Podgrzewacz do butelek - sposób na rozmrażanie mleka dla niemowląt

Odciąganie pokarmu to najlepszy sposób na nakarmienie dziecka w sytuacji, w której nie możesz tego zrobić piersią, planujesz przyjmowanie leków albo po prostu chcesz się wyspać. Żeby mleko nie straciło swoich właściwości należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących przygotowania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki.

Przygotowanie pokarmu

Sposób odciągania pokarmu, a raczej przygotowania sprzętu niezbędnego do jego odciągnięcia i przechowywania, zależy od wieku dziecka oraz stanu jego zdrowia, a także miejsca, w którym tego dokonujesz. Odciąganie go w szpitalu podlega ostrzejszym zasadom higieny, niż robienie tego w domu.

Zanim zaczniesz, dokładnie umyj ręce i paznokcie ciepłą wodą i mydłem, a także właściwie przygotuj sprzęt. Butelki dla dzieci do 1 miesiąca życia muszą być dezynfekowane każdorazowo przed użyciem, dla maluszków do 2 miesiąca wystarczy robić to raz dziennie, a dla starszych ok. 3 razy w tygodniu. Należy wyparzyć je we wrzątku, a po wyparzeniu przechowywać w czystych pojemnikach. Samo odciąganie pokarmu powinno odbywać się w czystych miejscach, w miarę możliwości tam, gdzie przebywa dziecko. Najlepiej odciągać pokarm w niewielkich porcjach, tyle ile dziecko zje podczas jednego karmienia. Dobrze też używać niewielkich butelek – unika się w ten sposób strat pokarmu, a także łatwiej ocenić rzeczywistą ilość mleka. W dużym pojemniku wydaje się być go mniej.

Pamiętaj, by nie mieszać ze sobą poszczególnych porcji mleka, chyba, że od ich odciągnięcia minęło mniej niż 12 godzin. Ważne jest jednak to, by miały one tę samą temperaturę. Jeśli chcesz dolać świeżego pokarmu do butelki stojącej w lodówce, należy najpierw schłodzić go do odpowiedniej temperatury.

Przechowywanie pokarmu matki

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli pojemników w których można bezpiecznie przechować pokarm. Najlepiej używać w tym celu butelek z tworzywa sztucznego bez bisfenolu A, butelek szklanych albo jednorazowych torebek, przeznaczonych specjalnie na mleko matki. Jeśli pokarm przeznaczony jest dla wcześniaka lub chorego dziecka, dopuszczalne są tylko opakowania jednorazowe lub kilkukrotnego użytku i muszą być one sterylizowane przed każdym użyciem. Każda porcja mleka powinna być szczelnie zamknięta i opisana datą oraz godziną.

Jeśli chodzi zaś o samo przechowywanie, działa tu podobna zasada, jak przy przyrządzaniu pokarmów dla dorosłych. Najlepsze będzie świeże, trzymane krótko w temperaturze pokojowej, dalej – to z lodówki, a na końcu mrożone. Oczywiście mrożenie czy chłodzenie nie pozbawia mleka składników odżywczych, jednak nieco zmniejsza ich ilość. Wciąż jest jednak dla dziecka pełnowartościowym pokarmem.

Jak długo można przechowywać mleko dla niemowląt?

Wszystko zależy od sposobu przechowywania i temperatury, w jakiej znajduje się pojemnik z mlekiem matki. Najdłużej można przechowywać w zamrażarce w temperaturze -18 stopni Celsjusza – aż 3-6 miesięcy. Nie warto jednak robić zapasów z tak długim terminem przydatności! Skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Półroczny maluch zjada inny pokarm niż miesięczny noworodek. Jeśli więc chcesz zamrozić pokarm na dłużej wystarczy lodówkowy zamrażalnik z temperaturą ustawioną od -10 do -15 stopni. W takich warunkach można trzymać mleko do 2 tygodni.

W lodówce o temperaturze 3 – 5 stopni można przechowywać mleko 3 – 5 dni, a w temperaturze pokojowej od 10 godzin (21 stopni) do 8  godzin (ok. 27 stopni).

Nie wolno trzymać pojemników z mlekiem na drzwiach lodówki ani przy ściance samorozmrażającej się zamrażarki, ze względu na wahania temperatur. W lodówce postaw mleko przy tylnej ściance, nad pojemnikami na warzywa.

Rozmrażanie mleka dla niemowląt

Mleka matki nie rozmraża się tak samo, jak innych mrożonych pokarmów. Nie wolno robić tego przy użyciu mikrofalówki, wrzątku, na kuchence, w piekarniku. Rozmrażać je należy powoli i jest na to kilka sposobów.

  • rozmrażanie mleka matki w lodówce – należy włożyć zamrożone mleko do lodówki i rozmrażać je w ten sposób przez 12 godzin, a następnie jeszcze 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Po rozmrożeniu w lodówce możesz przechowywać je w niej 24 godziny, a w temperaturze pokojowej – 2 godziny.
  • rozmrażanie w kąpieli wodnej – włóż butelkę z mlekiem do letniej wody, w temperaturze do 37 stopni. Możesz je przechowywać w temperaturze pokojowej do 4 godzin.
  • rozmrażanie w podgrzewaczu do butelek – to najszybsza metoda, przy czym całkowicie bezpieczna. Dobry podgrzewacz do butelek Philips Avent, posiada bowiem opcję łagodnego rozmrażania butelek dla dzieci.
Jaki podgrzewacz Philips Avent

Nie rozmrażaj mleka dla dziecka w temperaturze pokojowej. Trudno ocenić moment, w którym będzie ono już rozmrożone, a co za tym idzie – jak długo stoi poza lodówką.

Podgrzewanie mleka dla niemowląt

Mleko matki nie może zostać podgrzane zbyt mocno, powinno mieć temperaturę ciała (do 37 stopni) lub temperaturę pokojową. Niektóre maluchy miewają swoje preferencje, innym temperatura pokarmu, o ile jest w normie, nie robi zbytniej różnicy.

Najlepiej podgrzewać pokarm dla dziecka w podgrzewaczu – pozwala on na równomierne podgrzanie, a dzięki odpowiednim ustawieniom możesz dostosować czas podgrzewania do objętości mleka oraz to jego aktualnej temperatury.

Podgrzanego mleka nie można już zamrażać ani odkładać do lodówki. Jeśli dziecko nie zje całej porcji, resztę musisz wylać.

Mleko po podgrzaniu delikatnie wymieszaj lekko obracając butelkę, by wytrącony tłuszcz połączył się z resztą płynu. Mleko może też po podgrzaniu (jeśli było zamrożone) wyglądać na zwarzone albo pachnieć nieco inaczej – nie wpływa to jednak na jego właściwości.

Tagi

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]