Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Wiele osób zastanawia się, jak mrozić i odmrażać mleko matki, aby zachowało swoje właściwości. To jeden z wielu praktycznych aspektów życia młodego rodzica. Odciąganie, mrożenie i przechowywanie mleka matki to najlepszy sposób na nakarmienie dziecka w sytuacji, w której nie możesz tego zrobić piersią, planujesz przyjmowanie leków albo po prostu chcesz się wyspać. Żeby pokarm nie stracił swoich właściwości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących przygotowania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki.


Przygotowanie mleka matki


Sposób odciągania pokarmu, a raczej przygotowania sprzętu niezbędnego do jego odciągnięcia i przechowywania, zależy od wieku dziecka oraz stanu jego zdrowia, a także miejsca, w którym tego dokonujesz. Odciąganie go w szpitalu podlega ostrzejszym zasadom higieny niż robienie tego w domu.


Zanim zaczniesz, dokładnie umyj ręce i paznokcie ciepłą wodą i mydłem, a także właściwie przygotuj sprzęt. Butelki dla dzieci do 1. miesiąca życia muszą być dezynfekowane każdorazowo przed użyciem, dla maluszków do 2. miesiąca wystarczy robić to raz dziennie, a dla starszych ok. 3 razy w tygodniu. Należy wyparzyć je we wrzątku, a po wyparzeniu przechowywać w czystych pojemnikach. Samo odciąganie pokarmu za pomocą laktatora powinno odbywać się w czystych miejscach, w miarę możliwości tam, gdzie przebywa dziecko. Najlepiej odciągać pokarm w niewielkich porcjach, tyle ile dziecko zje podczas jednego karmienia. Dobrze też używać małych butelek – unika się w ten sposób strat pokarmu, a także łatwiej ocenić rzeczywistą ilość mleka. W dużym pojemniku wydaje się być go mniej.


Pamiętaj, by nie mieszać ze sobą poszczególnych porcji mleka, chyba że od ich odciągnięcia minęło mniej niż 12 godzin. Ważne jest jednak to, by miały one tę samą temperaturę. Jeśli chcesz dolać świeżego pokarmu do butelki stojącej w lodówce, należy najpierw schłodzić go do odpowiedniej temperatury.


Zamrażanie mleka matki krok po kroku


Jak i w czym mrozić mleko matki?


Zacznijmy od najważniejszej rzeczy dotyczącej mrożenia mleka matki i jego przechowywania, czyli pojemników, w których można bezpiecznie trzymać pokarm. Najlepiej używać w tym celu butelek z tworzywa sztucznego bez bisfenolu A, butelek szklanych albo jednorazowych torebek, przeznaczonych specjalnie do przechowywania mleka matki. Jeśli pokarm przeznaczony jest dla wcześniaka lub chorego dziecka, dopuszczalne są tylko opakowania jednorazowe lub kilkukrotnego użytku i muszą być one sterylizowane przed każdym użyciem. Każda porcja mleka powinna być szczelnie zamknięta i opisana datą oraz godziną.


Jeśli chodzi zaś o samo przechowywanie mleka matki, działa tu podobna zasada jak przy przyrządzaniu pokarmów dla dorosłych. Najlepsze będzie świeże mleko, trzymane krótko w temperaturze pokojowej, dalej – to z lodówki, a na końcu mrożone. Oczywiście mrożenie czy chłodzenie nie pozbawia mleka matki składników odżywczych, jednak nieco zmniejsza ich ilość. Wciąż jest jednak dla dziecka pełnowartościowym pokarmem.


Mrożenie i przechowywanie mleka matki. Jak długo można przechowywać pokarm dla niemowląt?


Wszystko zależy od sposobu przechowywania mleka matki i temperatury, w jakiej znajduje się pojemnik. Najdłużej można przechowywać je w zamrażarce w temperaturze −18 stopni Celsjusza – aż 3–6 miesięcy. Nie warto jednak robić zapasów z tak długim terminem przydatności! Skład mleka matki zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Półroczny maluch zjada inny pokarm niż miesięczny noworodek. Jak mrozić mleko matki na dłużej? Wystarczy lodówkowy zamrażalnik z temperaturą ustawioną od −10 do −15 stopni. W takich warunkach można trzymać mleko do 2 tygodni.


W lodówce o temperaturze 3–5 stopni można przechowywać mleko matki 3–5 dni, a w temperaturze pokojowej od 10 godzin (21 stopni) do 8 godzin (ok. 27 stopni).


Nie wolno trzymać pojemników z mlekiem na drzwiach lodówki ani przy ściance samorozmrażającej się zamrażarki, ze względu na wahania temperatur. W lodówce postaw mleko przy tylnej ściance, nad pojemnikami na warzywa.Jak rozmrażać mleko matki?


Wiemy już, mrozić i przechowywać mleko. Teraz pora zastanowić się, jak odmrozić zamrożone mleko matki.


Warto podkreślić, że odmrażanie mleka matki nie przebiega tak samo jak innych mrożonych pokarmów. Nie wolno robić tego przy użyciu mikrofalówki, wrzątku, na kuchence, w piekarniku. Rozmrażać je należy powoli i jest na to kilka sposobów:


  • rozmrażanie mleka matki w lodówce – należy włożyć zamrożone mleko do lodówki i rozmrażać je w ten sposób przez 12 godzin, a następnie jeszcze 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Po rozmrożeniu w lodówce możesz przechowywać je w niej 24 godziny, a w temperaturze pokojowej – 2 godziny.
  • rozmrażanie w kąpieli wodnej – włóż butelkę z mlekiem do letniej wody, w temperaturze do 37 stopni. Możesz je przechowywać w temperaturze pokojowej do 4 godzin.
  • rozmrażanie w podgrzewaczu do butelek – to najszybsza metoda, w dodatku  całkowicie bezpieczna. Dobry podgrzewacz do butelek Philips Avent, posiada bowiem opcję łagodnego rozmrażania butelek dla dzieci.


