Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Pralka - jak znaleźć najlepszą? Ranking najczęściej kupowanych modeli.

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu. Niestety zakup modelu, który spełniałby wszystkie oczekiwania i był oferowany w przystępnym przedziale cenowym, bywa dość kłopotliwy. Zatem na jakie elementy należy zwrócić uwagę, by dokonać właściwego wyboru?

Czym sugerować się kupując pralkę?


O zakupie pralki myślimy zwykle jak o długoterminowej inwestycji. Nie zakładamy, że za rok czy dwa będziemy musieli ją wymieniać, dlatego warto się dobrze zastanowić nad wyborem i nie próbować przesadnie oszczędzać. Bardzo często wybór taniej pralki lub modelu z promocji to jedynie pozory oszczędzania. Oczywiście nie jest też tak, że najdroższy model jest jednocześnie tym najlepszym. Znacznie rozsądniejszym kluczem wyboru niż cena, będzie sugerowanie się pozostałymi parametrami urządzenia.

By wybrać pralkę, która będzie spełniała nasze oczekiwania, koniecznie zwróćmy uwagę na takie parametry jak:

Wielkość


Większość osób nie posiada pralni, dlatego pralkę instaluje w łazience lub nieco rzadziej w kuchni. Pomieszczenia te zwykle nie są przesadnie duże, dlatego bardzo często podstawowym kryterium wyboru jest wielkość urządzenia. Znalezienie pralki do niewielkiej łazienki nie jest jednak zbyt problematyczne, gdyż producenci oferują naprawdę spory wybór. Zarówno pralek ładowanych od góry jak i od frontu. Mocno zróżnicowane są również rozmiary pralek – począwszy od dużych pralek o głębokości przekraczającej 60 cm, poprzez modele bardziej kompaktowe i na pralkach slim skończywszy.

Pojemność


Parametrem związanym z wielkością pralki jest również jej pojemność. Maksymalny wsad w przypadku dużych pralek to zwykle 8 kilogramów. Małe czy wąskie pralki charakteryzują się nawet o połowę mniejszą pojemnością. Duża pojemność pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale również sporo wody, dlatego z ekonomicznego punktu widzenia rozsądnie jest stawiać na duże pralki. Jeśli nie pozwala na to dostępna przestrzeń, konieczny będzie wybór mniejszej pralki z możliwie największym wsadem.

Zużycie energii


Tak jak w przypadku wszystkich innych urządzeń elektrycznych, tak i w przypadku pralki warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Pralka w przeciwieństwie do lodówki nie jest włączona bez przerwy, dlatego zużycie energii w jej przypadku ma nieco mniejsze znaczenie. Mimo wszystko dobrze jest wybierać modele należące do klasy A+++. Działanie takie powinno się korzystnie przełożyć na wysokość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną.

Zużycie wody


Na wysokość rachunków duży wpływ może mieć również pobór wody, dlatego jest to kolejny parametr, który należy przeanalizować. Na rynku dostępne są pralki zużywające podczas jednego cyklu prania od kilkunastu do niespełna stu litrów wody. Rozbieżność jest zatem naprawdę duża. Bardzo często w specyfikacji znaleźć można informację o szacowanym zużyciu wody w ujęciu rocznym (założenia: 4-osobowa rodzina, 200 standardowych cyklów prania, temperatura 60°C). Przeciętne zużycie wynosi ok. 9000 litrów, więc rozsądnie jest szukać modeli, które plasują się poniżej średniej.

Poziom hałasu


Głośne pralki przy dłuższych cyklach prania bywają bardzo uciążliwe. Mając na uwadze własny komfort oraz komfort swoich sąsiadów dobrze jest wybierać modele, które emitują poniżej 50 dB podczas prania i poniżej 70 dB w czasie wirowania.

Programy i dodatkowe funkcje


By pralka w jak największym stopniu odpowiadała indywidualnym preferencjom, należy zwrócić uwagę również na oferowane programy i dodatkowe funkcje. Producenci prześcigają się w pomysłach i nieustannie oferują „inteligentne” techniki prania i udoskonalenia, które mają za zadanie chronić tkaniny i zwiększać efektywność prania. Szczególnie przydatne są funkcje umożliwiające skrócone pranie (odświeżanie), automatyczne pobieranie wody w ilości odpowiadającej wielkości wsadu, zraszanie od góry, które sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu proszku do prania itp. Wszystko to wpływa nie tylko na skuteczność prania, ale również na oszczędności.

Najczęściej kupowane modele

#1 Pralka SAMSUNG WF60F4E0W0WKompaktowych rozmiarów pralka Samsung to idealna propozycja dla właścicieli niewielkich łazienek. Doskonale zaprojektowana, z dużym, czytelnym wyświetlaczem LCD i aż 12 programami prania. Atutami są również wysoka klasa energetyczna (A++), specjalnie zaprojektowany bęben, który pozwala uniknąć zniszczenia delikatnych tkanin oraz technologii EcoBubble, która zwiększa skuteczność prania w niskich temperaturach. Emitowany przez pralkę poziom hałasu wynosi 61 dB przy praniu i 74 dB przy wirowaniu, natomiast zużycie wody zaledwie 8580 litrów rocznie.

#2 Pralka LG F10B8ND0


Ładowana od frontu pralka LG to kolejny model, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Co wpływa na taki stan rzeczy? Z pewnością jej atrakcyjne wzornictwo, niewielkie rozmiary oraz duża pojemność (6 kg). Plusem jest ponadto najwyższa klasa energetyczna (A+++) oraz aż 13 różnych programów prania. Na uwagę zasługuje również niski poziom hałasu - 56 dB i 74 dB oraz możliwość zabezpieczenia urządzenia przed dziećmi. Dość wysokie jest natomiast zużycie wody: 9500 litrów rocznie.

#3 Pralka BEKO WTV6502B


Ostatnie miejsce na podium wśród najchętniej kupowanych pralek zajmuje model z oferty Beko. Jest niewielka (głębokość: 45 cm), najtańsza wśród zaprezentowanych pralek i również najcichsza (55 dB i 75 dB). Mimo niewielkich rozmiarów mieści 6 kg prania i oferuje kilkanaście przemyślanych programów. Zużywa nieco więcej wody niż pralka Samsunga: 8800 litrów rocznie, jednak mimo wszystko plasuje się poniżej średniej.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane do 31.12.2019r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]