MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Typy ładowarek do telefonu – jakie są rodzaje?

Nie ma opisu obrazu

Czy znasz wszystkie typy ładowarek, za pomocą których naładujesz smartfon? Taka wiedza przyda Ci się przede wszystkim wtedy, kiedy obecna ładowarka przestanie działać i trzeba szybko kupić nową. Lub wtedy, gdy telefon wyładuje się podczas wizyty u przyjaciół czy rodziny. Poznaj najpopularniejsze rodzaje ładowarek oraz typy złączy.

Rodzaje ładowarek do telefonu: sieciowe, indukcyjne i samochodowe

 

Na pierwszy rzut oka wszystkie ładowarki wyglądają bardzo podobnie – kostka, którą podłącza się do gniazdka, oraz kabel, którego złącze wpinasz do gniazda telefonu. Jednak pomiędzy poszczególnymi modelami istnieją znaczące różnice. Dostępne na rynku ładowarki można podzielić na trzy grupy:

 

Przypatrzmy się bliżej każdemu z typów.

  • Ładowarki sieciowe – to najpopularniejszy typ urządzeń w formie kabla i kostki wpinanej do gniazdka elektrycznego. Posługując się samym kablem, możesz naładować telefon, korzystając z USB w laptopie czy w komputerze stacjonarnym. Wadą tego rozwiązania może być zbyt długi bądź za krótki kabel. Minusem korzystania z ładowarki sieciowej będzie też fakt, że telefon jest przez pewien czas „uwiązany” w pobliżu gniazdka.
  • Ładowarki indukcyjne – wymagają wpięcia do gniazdka. Działają na zasadzie wytwarzania pola elektromagnetycznego, dlatego możemy nazwać je bezprzewodowymi. Weź telefon i połóż go – dołem – na podkładce indukcyjnej. Upewnij się jedynie, że Twój model będzie kompatybilny z takim typem ładowarki. Atutem ładowarki indukcyjnej jest wygoda korzystania – kiedy telefon zadzwoni lub zechcesz szybko coś sprawdzić, ponowne ładowanie urządzenia zajmie sekundę (brak konieczności podpinania kabla).
  • Ładowarki samochodowe – modele, które sprawdzą się w podróży, szczególnie jeśli korzystasz dużo z nawigacji lub prowadzisz rozmowy przez zestaw głośnomówiącyWszystkie ładowarki samochodowe pasują do gniazda zapalniczki-USB w aucie. Ich drugi koniec podpina się bezpośrednio do telefonu.

Rodzaje wejść do ładowarek samochodowych

 

Trzy rodzaje ładowarek do telefonów to jedno. Oczywiście ich prawidłowy dobór jest gwarancją naładowanego urządzenia. Jednak, aby telefon miał szansę się naładować, równie istotne jest konkretne złącze. Poznaj ich typy i sprawdź, czym się różnią.

  • USB typu A – koniec kabla, który łączy kostkę wpinaną do gniazdka z telefonem. Przypomina płaski prostokąt. To zdecydowanie najczęstszy wybór, jeśli chodzi o kable używane do ładowania urządzeń mobilnych.
  • USB typu C – nowoczesne złącze o standardzie, które ma stać się w przyszłości (w 2024 r.) jedynym obowiązującym. Współgra z najnowszymi modelami telefonów. Ten typ USB zaskakuje szybkością przesyłu danych oraz zwiększoną wydajnością. Co ważne, złącze można podłączać zarówno jedną, jak i drugą stroną, a sam kształt przypomina płaski prostokąt o zaokrąglonych krawędziach.
  • MicroUSB – mniejsza wersja wtyczki USB typu B, przeznaczona do urządzeń mobilnych (obecnie nieużywana w telefonach i tabletach). Jej wydajność nie należy do najwyższych. Kształt złącza przypomina trapez. Podepniesz go do telefonu, tabletu czy czytnika tylko jedną stroną.
  • Lightning – złącze pasujące jedynie do urządzeń marki Apple. Małą oraz płaską wtyczkę można podłączyć z jednej i drugiej strony.

Czy typ ładowarki wpływa na czas ładowania telefonu?

