Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Co to jest subwoofer i jaki wybrać do auta?

Jeśli lubisz słuchać muzyki aucie, być może przy da Ci się subwoofer. Co to jest i jak działa? Oraz jaki model najlepiej wybrać? Na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź w naszym poradniku. Wybór subwoofera i całego systemu audio w samochodzie powinien być łatwiejszy, gdy poznacie wszystkie szczegóły. To proces, któremu warto poświęcić trochę czasu i uwagi, bo przekłada się to na zdecydowanie większy komfort jazdy. Jeśli dużo podróżujemy zawodowo lub chętnie wybieramy się na wakacje samochodem, wyposażenie pojazdu w subwoofer wydaje się trafioną inwestycją!

W poradniku doradzamy, jak wybrać najlepszą opcję, dostosowaną do naszych potrzeb!


Subwoofer do auta – jaki wybrać?


Co to jest subwoofer?


W ramach wprowadzenia warto na początek doprecyzować, co jest tematem poradnika. Subwoofer to termin, z którym można spotkać się nie tylko w kontekście rozmowy o nagłośnieniu w samochodzie. Ten termin często pojawia się także przy opisach zestawów kina domowego. Subwoofer to, najprościej mówiąc, rodzaj głośnika w systemach stereofonicznych i wielokanałowych. Konkretnie służy on do odtwarzania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach. Stąd jego druga nazwa – głośnik niskotonowy lub głośnik do tonów niskich. Od standardowego głośnika różni się między innymi bardzo dużą membraną. Subwoofer podkreśla basy i wprawia powietrze w ruch, tworząc efekt drżenia. Rozmawiając o subwooferach, można wyróżnić ich dwa typy:
•  aktywne
•  pasywne.


Różnica polega na tym, że subwoofer aktywny ma już wbudowany wzmacniacz o mocy dostosowanej do mocy głośnika. W przypadku modelu pasywnego, kompatybilny wzmacniacz trzeba kupić osobno. Wzmacniacz aktywny jest więc prostszym rozwiązaniem. Wzmacniacz pasywny będzie tańszy, ale wymaga dokupienia dodatkowego sprzętu, do czego przyda się fachowa wiedza we własnym zakresie lub pomoc specjalisty.


Komu przyda się subwoofer do samochodu?


Wśród potencjalnych zainteresowanych kupnem takiego sprzętu należy wymienić wszystkich, którzy dużo jeżdżą samochodem i nie lubią jeździć w ciszy. Nieważne, czy słuchamy ulubionej płyty, playlisty ze Spotify czy radia – z subwooferem zawsze brzmienie będzie lepsze. Można zatem cieszyć się dobrą jakością dźwięku w drodze do pracy, podczas wyjazdu na wakacje czy w drodze na spotkanie. Nie ma także znaczenia, jakiego typu muzyki najbardziej lubimy słuchać. Dobry subwoofer do auta spełni swoje zadanie niezależnie od tego, czy słuchamy polskiego rapu, muzyki klasycznej czy rockowych przebojów.

Jak widać, to bardzo uniwersalny sprzęt, który przyda się niezależnie od tego, jakiego typu rozrywkę w aucie preferujemy.


Jak zainstalować subwoofer w aucie?


Jeśli kiedyś mieliśmy do czynienia z kinem domowym, pewnie wiemy jak wiele uwagi trzeba poświęcić właściwemu rozmieszczeniu głośników. Dopiero kiedy kolumny będą we właściwym miejscu i w odpowiedniej odległości od siebie, udaje się osiągnąć dźwięk prawdziwie przestrzenny, czyli docierający z różnych stron. W zestawie kina domowego miejsce subwoofera jest za plecami. W samochodzie - nie może być więc inaczej.

Standardowym miejscem na montaż subwoofera jest bagażnik samochodowy. Czasami mniejsze modele montuje się także pod przednim fotelem. Nie bez znaczenia jest także rodzaj nadwozia. W samochodach typu sedan, rekomenduje się montaż subwoofera o większej mocy ze względu na fakt, że bagażnik jest odseparowany od wnętrza. Subwoofer może mieć formę tuby albo skrzynki, co wpływa na jego wielkość i sposób montażu.

Oprócz wyboru właściwej wielkości i znalezienia miejsca na subwoofer, trzeba się jeszcze zająć jego podłączeniem do radia samochodowego i do zasilania. Subwoofer samochodowy wymaga osobnego zasilania 12 V, zatem trzeba doprowadzić do niego dodatkowy przewód zasilający z instalacji elektrycznej samochodu. Przewód warto zabezpieczyć bezpiecznikiem.

