MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Szybkie ładowanie – jak je włączyć? Czy może zniszczyć baterię?

Nie ma opisu obrazu

Szybkie ładowanie telefonu może pomóc w wielu sytuacjach. Gdy akumulator się wyczerpuje, a masz tylko chwilę na jego ładowanie, docenisz, że bateria błyskawicznie odzyskuje energię. Producenci smartfonów doskonale o tym wiedzą, dlatego w specyfikacji urządzeń zaznaczają, w ile minut je naładujesz. Nie wiesz, jak włączyć szybkie ładowanie? Wyjaśniamy, jak to działa!

Szybkie ładowanie telefonu – co to jest?

Nowoczesne smartfony oferują coraz szybsze procesory, lepszą jakość obrazu, wiele funkcji wspieranych przez AI. To wszystko powoduje zwiększające się zapotrzebowanie na energię. Dziś dobry smartfon to taki, który działa przez wiele godzin bez ładowania, a gdy pojemność akumulatora nieuchronnie zbliża się do zera, potrafi szybko tę energię odzyskać. 

 

Obecnie oprócz maksymalnej pojemności akumulatora w specyfikacji coraz częściej podaje się szybkość ładowania. Przykładowo telefon Oppo Find X5 Pro 5G potrzebuje zaledwie 12 minut, żeby odzyskać 50% energii. Dlaczego akurat ten telefon można naładować do połowy w niecały kwadrans, a inny potrzebuje na to godziny? Na szczęście nie trzeba się domyślać. Kwestie związane z uzupełnianiem baterii można łatwo sprawdzić. 

 

Szybkie ładowanie zależy od trzech elementów:

●    ładowarki sieciowej (lub powerbanka);

●    kabla do ładowania;

●    modelu telefonu.

 

Nowoczesny smartfon z odpowiednio dobranym przewodem i ładowarką wpinaną do gniazdka sieciowego to sekret szybkiego ładowania urządzenia. 

 

Więcej o kablach i ładowarkach piszemy w osobnym artykule. Jeśli interesują cię te kwestie, przeczytaj: Jaki kabel do szybkiego ładowania telefonu wybrać?

 

Aby ładować urządzenie z maksymalną mocą, telefon potrzebujesz odpowiedniej ładowarki i kabla. Zwróć jednak uwagę, że nie zawsze producenci dodają je w zestawie!

Szybkie ładowanie – jak zmierzyć?

 

Samo określenie „szybkie ładowanie” niewiele mówi na temat prawdziwych możliwości smartfona. Co innego, jeśli do tego określenia dopisana jest konkretna wartość liczbowa. Dzięki tym parametrom można porównywać szybkość ładowania telefonów różnych producentów. Wiadomo, że np. szybkie ładowanie 25 W to coś lepszego niż szybkie ładowanie 15 W.

A skąd te liczby? Moc ładowania wyrażona w watach (W) to iloczyn natężenia prądu w amperach (A) oraz napięcia w woltach (V). Gdy telefony służyły głównie do rozmów i wysyłania wiadomości tekstowych, a nie oglądania filmów, grania w gry czy słuchania muzyki, stosowało się ładowarki o skromnych możliwościach. Wystarczyło natężenie 1 A i napięcie 5 V co dawało 5 watów (5 W). Zakładając, że telefon podłączało się do gniazdka wieczorem i odłączało następnego dnia rano, tempo ładowania nie miało większego znaczenia. 

Zapotrzebowanie na szybki przepływ energii znacząco wzrosło, dlatego dziś tworzy się baterie zdolne do przyjmowania większej dawki prądu w krótszym czasie. Ten efekt można osiągnąć, zwiększając wspomniane parametry – napięcie lub (i) natężenie. Aby proces był bezpieczny, czuwa nad nim procesor. Najpopularniejsze technologie szybkiego ładowania oznaczają właśnie kontrolowany i szybki przepływ energii.