Jak podgrzać zamrożone mleko matki?


Mleko matki nie może zostać podgrzane zbyt mocno, powinno mieć temperaturę ciała (do 37 stopni) lub temperaturę pokojową. Niektóre maluchy miewają swoje preferencje, innym temperatura pokarmu, o ile jest w normie, nie robi zbytniej różnicy. Ale jak podgrzać zamrożone mleko matki?


Najlepiej podgrzewać pokarm dla dziecka w podgrzewaczu – pozwala on na równomierne podgrzanie, a dzięki odpowiednim ustawieniom możesz dostosować czas podgrzewania do objętości mleka oraz do jego aktualnej temperatury. Dobry przykład takiego urządzenia to podgrzewacz do butelek PHILIPS AVENT. Ma funkcję regulacji temperatury, funkcję utrzymania ciepła, a także automatyczne wyłączanie wraz z sygnałem dźwiękowym. Warto odnotować, że działa też bardzo szybko. Butelkę o pojemności 240 ml jest w stanie ogrzać w niecałe 3 minuty!


Podgrzanego mleka matki nie można już zamrażać ani odkładać do lodówki. Jeśli dziecko nie zje całej porcji, resztę musisz wylać.


Mleko po podgrzaniu delikatnie wymieszaj, lekko obracając butelkę, by wytrącony tłuszcz połączył się z resztą płynu. Mleko matki może po podgrzaniu (jeśli było zamrożone) wyglądać na zwarzone albo pachnieć nieco inaczej – nie wpływa to jednak na jego właściwości. Z pozoru mrożenie mleka matki i jego odmrażanie wydaje się skomplikowane, jednak to wszystko kwestia wprawy. Jeśli wspomniane w tekście czynności wykonywaliśmy już wielokrotnie, wszystko wykonujemy po prostu odruchowo. A dobry podgrzewacz do butelek jedynie w tym pomaga.


Zobacz więcej

Niania elektroniczna – ranking 2021. Jaką wybrać?

Niania elektroniczna – ranking 2021. Jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaka niania elektroniczna będzie dobra? Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu tego typu produktów, nasz ranking niań elektronicznych może Ci się przydać!
Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta?

Gry i zabawy dla dzieci – co robić w domu, gdy szkoła jest zamknięta?

W domu, podobnie jak w szkole, można spędzić czas w konstruktywny sposób i wiele się nauczyć. Jakie gry i zabawy dla dzieci w domu będą odpowiednie? Przedstawiamy nasze propozycje.
Zdrowa dieta dla malucha

Zdrowa dieta dla malucha

Przygotowywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków dla dziecka może być także czasochłonne. Jak ułatwić sobie życie i zdrowe oraz smaczne jedzenie przygotowywać szybko i sprawnie? Przedstawiamy przegląd urządzeń, które mogą w tym pomóc.
Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci

Ferie w domu? Zobacz pomysły na edukacyjne zabawy dla dzieci

W tym artykule pokazujemy ciekawe alternatywy. Jak niewielkim kosztem zorganizować świetną zabawę podczas ferii zimowych? Oto nasze pomysły!
Gwiazdkowe prezenty dla dzieci – co będzie modne w 2019 roku?

Gwiazdkowe prezenty dla dzieci – co będzie modne w 2019 roku?

Na świętego Mikołaja czekają przede wszystkim dzieci, a to, co znajdzie się pod choinką, jest dla najmłodszych z reguły najważniejszą częścią świąt. Właśnie dlatego, aby uniknąć rozczarowań, dobrze jest starannie podejść do wyboru odpowiednich upominków. Jakie prezenty dla dzieci mogą być strzałem w dziesiątkę? Prezentujemy nasze propozycje!
Klocki LEGO - sprawdź najlepsze zestawy na prezent

Klocki LEGO - sprawdź najlepsze zestawy na prezent

Kultowe duńskie klocki praktycznie nigdy nie zawodzą. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki prezent kupić dziecku, zazwyczaj dobrą odpowiedzią będzie LEGO. Oto zestawienie najciekawszych zestawów, idealnych na prezent pod choinkę.
Parowaro-blender: sposób na rozszerzenie diety niemowlaka

Parowaro-blender: sposób na rozszerzenie diety niemowlaka

Pytanie o to jakrozszerzać dietę niemowlaka, nurtuje wielu młodych rodziców, dlatego spieszymy z odpowiedzią. 
Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Jak mrozić i odmrażać mleko matki? Jak je podgrzewać?

Żeby pokarm nie stracił swoich właściwości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących przygotowania, przechowywania, mrożenia i rozmrażania mleka matki. Zobacz jakich!
Kiedy przydaje się laktator?

Kiedy przydaje się laktator?

Laktator podczas karmienia piersią przydaje się już od pierwszych dni po porodzie. Sprawdź kiedy!
Kiedy przydaje się niania elektroniczna?

Kiedy przydaje się niania elektroniczna?

Przygotowanie wyprawki dla dziecka to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych gadżetów, które powinny rodzicom ułatwiać życie – w tym niania elektroniczna. Przyjrzymy się jej w tym artykule i odpowiemy na pytanie: kiedy się przydaje?

powrót