyszukać interesujące miejsca w naszej lokalizacji.

•  Aplikacje do zamawiania przejazdów – one również bazują na lokalizacji, co więcej, swoje położenie możesz wysłać innym w trakcie jazdy do monitorowania.

•  Aplikacje sportowe – pozwalają monitorować trasy, tworząc ranking najchętniej wybieranych, a także dzieląc się przebytymi trasami treningów z innymi.

•  Aplikacje związane z bezpieczeństwem – po zainstalowaniu na telefonie dziecka i rodzica, pozwalają w czasie rzeczywistym sprawdzać, gdzie znajduje się dziecko i weryfikować, czy bezpiecznie dotarło do szkoły lub na zajęcia dodatkowe.

Niektórzy rodzice kupują specjalne smartwatche dla dzieci, pozwalające śledzić ich lokalizację – to również wygodne rozwiązanie, jeśli uznamy, że jeszcze nie pora na podarowanie mu telefonu.
To oczywiście nie wszystkie aplikacje, które wykorzystują GPS w telefonie. Jak wspominaliśmy, wiele z nich, przy instalacji ze sklepu Play lub App Store, wymaga dostępu do bieżącej lokalizacji. Chcąc sprawdzić, jakim aplikacjom taki dostęp przyznaliśmy, warto regularnie zaglądać w tym celu do ustawień telefonu.

Czy za korzystanie z GPS się płaci? Co to jest A-GPS?


A-GPS to rozwiązanie, które wprowadziła firma StanpTrack i oznacza Assisted-GPS. Jego celem ma być wspomaganie działania GPS, opierając się na stacjach bazowych operatorów sieci komórkowych po to, by szybciej określać położenie.
Ten rodzaj GPS wykorzystywany jest tylko w urządzeniach mobilnych – najczęściej w smartfonach i smartwatchach. Największą korzyścią z A-GPS jest skrócenie czasu, który jest potrzebny na pierwsze ustalenie pozycji – szybciej uzyskujemy dane GPS i możemy rozpocząć nawigację. Ponieważ A-GPS opiera się na stacjach bazowych teleoperatorów, są miejsca, w których dokładność lokalizacji jest niska – ze względu na gorszy zasięg komórkowy i dużą odległość od stacji na danym obszarze. Dobrze sprawdza się w miastach, na terenach o dużej gęstości zaludnienia. Współcześnie, smartfony wykorzystują GPS i A-GPS – musimy pamiętać, że aby korzystać z tej drugiej technologii, musimy być online. GPS jest technologią bezpłatną – dlatego nie ponosimy dodatkowych opłat z tytułu korzystania z tej technologii na przykład przy nawigacji samochodowej. W przypadku A-GPS konieczność łączenia się ze stacjami bazowymi, to tak naprawdę korzystanie z danych komórkowych, które musimy opłacić – najczęściej w ramach pakietu internetowego.

Co to jest i jak działa GPS w telefonie?

Co to jest geotagging?


Mówiąc o lokalizacji i aplikacjach, które z niej korzystają, nie sposób pominąć ważnej funkcji, jaką jest geotagging. Na czym ona polega? To nic innego, jak oznaczanie  danych geograficznych materiałów, na przykład zdjęć, w oparciu o GPS.

Zwykle danymi przypisywanymi do zdjęcia jest długość i szerokość geograficzna, a także dokładny czas. To przydatna funkcja dla fotografów i twórców treści, którzy później przygotowując relację z wypraw bądź wyjazdów, mogą łatwo odtworzyć, gdzie dokładnie i kiedy zostały zrobione zdjęcia. Z takiego udogodnienia może korzystać każdy z nas – wystarczy mieć włączoną w smartfonie funkcję lokalizacji dla aparatu – później, zrobione w danym miejscu przez nas zdjęcia, możemy w albumach wyszukiwać po nazwie miasta czy regionu. Dzięki temu, łatwiej dotrzemy do fotografii, na których szczególności nam zależy, bez żmudnego scrollowania przez kolejne zdjęcia. Mówiąc o geotaggingu, nie możemy pominąć mediów społecznościowych - to tam publikujemy nasze zdjęcia z oznaczeniem lokalizacji. O ile zwykle nie stanowi to większego zagrożenia, specjaliści od bezpieczeństwa przestrzegają, by nie nadużywać tej funkcji. GPS i funkcje lokalizacyjne w smartfonie to jedne z najważniejszych, z których możemy korzystać.

Czytaj więcej

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?