Ranking lodówek turystycznych 2021. Jaką wybrać? Jak w ogóle działa lodówka turystyczna?

Jaka jest najlepsza lodówka turystyczna? Jaki model wybrać? Warto zastanowić się przed zakupem, ponieważ szukając takiego sprzętu, powinniśmy kierować się innymi kryteriami niż podczas poszukiwań tradycyjnej chłodziarki do kuchni. Z naszego poradnika dowiesz się, na co patrzeć w specyfikacji, co wpływa na cenę i jakie lodówki turystyczne polecamy. Poniżej znajdziesz ranking z polecanymi modelami!


Jakie są rodzaje lodówek turystycznych?


Z pozoru sprawa jest prosta. Lodówka turystyczna to taka, którą można zabrać na wakacje. W związku z tym będzie bardziej poręczna, mniejsza i prostsza w obsłudze niż standardowa lodówka. Warto jednak pamiętać o podstawowym podziale na kategorie.


Szukając lodówek turystycznych, znajdziemy:


  • lodówki na wkłady chłodzące,
  • lodówki z elektryczne.


Ranking lodówek turystycznych


Jak działa lodówka turystyczna?


Lodówki na wkłady chłodzące pod względem sposobu działania przypominają po prostu większe pojemniki czy torby termiczne. Utrzymują niską temperaturę tak długo, jak w środku znajdują się specjalnie chłodzone wkłady. Ich zaletą jest fakt, że nie potrzebują prądu do działania, będą więc chłodzić na biwaku, nad jeziorem czy w środku lasu. Warto jednak podkreślić, że czas ich efektywnego działania jest ograniczony. A do następnego zastosowania – musimy ponownie przygotować wkłady.


Co innego lodówki elektryczne. W ich przypadku do generowania chłodnego powietrza wykorzystywany jest silnik elektryczny. W zależności od modelu lodówka turystyczna może być zasilania poprzez podłączenie do standardowego gniazdka sieciowego, do gniazdka zapalniczki samochodowej lub wykorzystywać obie te metody.


W obrębie turystycznych lodówek elektrycznych występuje różnicowanie, jeśli chodzi o sposób chłodzenia. Przykładowo lodówki termoelektryczne wykorzystują tak zwane moduły Peltiera. W wyniku przepływu prądu stałego przez miejsce połączenia różnych metali powstaje ciepło lub chłód, rozprowadzone następnie za pomocą wentylatora. Inne modele korzystają natomiast ze sprężarki i czynnika chłodniczego.


Zarówno lodówki turystyczne na wkłady chłodzące, jak i modele termoelektryczne są uzależnione od temperatury otoczenia – im jest wyższa, tym trudniej im chłodzić produkty. Często producenci, wskazując ich skuteczność, wpisują w specyfikacji, do ilu stopni lodówki są w stanie schłodzić produkty, licząc różnice między temperaturą w lodówce a temperaturą otoczenia.