Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Wiele osób zastanawia się, jak mrozić i odmrażać mleko matki, aby zachowało swoje właściwości. To jeden z wielu praktycznych aspektów życia młodego rodzica. Odciąganie, mrożenie i przechowywanie mleka matki to najlepszy sposób na nakarmienie dziecka w sytuacji, w której nie możesz tego zrobić piersią, planujesz przyjmowanie leków albo po prostu chcesz się wyspać. Żeby pokarm nie stracił swoich właściwości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących przygotowania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki.


Przygotowanie mleka matki


Sposób odciągania pokarmu, a raczej przygotowania sprzętu niezbędnego do jego odciągnięcia i przechowywania, zależy od wieku dziecka oraz stanu jego zdrowia, a także miejsca, w którym tego dokonujesz. Odciąganie go w szpitalu podlega ostrzejszym zasadom higieny niż robienie tego w domu.


Zanim zaczniesz, dokładnie umyj ręce i paznokcie ciepłą wodą i mydłem, a także właściwie przygotuj sprzęt. Butelki dla dzieci do 1. miesiąca życia muszą być dezynfekowane każdorazowo przed użyciem, dla maluszków do 2. miesiąca wystarczy robić to raz dziennie, a dla starszych ok. 3 razy w tygodniu. Należy wyparzyć je we wrzątku, a po wyparzeniu przechowywać w czystych pojemnikach. Samo odciąganie pokarmu za pomocą laktatora powinno odbywać się w czystych miejscach, w miarę możliwości tam, gdzie przebywa dziecko. Najlepiej odciągać pokarm w niewielkich porcjach, tyle ile dziecko zje podczas jednego karmienia. Dobrze też używać małych butelek – unika się w ten sposób strat pokarmu, a także łatwiej ocenić rzeczywistą ilość mleka. W dużym pojemniku wydaje się być go mniej.


Pamiętaj, by nie mieszać ze sobą poszczególnych porcji mleka, chyba że od ich odciągnięcia minęło mniej niż 12 godzin. Ważne jest jednak to, by miały one tę samą temperaturę. Jeśli chcesz dolać świeżego pokarmu do butelki stojącej w lodówce, należy najpierw schłodzić go do odpowiedniej temperatury.


Zamrażanie mleka matki krok po kroku


Jak i w czym mrozić mleko matki?


Zacznijmy od najważniejszej rzeczy dotyczącej mrożenia mleka matki i jego przechowywania, czyli pojemników, w których można bezpiecznie trzymać pokarm. Najlepiej używać w tym celu butelek z tworzywa sztucznego bez bisfenolu A, butelek szklanych albo jednorazowych torebek, przeznaczonych specjalnie do przechowywania mleka matki. Jeśli pokarm przeznaczony jest dla wcześniaka lub chorego dziecka, dopuszczalne są tylko opakowania jednorazowe lub kilkukrotnego użytku i muszą być one sterylizowane przed każdym użyciem. Każda porcja mleka powinna być szczelnie zamknięta i opisana datą oraz godziną.


Jeśli chodzi zaś o samo przechowywanie mleka matki, działa tu podobna zasada jak przy przyrządzaniu pokarmów dla dorosłych. Najlepsze będzie świeże mleko, trzymane krótko w temperaturze pokojowej, dalej – to z lodówki, a na końcu mrożone. Oczywiście mrożenie czy chłodzenie nie pozbawia mleka matki składników odżywczych, jednak nieco zmniejsza ich ilość. Wciąż jest jednak dla dziecka pełnowartościowym pokarmem.


Mrożenie i przechowywanie mleka matki. Jak długo można przechowywać pokarm dla niemowląt?


Wszystko zależy od sposobu przechowywania mleka matki i temperatury, w jakiej znajduje się pojemnik. Najdłużej można przechowywać je w zamrażarce w temperaturze −18 stopni Celsjusza – aż 3–6 miesięcy. Nie warto jednak robić zapasów z tak długim terminem przydatności! Skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Półroczny maluch zjada inny pokarm niż miesięczny noworodek. Jak mrozić mleko matki na dłużej? Wystarczy lodówkowy zamrażalnik z temperaturą ustawioną od −10 do −15 stopni. W takich warunkach można trzymać mleko do 2 tygodni.


W lodówce o temperaturze 3–5 stopni można przechowywać mleko matki 3–5 dni, a w temperaturze pokojowej od 10 godzin (21 stopni) do 8 godzin (ok. 27 stopni).


Nie wolno trzymać pojemników z mlekiem na drzwiach lodówki ani przy ściance samorozmrażającej się zamrażarki, ze względu na wahania temperatur. W lodówce postaw mleko przy tylnej ściance, nad pojemnikami na warzywa.Jak rozmrażać mleko matki?


Wiemy już, mrozić i przechowywać mleko. Teraz pora zastanowić się, jak odmrozić zamrożone mleko matki.


Warto podkreślić, że odmrażanie mleka matki nie przebiega tak samo jak innych mrożonych pokarmów. Nie wolno robić tego przy użyciu mikrofalówki, wrzątku, na kuchence, w piekarniku. Rozmrażać je należy powoli i jest na to kilka sposobów:


  • rozmrażanie mleka matki w lodówce – należy włożyć zamrożone mleko do lodówki i rozmrażać je w ten sposób przez 12 godzin, a następnie jeszcze 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Po rozmrożeniu w lodówce możesz przechowywać je w niej 24 godziny, a w temperaturze pokojowej – 2 godziny.
  • rozmrażanie w kąpieli wodnej – włóż butelkę z mlekiem do letniej wody, w temperaturze do 37 stopni. Możesz je przechowywać w temperaturze pokojowej do 4 godzin.
  • rozmrażanie w podgrzewaczu do butelek – to najszybsza metoda, w dodatku  całkowicie bezpieczna. Dobry podgrzewacz do butelek Philips Avent, posiada bowiem opcję łagodnego rozmrażania butelek dla dzieci.