 

Quick Charge jest standardem opracowanym przez Qualcomm (producenta procesorów Snapdragon), wykorzystywanym w smartfonach z Androidem różnych producentów. Jego powszechność to duża zaleta. Dzięki temu ładowarka z funkcją Quick Charge jest kompatybilna z telefonami wielu firm. Na bazie tego rozwiązania poszczególni producenci opracowali własne technologie, nadając im swoje nazewnictwo. Dlatego niektóre telefony Samsung ładują się przez Samsung Adaptive Fast Charge, a smartfony Motorola przez TurboPower. Sprawa jest jeszcze bardziej złożona, bo standardy występują w kilku wariantach – Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0, Quick Charge 4.0 itd. Technologie całkowicie niezależne od rozwiązań Qualcomm to te stosowane w chińskich telefonach – Supercharge opracowana przez firmę Huawei oraz VOOC stworzona przez Oppo. Otwartym dla wszystkich, popularnym standardem jest natomiast USB Power Delivery (PD) – system opracowany przez USB Promoters Group.

 

Chociaż najistotniejsza jest wspomniana moc, technologia również może mieć znaczenie – szczególnie gdy używasz ładowarki i kabla innego producenta. Nie wszystkie standardy są kompatybilne ze sobą. Kupując sprzęt firmy zewnętrznej, należy najpierw upewnić się, czy wspiera konkretną technologię. 

 

Na przykład ładowarka sieciowa Hama 20 W wspiera funkcje Power Delivery (PD), Quick Charge 2.0 i 3.0.

Czy szybkie ładowanie niszczy baterie w smartfonach?

 

Być może myślisz, że szybciej płynący prąd to potencjalne zagrożenie dla telefonu. Nie ma jednak powodów do obaw. Przede wszystkim należy podkreślić, że szybkie ładowanie nie działa z jednakową intensywnością. Przesyłanie energii z największą efektywnością możliwe jest tylko przez krótki czas. Potem telefon jest już ładowany wolniej, nad wszystkim czuwa procesor. To właśnie z tego powodu producenci podają rekordowo szybki czas naładowania baterii od 0% do 50% a nie od 0% do 100%... 

 

W związku z tym, że szybkie ładowanie trwa bardzo krótko, nie ma możliwości nadmiernego nagrzania smartfona i spowodowania w ten sposób uszkodzeń. Zatem odpowiedź na pytanie, czy szybkie ładowanie niszczy baterię w smartfonach, brzmi: nie niszczy. Korzystanie z dobrej jakości ładowarki do telefonu sprawdzonych producentów to gwarancja, że sprzęt będzie sprawny. Prawdziwe zagrożenie to słabej jakości ładowarki, które mogą powodować skoki napięcia i w konsekwencji obniżenie żywotności akumulatora. 

Jak włączyć szybkie ładowanie? 

 

Jak widzisz, szybkie ładowanie nie niesie za sobą zagrożeń. Jak z niego korzystać? Zazwyczaj to bardzo proste. Jak włączyć szybkie ładowanie Xiaomi albo Huawei? Wystarczy podłączyć smartfon do odpowiedniej ładowarki – wszystko odbędzie się automatycznie. W niektórych telefonach można też regulować szybkość ładowania, wchodząc w odpowiednie opcje. Jak włączyć szybkie ładowanie Samsung lub je wyłączyć? Należy wejść w Ustawienia, a następnie wybrać Pielęgnacja baterii i urządzenia. Potem przejdź do sekcji Więcej ustawień baterii i tam zaznaczyć lub odznaczyć Szybkie ładowanie. Funkcja zadziała oczywiście wyłącznie wtedy, gdy jest podpięty odpowiedni kabel i zasilacz! Zastanawiasz się, który model koreańskiego producenta kupić? Sprawdź, jaki smartfon warto wybrać!.

Szybkie ładowanie smartfona – czy warto?

 

Możliwość uzupełnienia akumulatora w kilka chwil to duża korzyść dla posiadaczy smartfonów. Jeśli często pada ci bateria, bo lubisz słuchać muzyki albo oglądać filmy, warto rozejrzeć się za telefonem z funkcją szybkiego ładowania. Możesz korzystać z tej funkcji na co dzień, nie martwiąc się o bezpieczeństwo. Pamiętaj też o właściwym dobrania kabla i ładowarki!

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?