Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Tablet dla dziecka – polecamy, co warto wybrać

Zainteresowanie dzieci urządzeniami mobilnymi to coś, czego trudno uniknąć. Wcześniej czy później, styczność ze smartfonem lub tabletem jest nieunikniona, zwłaszcza, że dzieci już od najmłodszych lat obserwują rodziców i starają się ich naśladować. Nie brakuje przeciwników takiej formy zabawy dla dzieci, którzy zwracają uwagę na ich szkodliwy wpływ na wzrok, zasypianie oraz funkcje poznawcze. Po drugiej stronie są argumenty o tym, że odizolowanie dziecka od dotykowych ekranów sprawi, że wśród rówieśników pociecha będzie wykluczona. Prawda jest gdzieś pośrodku, bo aplikacje mobilne mogą dziecko bardzo wiele nauczyć, jednak wszystko pod warunkiem, że będą dopasowane do wieku, a czas spędzony z nimi nie będzie jedyną aktywnością w ciągu dnia, a jedną z wielu form spędzania czasu. Kiedy już dojrzejemy do myśli, że dziecko może w rozsądny sposób poznawać cyfrowy świat, czas wybrać sprzęt, który to umożliwi. Ze względu na większe ekrany i niższą, cenę zdecydowanie logiczniejszym wyborem od smartfona wydaje się tablet. Który warto kupić i dlaczego? Podajemy kilka uniwersalnych rad dla rodziców.

Jakie gabaryty powinien mieć dziecięcy tablet?

Szukając tabletu dla dziecka, w pierwszej kolejności należ zastanowić się na rozmiarem samego urządzenia. W tym miejscu najlepiej jest odrzucić od razu skrajności, czyli tablety rozmiarami przypominające większy smartfon oraz urządzenia większe niż 10 cali, które rozmiarami ekranu dorównują małym notebookom. W ten sposób dojdziemy do wniosku, że najlepsza wielkość to około 8 cali. Tablet multimedialny o tej wielkości jest stosunkowo lekki i poręczny oraz łatwy w obsłudze – także za pomocą małych dziecięcych dłoni.

Najważniejsze parametry w tablecie dla dziecka

Elementy pojawiające się najczęściej w specyfikacji tabletu to procesor, pamięć RAM oraz pamięć wewnętrzna. Zakładając, że dziecko będzie głównie oglądać bajki na YouTube oraz korzystać z prostych gier, quizów czy kolorowanek, szybko dojdziemy do wniosku, że nie jest potrzebna bardzo duża wydajność. Najważniejsza będzie zatem pamięć i tu jako minimum należy przyjąć 16 GB. Jeśli tablet będzie wykorzystywany w podróży (na przykład w samolocie) kluczowy będzie także czas działania na jednym ładowaniu. Jeśli dziecko ma wykorzystywać tablet także jako aparat fotograficzny, należy zwrócić uwagę na kamerę. W tym miejscu jako dobrą opcję można wskazać chociażby niedrogi Samsung Galaxy Tab A, który oferuje aparat z matrycą 8 Mpix, co jest w świecie tabletów wartością zdecydowanie ponadprzeciętną.

Biorąc pod uwagę potencjalne upadki, jedną z kluczowych spraw jest także trwałość i solidność. Tutaj jako przykład szczególnie mocnej budowy można podać tablet HUAWEI MediaPad T3, wzmocniony anodowanym aluminium.

Najważniejsze funkcje

Jeden z największych mitów dotyczących korzystania z tabletów przez dzieci to zgubny wpływ niebieskiego światła, które jest przez nie emitowane. Nowoczesne urządzenia posiadają specjalny filtr ograniczający jego działania, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczne. Drugim potrzebnym elementem, który pojawia się w coraz większej liczbie urządzeń, jest dedykowany tryb dla dzieci. To zestaw ustawień, które ograniczają dostęp do wybranych aplikacji, uniemożliwiają połączenie z nieodpowiednimi stronami, wykonywanie mikropłatności, a czasem nawet umożliwiają automatyczne wyłączenie tabletu, gdy minie dzienny limit czasu na zabawę. W trybie dla dzieci interfejs ma także bardziej przyjazny wygląd, z dużymi, wyraźnymi ikonami i skórką bardziej pasującą do upodobań dziecka niż dorosłego. Oddzielenie konta dorosłego od dziecka to zadanie, z którym dobrze radzą sobie chociażby tablety Lenovo Tab 4, gdzie każdy użytkownik ma osobne konto. Dzieci na swoim profilu dzieci zyskają dostęp do specjalnej platformy KIDOZ, na której znajdą materiały zapewniające wartościową, bezpieczną i ekscytującą rozrywkę.

Tablet dla dziecka powinien być niedrogi i praktyczny. Na rynku można znaleźć kilka produktów, które doskonale wpisują się w te założenia. Jeśli wybierzemy rozsądnie sprzęt, spokojnie wystarczy na kilka lat, a wraz z wiekiem, będziemy tylko instalować nowe aplikacje  - lepiej dopasowane do aktualnego wieku dziecka.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]