Jeśli sprzęt grający w aucie ma wbudowane wyjście dla przewodu sygnałowego do subwoofera, podłączenie będzie proste. Wystarczy wymontować audio (używając do tego specjalnych narzędzi do demontażu), a następnie – zastosować odpowiednio długi przewód sygnałowy z odpowiednimi końcówkami. Przewód sygnałowy należy poprowadzić tak, aby zamaskować go we wnętrzu kabiny – na przykład pod wykładziną.

Jaki subwoofer do auta warto wybrać? Przegląd modeli


Jaki subwoofer do auta wybrać?


Skoro wiemy już, czym jest subwoofer i jak działa, warto wymienić najważniejsze parametry związane z tymi urządzeniami. Na co zwracać uwagę przy zakupie?


•  Moc – podobnie jak w przypadku sprzętu grającego, im jest wyższa - tym subwoofer będzie grał głośniej.
•  Pasmo przenoszenia – tak samo jak w przypadku na przykład słuchawek, ten parametr pokazuje przedział najwyższych i najniższych częstotliwości dźwięku jakie wychwyci urządzenie. W tym przypadku, przede wszystkim powinna interesować nas wartość minimalna.
•  Rodzaj i waga obudowy – tutaj więcej oznacza lepiej. Ciężki subwoofer najczęściej będzie miał lepszą izolację i będzie bardziej wytrzymały. Nie należy mieć obaw przed kupowaniem modeli ważących 10 kg lub więcej. Zwłaszcza, że to wciąż niewiele, biorąc pod uwagę wagę całego samochodu.
•  Skuteczność – to parametr opisujący dynamikę dźwięku. Zazwyczaj im wyższa wartość, tym lepiej subwoofer współpracuje ze wzmacniaczem.

Jak widać, w specyfikacji jest wiele elementów podobnych do tych, na jakie patrzy się kupując inne urządzenia audio. Jeśli wcześniej kupowaliśmy subwoofer do domu, mamy przećwiczone już kluczowe kwestie, które należy przeanalizować przed podjęciem finalnej decyzji. Warto sięgać też po sprawdzonych producentów, którzy znani są z niezawodności proponowanych urządzeń. Jakich konkretnie? Doradzamy w zestawieniu poniżej! Wszystkie proponowane modele mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!


Jaki subwoofer? Wybrane modele, które polecamy


Poniżej prezentujemy listę wybranych subwooferów do auta. Każdy z nich powinien znacząco poprawić jakość dźwięku w samochodzie.


Subwoofer aktywny PIONEER TS-WX300A
W membranie tego modelu wykorzystano mocny, a przy tym lekki kompozyt IMPP (polipropylen formowany ciśnieniowo), co gwarantuje solidne i rytmiczne brzmienie niskich tonów. Subwoofer Pioneer wyposażony jest także we wzmacniacz klasy D, wbudowany w bok obudowy. Jego skuteczność wynosi 113 dB/W/m. Maksymalna moc to aż 1300 W.Subwoofer BLAUPUNKT GTB 8200 A
Niewielki model z wbudowanym wzmacniaczem. Jego skuteczność to 92 dB/W/m. Maksymalna moc wynosi 200 W. Wykorzystuje system Bass Reflex zapewniając maksimum mocy między innymi dzięki specjalnym otworom.Subwoofer ALPINE SBG-1244BP
Subwoofer pasywny z mocną znamionową 250 W, jego moc szczytowa to 800 W. Posiada niebieskie podświetlenie.


Subwoofer ALPINE SWT-12S4
To niedrogi, okrągły model w obudowie w kształcie tuby. Jego maksymalna moc to 1000 W. Krata ochronna zapobiega uszkodzeniu subwoofera przez znajdujące się i przemieszczające się w bagażniku przedmioty.

Subwoofer ALPINE SWT-12S4


Samochodowy system audio – co jeszcze zawiera?


Subwoofer to tylko jeden z elementów, które decydują o dobrym brzmieniu w samochodzie. Co jest jeszcze potrzebne? Na pewno pozostałe głośniki samochodowe montowane z boku. Oprócz tego, jeśli kupiliśmy subwoofer pasywny, trzeba dopasować jeszcze odpowiedni wzmacniacz. W starszych samochodach, bez wbudowanego radia, potrzebny będzie także radioodbiornik. Jeśli chcemy dodatkowo cieszyć się muzyką z serwisów streamingowych, radiem internetowym albo własną składanką, wówczas dostęp do wszystkich multimedialnych funkcji ułatwi transmiter FM.

Muzyka w aucie sprawia, że każda podróż jest przyjemniejsza i mija po prostu szybciej. Docenia to zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Chociaż stworzenie sobie odpowiednich warunków do odsłuchu wymaga dodatkowych kosztów, zdecydowanie warto je ponieść.

