Ranking laptopów dla ucznia – jaki model kupić i dlaczego?

Dostęp do szybkiego internetu oraz odpowiedni komputer to wielkie wsparcie w edukacji dziecka. Trudno nie doceniać zalet powszechnej komputeryzacji w czasach, gdy nawet oceny i uwagi coraz częściej śledzimy nie na papierze, tylko w dzienniku elektronicznym. Wszystkie rozwiązania online związane z życiem szkolnym to niebywały komfort dla rodzica. Ale zdecydowanie więcej korzyści z dobrego komputera będzie miał uczeń, który będzie mógł więcej się nauczyć dzięki nowym możliwościom. Nowoczesny laptop to idealne narzędzie do wyszukiwania informacji, korzystania z programów graficznych, tworzenia prac domowych czy oglądania edukacyjnych programów na YouTube. Jak wybrać odpowiedni model dla dziecka, aby w pełni korzystało z tych wszystkich możliwości, a sprzęt nie był bardzo kosztowny? Przedstawiamy ranking polecanych modeli.


Na co zwrócić uwagę wybierając komputer dla ucznia?

Kupując laptopa jako prezent dla dziecka, zapewne będziemy dysponować niższym budżetem, niż wybierając komputer dla firmy. Z tego powodu, już na starcie można wyeliminować wiele modeli z przeznaczeniem dla profesjonalistów - jak MacBook czy Surface Pro. Można pominąć także tak zwane laptopy gamingowe. Chociaż kuszą efektownym wyglądem to są dostosowane do zupełnie innych zadań niż odrabianie prac domowych. Dobry laptop to taki, który szybko się uruchamia, potrafi wydajnie pracować z przeglądarką i wieloma aplikacjami oraz zapewnia satysfakcjonującą jakość obrazu i dźwięku. Dobrze jest także, gdy na laptopie wygodnie się pisze, a długie wpatrywanie się w ekran nie męczy oczu. W związku z tym, że młodzież lubi trzymać laptopy na kolanach mile widziane jest dobre chłodzenie, żeby sprzęt się zbytnio nie nagrzewał.


Ranking laptopów dla ucznia


Jeśli chcemy być oszczędni, nie trzeba koniecznie decydować się na bardzo pojemny wbudowany dysk. Równie dobrze, wiele danych i plików można przechowywać w chmurze. Jeśli komputer ma być długoterminową inwestycją i inwestujemy większe kwoty, warto patrzeć na dodatkowe udogodnienia, jak na przykład podświetlane klawisze. 


Czy laptop dla ucznia musi być mobilny?


To zależy od zastosowania. Jeśli dziecko będzie z niego korzystać głównie w domu, nie ma takiej konieczności. Laptop idealny do domu powinien mieć ekran 15,6 cala, ewentualnie 17 cali. Jeśli bierzemy pod uwagę częste korzystanie z komputera także poza domem, na przykład w ramach wspólnie przygotowywanych projektów u kolegów, lepiej wybierać modele 14-calowe, wyposażone w zdecydowanie lżejsze dyski SSD. Na rynku jest bardzo wiele wyjątkowo smukłych laptopów, które są nie tylko lekkie, ale również zajmują niewiele miejsca w plecaku. 

