MM logo red
  • Dostawa Kurierem DPD / InPost na poniedziałek
  • Wysyłka w 24h
  • Odbiór w sklepie w 29 minut
Nie ma opisu obrazu

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Nie ma opisu obrazu

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

Rootowanie systemu Android – co to jest i dlaczego się je wykonuje?

Nie każdy użytkownik smartfona z Androidem zdaje sobie sprawę, że nie ma dostępu do wszystkich możliwości, jakie oferuje urządzenie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Niektóre funkcjonalności są ukryte, by uniknąć zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Dzięki temu ryzyko poważnych uszkodzeń systemu jest mniejsze. 

Aby uzyskać całkowitą kontrolę nad oprogramowaniem urządzenia i ominąć obostrzenia, telefon można zrootować. Co to oznacza? Rootowanie telefonu to w praktyce uzyskanie statusu administratora. Dzięki temu zdobędziesz dostęp do ukrytych i zablokowanych funkcji. To umożliwi zmianę wyglądu menu smartfona, odinstalowanie aplikacji systemowych czy instalowanie aplikacji spoza oficjalnych źródeł. Co jednak najważniejsze, zrootowany telefon pozwala na ingerowanie w dodatkowe ustawienia. Warto zaznaczyć, że na to rozwiązanie powinny się zdecydować jedynie osoby z zaawansowaną wiedzą dotyczącą oprogramowania telefonu. Rootowanie telefonu może bowiem uniemożliwić naprawę w ramach gwarancji. 

Root w Androidzie – jak go wykonać?

1. Włącz telefon w trybie Recovery 

W większości smartfonów tryb Recovery, czyli odzyskiwania, włącza się poprzez jednoczesne naciśnięcie przycisku zasilania (Power) i zwiększania głośności (Volume+) podczas ponownego uruchamiania. Klawisze należy przytrzymać przez dłuższą chwilę. Powinien otworzyć się tryb programisty.  

2. Zainstaluj plik TWRP 

Kiedy już będziesz w trybie Recovery, następnym krokiem jest odszukanie w Internecie pliku TWRP odpowiedniego dla Twojego modelu telefonu. Możesz go znaleźć na stronie producenta lub w określonej witrynie (plik z rozszerzeniem .img).  

3. Zgraj plik Recovery (TWRP) 

Włącz debugowanie USB i pobierz odpowiedni plik TWRP. Połącz telefon z komputerem za pomocą kabla USB. 

4. Uruchom i skonfiguruj TWRP 

Jeśli wszystkie poprzednie kroki wykonane zostały prawidłowo, możesz uruchomić TWRP i skonfigurować ustawienia według preferencji. 

5. Ściągnij aplikację rootującą system Android 

Zmodyfikowane TWRP umożliwia ściągnięcie specjalnej aplikacji pozwalającej na dodawanie ciekawych funkcjonalności. Niektóre z nich są dostępne w sklepie Google Play. Teraz możesz dowolnie modyfikować system Android i dopasowywać go do swoich potrzeb. 

Nie ma opisu obrazu

Rootowanie telefonu bez użycia komputera 

W wielu przypadkach można zrootować telefon bez konieczności podłączania go do komputera. Wystarczy, że ściągniesz na swój smartfon plik APK z jedną z aplikacji do rootowania, takich jak: 

  • Baidu root; 
  • iRoot; 
  • Kingo Root; 
  • One Click Root; 
  • Root Master. 

Ważne jest, by przed ściągnięciem aplikacji zezwolić na pobieranie plików z nieznanych źródeł i – dla bezpieczeństwa – zrobić kopię zapasową plików. Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta aplikacji. 

Root Android – sposób na modyfikację systemu

Rootowanie telefonu daje całe mnóstwo możliwości i pozwala na eksperymentowanie z ustawieniami i dodawanie nowych funkcji do telefonu. Dzięki aplikacjom dostępnym jedynie dla zrootowanych urządzeń możesz wykrzesać ze swojego telefonu jeszcze więcej! Co więcej, root systemu Android pozwala naprawiać błędy systemowe czy usuwać zainfekowane programy. Jeśli robisz to po raz pierwszy, rootowanie telefonu może wydawać Ci się czarną magią, jednak wykonując wszystkie powyższe kroki, przekonasz się, że proces ten jedynie na początku wydaje się skomplikowany. 

Poznaj szeroką ofertę smartfonów i akcesoriów w sklepie internetowym MediaMarkt. Kupuj wygodnie, bez wychodzenia z domu i ciesz się szybką przesyłką! 

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?
Smartfony

22. styczeń

Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?

Telefon się nagrzewa podczas ładowania lub intensywnej pracy – to całkowicie normalne zjawisko. Problemem jest jednak sytuacja, w której smartfon osiąga na tyle wysoką temperaturę, że trudno jest go utrzymać w dłoni. O czym może świadczyć nadmierne nagrzewanie się i jak mu zapobiec? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

22. styczeń

Dowiedz się więcej o Dlaczego telefon się nagrzewa? Co robić w takiej sytuacji?