Ranking najlepszych pralek – jaką wybrać w 2023 roku?
W każdym mieszkaniu potrzebna jest pralka. Jaką wybrać? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj ranking najlepszych pralek. Przedstawiamy przydatne wskazówki techniczne i polecamy konkretne modele. Niezależnie od tego, czy kupujesz pralkę do nowego mieszkania, czy wymieniasz przestarzały sprzęt na nowocześniejszy, sprawdź najpopularniejsze propozycje czołowych producentów!
Jak wybrać pralkę? Czym się sugerować?
O pralce należy myśleć jako o inwestycji długoterminowej. Wybór taniego modelu to jedynie pozorne oszczędności. Urządzenie musi być ekonomiczne i skuteczne, wygodne w obsłudze i bezawaryjne. Podpowiadamy, jakie parametry wziąć pod uwagę.
Jaka wielkość pralki?
Pralkę najczęściej instaluje się w łazience, rzadziej w kuchni. Podstawowym kryterium wyboru w wielu przypadkach bywa wielkość urządzenia. Możesz postawić na:
● pralki wolnostojące ładowane od frontu – to najpopularniejszy typ pralek, wybór w tym sektorze jest największy. Szerokość zazwyczaj jest standardowa – 60 cm, głębokość 51-60 cm, wysokość 82-85 cm, załadunek najczęściej 6-10 kg;
● pralki slim – te pralki świetnie się sprawdzą w niedużych łazienkach, konstrukcyjnie i funkcjonalnie zbliżone są do standardowych modeli, tylko płytsze: 40-49 cm z pojemnością do 9 kg, a jeszcze płytsze superslim – do 7 kg;
● pralki ładowane od góry – do małych łazienek, rozwiązują problem braku przestrzeni na drzwiczki i są wąskie, 40-centymetrowe szerokości; trzeba pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje ok. 30-40 cm wysokości; ładowność bębna to zazwyczaj 6-7 kg.
W rankingu skupimy się na pralkach ładowanych od frontu – pralki ładowane od góry to temat na osobny poradnik.
Jaka pojemność bębna?
Istotnym parametrem, który należy brać pod uwagę, myśląc, jak wybrać pralkę, jest oczywiście pojemność bębna. Maksymalny wsad w przypadku dużych pralek to 12 kg, standardem jest 7-10 kg. Małe i wąskie pralki mają oczywiście mniejszą pojemność – z ekonomicznego punktu widzenia rodziny wielodzietne powinny stawiać na duże pralki.
Jakie zużycie energii?
Tak jak w przypadku wszystkich innych urządzeń elektrycznych, warto patrzeć na klasę energetyczną. Warto wybierać modele energooszczędne. Działanie takie powinno się korzystnie przełożyć na wysokość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną. To jedna z najistotniejszych cech pralki. Ranking zawiera więc wyłącznie pralki energooszczędne, co w tym wypadku oznacza klasy energetyczne.
Jakie zużycie wody w pralce?
Na wysokość stałych opłat duży wpływ może mieć również pobór wody, dlatego jest to kolejny parametr, który należy przeanalizować. Ile wody powinna zużywać pralka? Jaką wybrać? Na rynku dostępne są pralki zużywające podczas jednego cyklu prania od kilkunastu do niespełna 100 l wody. Rozbieżność jest zatem naprawdę duża. Pobór wody nie stanowi kryterium decydującego o klasie energetycznej.
Jaki poziom hałasu w pralce?
Głośne pralki przy dłuższych cyklach wirowania bywają bardzo uciążliwe. Mając na uwadze komfort własny oraz sąsiadów, dobrze postawić na modele z jak najlepszą klasą emisji hałasu podczas wirowania. To osobne wyróżnienie w ramach etykiety, z osobną klasą A, B lub C. Najcichsze pralki wirują, generując hałas poniżej 70 dB.
Programy i dodatkowe funkcje