Warto wspomnieć, że niektórzy rodzice wybierają także rozwiązania hybrydowe czyli laptop i tablet w jednym urządzeniu. W takim przypadku mamy po prostu dotykowy ekran z doczepianą klawiaturą. Możne to zdać egzamin w przypadku sporadycznych zastosowań, niemniej jeśli dziecko dużo pisze (na przykład wypracowań albo rozprawek) pełnowymiarowa klawiatura będzie zdecydowanie wygodniejsza.To laptop, który ma wszystko to co niezbędne, aby pomóc w codziennej nauce. Komputer kosztuje niewiele ponad 1500 zł, co biorąc pod uwagę specyfikację, jest bardzo atrakcyjną ceną. Dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 wspierają 4 GB pamięci RAM. Bardzo dużo miejsca na potrzebne pliki zapewnia tradycyjny dysk twardy o pojemności 256 GB. Ekran z matową matrycą SVA ma przekątną 15,6 cala i rozdzielczość HD 1366 x 768 pikseli. Maksymalny czas pracy urządzenia to 771 minut. Warto docenić także szybkie ładowanie. W ciągu 90 minut laptop odzyskuje 90% mocy. Niezależnie od tego, jak długo pracujemy, laptop się nie nagrzewa, bo chłodzenie skutecznie wspiera funkcja Cool Sense. Słabą stroną jest waga powyżej 2 kilogramów, niemniej jednak, jeśli laptop będzie używany głównie w domu nie będzie to stanowić żadnego problemu.To 15-calowy laptop z ekranem Full HD . Uwagę zwraca też dobra jakość głośników przygotowanych do tego modelu przez Asus razem z firmą Bang&Olufsen. Wykorzystanie w tym komputerze technologii ASUS IceCool w serii F540UB pozwoliło zachować niską temperaturę powierzchni pod nadgarstkami. Zapewnia to unikalna konstrukcja wewnętrzna, która zapobiega niekomfortowemu nagrzewaniu się obudowy na której spoczywają ręce. Powierzchnia pod nadgarstkami utrzymuje niską temperaturę - znacznie niższą od temperatury ciała. Specjalnie zaprojektowana, wewnętrzna, utrzymuje komponenty, które generują ciepło, z dala od ciała użytkownika, a w połączeniu z wyjątkową wydajnością chłodzenia przewodów cieplnych i otworów wentylacyjnych, zapewnia komfort nawet podczas długich godzin pracy i zabawy. Kolejna mocna strona to tryb ASUS Eye Care, który skutecznie zmniejsza emisję niebieskiego światła nawet o 33%, dzięki czemu czytanie staje się bardziej komfortowe, a oczy są zabezpieczone się uczuciem zmęczenia i innymi dolegliwościami.

Jako budżetowy laptop Asus w tej konfiguracji jest kompromisowym rozwiązaniem. Bardziej wymagający użytkownicy mogą zwracać uwagę na skromną pamięć operacyjną RAM (4 GB) oraz dysk SSD o pojemności zaledwie 256 GB. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dysk można wymienić, a pamięć operacyjną rozszerzyć maksymalnie do 12 GB.Producent znany w Polce przede wszystkim z produkcji smartfonów, oferuje ciekawe rozwiązania także w świecie notebooków. Opisywany, 15-calowy model, jest wyjątkowo smukły i lekki, a dzięki konstrukcji z bardzo cienkimi ramkami, zapewnia maksymalnie duży ekran czy niewielkich rozmiarach urządzenia. Komunikację przewodową zapewniają 3 porty USB oraz port HDMI. Bezprzewodowo z innymi urządzenia połączymy się dzięki Bluetooth 4.1 i przez Wi-Fi. Podobnie jak w komputerze Asusa, mamy tutaj rozdzielczość Full HD, dysk SSD 512 GB i 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Mocną stroną laptopa Huawei jest na pewno udźwiękowienie. Mamy tu wbudowane 4 głośniki wysokiej jakości i 2 mikrofony. Po względem designu sprzęt bardzo przypomina komputery Apple, a jest przy tym zdecydowanie tańszy.To 14-calowy laptop z ekranem w rozdzielczości Full HD. Komputer ma bardzo dobry procesor AMD A9-9425 o takowaniu 3.1 GHz i aż 8 GB pamięci RAM. Dzięki solidnej specyfikacji, sprzęt radzi sobie nawet z wymagającymi zadaniami w bardzo krótkim czasie. Szybki start systemu zapewnie dysk SSD o pojemności 512 GB. Można także liczyć na szybkie zgrywanie plików z zewnętrznych nośników dzięki zastosowaniu portów USB 3.1. Z małego ekranu laptopa, łatwo przerzucić obraz na 50-calowy telewizor za pomocą złącza HDMI. Wbudowana kamera działa w rozdzielczości HD, będzie więc się dobrze sprawować podczas rozmów czy Skype albo webinariów. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu to 10 godzin. Metalowa obudowa zapewnia dużą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym laptop nie jest ciężki, bo jego waga nie przekracza 1,5 kilograma.Paradoksalnie, laptop lepiej podarować dziecku nie na zakończenie roku roku szkolnego czy semestru za dobre wyniki w nauce, a na samym początku jako pomoc i wsparcie, aby zmotywować do nauki i rozwijania swoich zainteresowań. Dobrze wybrany laptop na pewno ucieszy i zachęci do pracy nad swoimi ocenami.

powrót