Jak podgrzać zamrożone mleko matki?


Mleko matki nie może zostać podgrzane zbyt mocno, powinno mieć temperaturę ciała (do 37 stopni) lub temperaturę pokojową. Niektóre maluchy miewają swoje preferencje, innym temperatura pokarmu, o ile jest w normie, nie robi zbytniej różnicy. Ale jak podgrzać zamrożone mleko matki?


Najlepiej podgrzewać pokarm dla dziecka w podgrzewaczu – pozwala on na równomierne podgrzanie, a dzięki odpowiednim ustawieniom możesz dostosować czas podgrzewania do objętości mleka oraz do jego aktualnej temperatury. Dobry przykład takiego urządzenia to podgrzewacz do butelek PHILIPS AVENT. Ma funkcję regulacji temperatury, funkcję utrzymania ciepła, a także automatyczne wyłączanie wraz z sygnałem dźwiękowym. Warto odnotować, że działa też bardzo szybko. Butelkę o pojemności 240 ml jest w stanie ogrzać w niecałe 3 minuty!


Podgrzanego mleka matki nie można już zamrażać ani odkładać do lodówki. Jeśli dziecko nie zje całej porcji, resztę musisz wylać.


Mleko po podgrzaniu delikatnie wymieszaj, lekko obracając butelkę, by wytrącony tłuszcz połączył się z resztą płynu. Mleko matki może po podgrzaniu (jeśli było zamrożone) wyglądać na zwarzone albo pachnieć nieco inaczej – nie wpływa to jednak na jego właściwości. Z pozoru mrożenie mleka matki i jego odmrażanie wydaje się skomplikowane, jednak to wszystko kwestia wprawy. Jeśli wspomniane w tekście czynności wykonywaliśmy już wielokrotnie, wszystko wykonujemy po prostu odruchowo. A dobry podgrzewacz do butelek jedynie w tym pomaga.


Zobacz więcej

Jaki bidon termiczny dla dziecka wybrać? Ranking

Jaki bidon termiczny dla dziecka wybrać? Ranking

Jaki bidon dla dziecka więc wybrać? Zobacz nasz ranking kubków termicznych!
Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens? Jak ogrzać dom w ten sposób?

Ogrzewanie klimatyzatorem to wciąż niezbyt popularne rozwiązanie. A szkoda, bo może być dobrym wyborem. Sprawdź dlaczego. 
Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021

Jaki cyrkulator powietrza kupić? Ranking 2021

Chcesz kupić cyrkulator powietrza? Ranking produktów na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru.
Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze – cyrkulator czy wentylator? Jeśli szukasz sposobu na najbardziej upalne dni, to nasz poradnik na pewno Ci się przyda!
Niania elektroniczna – ranking 2021. Jaką wybrać?

Niania elektroniczna – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaka niania elektroniczna będzie dobra? Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu tego typu produktów, nasz ranking niań elektronicznych może Ci się przydać!
Ranking słuchawek dousznych na 2021 rok. Jakie wybrać?

Ranking słuchawek dousznych na 2021 rok. Jakie wybrać?

Jakie słuchawki douszne warto wybrać, aby być zadowolonym? Zobacz praktyczny poradnik oraz ranking z konkretnymi modelami, które polecamy.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Ranking 2021

Jeśli nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny wybrać, zobacz koniecznie nasz ranking. Doradzimy Ci w nim, jaki grzejnik wybrać do pokoju, a jaki lepiej sprawdzi się w łazience.
Słuchawki i głośniki JBL Junior – idealne dla młodzieży!

Słuchawki i głośniki JBL Junior – idealne dla młodzieży!

Dla dzieci muzyka jest niezwykle ważna, więc na słuchaniu ulubionych utworów spędzają o wiele więcej czasu niż dorośli. W związku z tym na liście najbardziej pożądanych prezentów u nastolatków coraz częściej znajdują się modne słuchawki młodzieżowe. Czym się powinny charakteryzować?
Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać?

Ranking wentylatorów. Pokojowe, stojące i kolumnowe modele na 2021 rok. Jaki wentylator wybrać?

W gorące dni upał bywa nieznośny. Zwłaszcza jeśli siedzimy w domu, a nie na tarasie czy w ogrodzie. Nasz ranking wentylatorów pokojowych, stojących i kolumnowych polecamy wszystkim, którzy potrzebują ochłodzenia i przyjemnego powiewu wiatru w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniego modelu to dobra inwestycja na letnie dni.
Xbox czy PS4 – co wybrać? Która konsola jest lepsza?

Xbox czy PS4 – co wybrać? Która konsola jest lepsza?

Która konsola jest dziś lepszym wyborem – Xbox One czy PS4? Gracze nie mają jednoznacznego zdania w tej sprawie. Trzeba to ocenić z własnej perspektywy, biorąc pod uwagę kilka różnych czynników. Jeśli wahasz się czy wybrać PS4, czy Xbox, ten artykuł jest dla Ciebie.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]