Jak wybrać dobrą pralkę z przydatnymi funkcjami? Producenci prześcigają się w pomysłach i oferują nowoczesne technologie, które mają lepiej chronić tkaniny i zwiększać efektywność prania. Szczególnie przydatne są funkcje parowe, umożliwiające skrócone pranie (odświeżanie) i minimalizujące zagniecenia, automatyczny dobór ilości wody na podstawie ważenia ubrań, możliwość dołożenia załadunku w trakcie cyklu. Takie cechy wpływają nie tylko na skuteczność prania, ale również na oszczędności!
Pralki automatyczne – ranking
Wiesz już, czym charakteryzuje się nowoczesna pralka – jaka będzie najlepsza? Poznaj listę najpopularniejszych modeli!
1. miejsce: pralka LG F4WV709S1BE
Propozycja dla tych, którzy piorą naprawdę dużo – przy głębokości 56,5 cm w bębnie mieści się aż 9 kg ubrań. Pralka LG F4WV709S1BE to model z etykietą energetyczną A. Pralka LG działa w prawdziwie inteligentny sposób dzięki technologii AI DD, która wykrywa nie tylko ciężar wsadu, ale też miękkość tkanin – do tych parametrów dopasowuje ruchy bębna, żeby pranie było bardziej efektywne. Precyzyjne ustawienie rodzaju obrotów jest możliwe dzięki napędowi bezpośredniemu (ang. Direct Drive – DD). Kolejne ważne udogodnienie to program parowy (LG Steam), dzięki któremu można łatwiej się pozbyć roztoczy i alergenów. Wśród innych programów warto zwrócić uwagę na cichy, wytwarzający mniej hałasu i wibracji (do prania w nocy), a także szybki program do syntetyków (14 min) oraz intensywny TurboWash 360˚, w którym specjalne dysze 3D natryskują wodę w czterech kierunkach. Dzięki temu nawet duży wsad można uprać w 39 min. Obsługa przez aplikację, możliwość wgrania programu, diagnostyka. Szukając innowacyjnego modelu pralki, trudno o lepszy wybór!
2. miejsce: pralka Haier i-Pro 7 HW80-B14979
Drugi model w naszym zestawieniu, któremu udało się uzyskać najlepszą klasę energetyczną A. Ma mniejszą pojemność bębna – 8 kg – ale to robi wrażenie, bo jego głębokość to tylko 46 cm (slim). Pralka Haier oferuje 14 programów, w tym stworzone do odświeżania koszul z wykorzystaniem pary (mniej zagnieceń), do ciemnych kolorów, do prania w nocy. Jest bardzo cicha, 69 dB przy wirowaniu! Ilość wody, temperatura i czas prania dobierane są według załadunku dzięki automatyce wagowej. Dodatkowo dzięki funkcji skrócenia czasu prania można jeszcze lepiej dopasować czas wybranego programu do potrzeb. Pewnie nieraz sięgniesz po tę funkcję, gdy będziesz chciał szybciej skończyć cykl przed wyjściem z domu! Podobnie jak lodówki tej marki pralka Haier i-Pro 7 HW80-B14979 używa technologii Anti-Bacterial Treatment (ABT z wykorzystaniem tlenku cynku), która ma za zadanie zapobiegać rozwojowi szkodliwych bakterii. W ten sposób zabezpieczone są szuflada na detergenty i kołnierz bębna. Badania, na które powołuje się producent, wskazują, że eliminowane jest 99,7% zarazków. Świetny design z wielkimi drzwiczkami i podświetlanym, ciekawie profilowanym bębnem.
3. miejsce: pralka Bosch WAN2828FPL
To także pralka o załadunku 7 kg (i możliwości dokładania w trakcie cyklu!), jednak zajmuje niższe miejsce niż model Haier ze względu na większe zużycie prądu, należy do klasy energetycznej C. Podobnie jest w przypadku wody – pralka Bosch WAN2828FPL (Serie 4) na jeden cykl potrzebuje 48 l, czyli 4 l więcej niż Haier. Przy tej samej pojemności bębna jest wyraźnie głębsza – 60 cm. Lista programów powinna zadowolić nawet tych bardziej wymagających użytkowników – jest ciekawie i różnorodnie, a dzięki funkcji Speed Perfect wybrany program można przyspieszyć nawet o 60%!