 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój telefon –  w zależności od ładowarki – informuje, że ładowanie potrwa godzinę albo 6 godzin, już wyjaśniamy. Ta kwestia stała się ważna, odkąd producenci telefonów przestali oferować ładowarki w komplecie. Jest to istotne także dlatego, ponieważ poszczególne modele mają różne właściwości, m.in. poziom mocy (33, 65, a nawet 200 W). 

 

Im wyższa jest moc ładowania (iloczyn napięcia i natężenia, wyrażany w watach – W), czyli praca wykonana przez prąd elektryczny w jedną sekundę, tym ładowanie będzie szybsze, np. zajmie tylko godzinę. Ładowarka o niższej mocy spowoduje, że ten proces potrwa znacznie dłużej, np. 6 godzin. Trzeba dodać, że ładowarki konwertują prąd zmienny z gniazdka na stały, który trafia do smartfona. W trakcie tej zmiany dochodzi też równolegle do obniżenia napięcia (wyrażonego w woltach – V), aby urządzenie nie uległo zniszczeniu. Wartość ta w przypadku smartfonów wynosi zwykle 5V. Nie zapominajmy o natężeniu prądu (A – ampery), w tym przypadku najczęściej 2A. Po przemnożeniu otrzymujemy moc ładowarki, czyli 10 W.  Warto pamiętać, że każdy smartfon ma określoną moc ładowania, na którą także trzeba zwrócić uwagę, aby nie zniszczyć swojego sprzętu.

 

Ładowarki Power Delivery (PD) – do czego służą? Co je wyróżnia?

 

Power Delivery (PD) to standard technologiczny, dzięki któremu możliwe jest ładowanie większości urządzeń mających USB-C: od smartfonów, przez tabletysłuchawki głośniki bezprzewodowe, aż po laptopy. Jaki jest jego największa zaleta? Za sprawą Power Delivery jedna ładowarka obsłuży każde z urządzeń z odpowiednią mocą. Atutem PD jest więc wszechstronność. Jak to możliwe? Ładowarka Power Delivery porozumiewa się z urządzeniem, które jest do niej podpięte i rozpoznaje, jaki sposób ładowania (poziom mocy) będzie najlepszy w konkretnej sytuacji. W tym przypadku inteligentne zarządzanie energią bazuje zazwyczaj na 15 W.

Nie ma opisu obrazu

Ładowarki Quick Charge – co to? Jaka jest ich największa zaleta?

 

Quick Charge to technologia szybkiego ładowania, która była bardzo powszechnym rozwiązaniem przed ładowarkami USB-C. Zadziała ona w przypadku, w którym ładowarka i telefon obsługują ten sam wymieniony standard. Co decyduje o przewadze ładowarek Quick Charge nad tradycyjnymi modelami? Jest to zwiększenie mocy i napięcia ładowania, co wpływa pozytywnie na szybkość zapełniania się baterii. Większość nowszych smartfonów obsługuje standard Quick Charge. Najciekawsze jest to, że technologia Quick Charge słynie z wstecznej kompatybilności. Co to znaczy? Ładowarki będą współpracować nawet ze starszymi modelami telefonów, ale wtedy naładują je ze standardową, a nie przyspieszoną prędkością. 

Typy ładowarek – podsumowanie. Co musisz o nich wiedzieć?

 

W artykule pojawiły się trzy typy ładowarek do telefonu. Sieciowe są najbardziej domyślną i uniwersalną opcją, indukcyjne – za sprawą pola elektromagnetycznego – mają przewagę nad tradycyjnymi kablami, natomiast samochodowe przydają się w podróży autem. Oprócz typów ładowarek do telefonów, zwróć uwagę na rodzaj złącza. Najlepszym, a już wkrótce docelowym wyborem będzie USB typu C, a złączem, które obsługuje urządzenia marki Apple jest Lightning. Nie zapomnij także o przydatnych standardach technologicznych: Power Delivery (PD) oraz Quick Charge, które mają bardziej zaawansowane ładowarki do telefonów.

 

Planujesz zakup nowego smartfona i pasującej do niego ładowarki? Dowiedz się, jak ładować nowy smartfon, żeby pierwsze ładowanie było bezpieczne i efektywne.

 

Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?