4. miejsce: pralka Samsung WW70T552DAE/S6
Na czwartym miejscu znajduje się pralka firmy Samsung o załadunku 7 kg i głębokości 55 cm, klasa energetyczna B. Cechą wyróżniającą ten model są przede wszystkim dodatkowe drzwiczki AddWash, dzięki którym można już w trakcie trwania programu dorzucić dodatkowe sztuki odzieży – na przykład brakujące skarpetki! Oprócz tego pralka Samsung WW70T552DAE/S6 AddWash AI Control wykorzystuje technologię EcoBubble, czyli pranie w niskich temperaturach z wykorzystaniem aktywnej piany, a także programy parowe. Ciekawym rozwiązaniem jest panel AI Control. To inteligentny system sterowania, podpowiadający program krok po kroku. Urządzenie jest kompatybilne z aplikacją Samsung SmartThings – funkcjami pralki możesz zarządzać na urządzeniu mobilnym.
5. miejsce: pralka Whirlpool FFB 7259 WV PL
Zajmująca piąte miejsce pralka Whirlpool o pojemności 7 kg ma identyczne zużycie energii (52 kWh na 100 cykli) i wody (45 l na cykl) co Samsung. Jest minimalnie głębsza (57,5 cm). Nie ma drzwiczek AddWash, ale pranie można dodać w trakcie cyklu przez główny otwór, oczywiście po wstrzymaniu programu. Znajdziesz tutaj funkcję, która z pewnością przypadnie ci do gustu – FreshCare+ utrzymuje dzięki parze świeżość ubrań do 6 godz. po zakończeniu prania! Oprócz tego pralka Whirlpool FFB 7259 WV PL ma program parowy do odświeżenia ubrań w 20 min oraz szybkie programy (20 lub 30 min), które świetnie sprawdzą się na co dzień.
6. miejsce: pralka Amica WA1S610CLiSMT
Ta pralka polskiego producenta powinna zainteresować wszystkich, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią. Amica WA1S610CLiSMT ma głębokość zaledwie 40 cm i pojemność typową dla pralek slim, a nawet superslim – 6 kg. Klasa energetyczna B. Co ciekawe, informacje o przybliżonym zużyciu wody i prądu poznajesz podczas wyboru programu, pokazują się na wyświetlaczu. Jest aż 16 programów, w tym antyalergiczny, do szybkiego odświeżania (15 minut), do łatwiejszego prasowania czy prania w niskiej temperaturze. W niektórych wykorzystywana jest technologia parowa. Piorąc w nocy, można w wybranych programach dezaktywować fazę wirowania, aby urządzenie pracowało ciszej.
Nowoczesna pralka – jaka najlepsza?
Jak widać po rankingu, dobrych pralek z nowoczesnymi funkcjami nie brakuje. Ostateczny wybór modelu należy dopasować do swoich potrzeb, stylu życia, warunków mieszkaniowych i finansowych. Wierzymy, że wśród wymienionej siódemki masz już swojego faworyta!
Jeśli szukasz więcej przydatnych porad, które ułatwią ci wybór urządzeń i organizację domowej przestrzeni, przeczytaj także:
● Jaka suszarka balkonowa na pranie najlepiej się sprawdzi?
● Ranking żelazek – jakie żelazko kupić do domu?
Przeczytaj więcej

Jak jest określana klasa skuteczności prania?

Innowacyjne pralki – Co sprawia, że pranie jest prostsze i wydajniejsze niż kiedykolwiek?

Pralka z funkcją Eco Bubble – co to jest? Co warto wiedzieć o takich urządzeniach?

Ranking najlepszych pralek – jaką wybrać w 2023 roku?

Blokada rodzicielska – w telewizorze i nie tylko. Jakie sprzęty można zablokować przed dziećmi?