A skoro kwestia muzyki jest już wyjaśniona możecie zajrzeć także do innych naszych artykułów na temat akcesoriów samochodowych. Tutaj znajdziecie porady, jak wybrać odpowiedni wideorejestrator, a tu ranking odkurzaczy samochodowych.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Jak zresetować iPhone i przywrócić ustawienia fabryczne?
2. Jak nagrać ekran telefonu – na iPhone i smartfonach z Androidem?
3. Diablo 4 – kiedy premiera gry? Jakie będzie mieć wymagania sprzętowe?

Czytaj więcej

Główne cechy radioodtwarzaczy samochodowych Główne cechy radioodtwarzaczy samochodowych

Obecne radioodtwarzacze samochodowe potrafią nie tylko odtwarzać piosenki w formatach MP3, WAV lub WMA, lecz są również wyposażone w odtwarzacze DVD i urządzenia do nawigacji.Można ich używać jako zestaw głośnomówiący, a do licznych złączy można podłączać zewnętrzne nośniki danych i głośniki

Więcej

Osobista nagrywarka PVR Osobista nagrywarka PVR

PVR („Personal Video Recorder”) nagrywa programy telewizyjne na dysk twardy zamiast na kasety wideo. W odróżnieniu od zwykłych nagrywarek z dyskiem twardym urządzenia PVR zapamiętują i analizują osobiste upodobania użytkownika, aby proponować mu programy, którymi mógłby być zainteresowany. Urządzenia PVR umożliwiają oglądanie programów z przesunięciem czasowym.

Więcej

Czy warto kupić nawigację z odbiornikiem TMC? Czy warto kupić nawigację z odbiornikiem TMC?

Odbiornik TMC („Traffic Message Channel”) jest funkcją dodatkową w urządzeniach do nawigacji służącą do odbierania i wyświetlania bieżących informacji o ruchu drogowym, które mogą zostać uwzględnione przy obliczaniu trasy. Aby korzystać z systemu TMC, konieczny jest odpowiedni odbiornik w urządzeniu do nawigacji oraz z reguły odpowiednia antena w postaci odcinka przewodu.

Więcej

Różnice w konfiguracji głośników dźwięku przestrzennego Różnice w konfiguracji głośników dźwięku przestrzennego
Coraz bardziej popularne domowe zestawy dźwięku przestrzennego brzmią najlepiej, gdy składają się z wielu głośników. Zestawy 2.1 zawierają dwa głośniki: dwójka oznacza liczbę głośników, a jedynka subwoofer. Zestawy 5.1 zawierają pięć głośników i subwoofer.

Więcej

Jaki wybrać soundbar? Jaki wybrać soundbar?
Soundbar jest systemem ulepszającym dźwięk telewizora płaskoekranowego. Urządzenie ma wbudowane głośniki i można jest stosować razem z subwooferem. Do podłączonego do telewizora płaskoekranowego urządzenia można podłączać urządzenia peryferyjne. Urządzenia są dostępne w wersji analogowej i cyfrowej. Nowe modele obsługują standard HDMI.

Więcej

Telewizor 32, 40,  43, 48, 55, 60 cali – poznaj jego prawdziwe wymiary Telewizor 32, 40, 43, 48, 55, 60 cali – poznaj jego prawdziwe wymiary

Jaka przekątna będzie najodpowiedniejsza do naszego pokoju? To, jaki wymiar ma telewizor jest jednym z jego najważniejszych parametrów. Dopasowanie przekątnej do odległości jaka będzie dzieliła nas od ekranu ma kluczowy wpływ na to, czy docenimy jakość obrazu wyświetlanego przez wybrany model.

Więcej

Jaki telewizor kupić? LED czy OLED? Poradnik Jaki telewizor kupić? LED czy OLED? Poradnik

Jaki telewizor kupić? LED czy OLED? Zalety i wady 4K, zakrzywione telewizory, telewizory HDR i 3D, telewizory dla graczy... Sprawdź nasz poradnik!

Więcej

Transmiter FM do auta – jak działa? Czy warto go używać? Transmiter FM do auta – jak działa? Czy warto go używać?

Co potrafi taki sprzęt i co brać pod uwagę, wybierając konkretny transmiter FM? Czy w ogóle warto go kupić? Podpowiadamy w tym artykule.

Więcej

System multimedialny do samochodu – zobacz, co potrafi System multimedialny do samochodu – zobacz, co potrafi

System multimedialny w samochodzie zamiast komputera pokładowego? Zdecydowanie tak! Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Więcej

Jaki alkomat kupić? Ranking najlepszych modeli na 2021 rok Jaki alkomat kupić? Ranking najlepszych modeli na 2021 rok

Na rynku jest wielu producentów alkomatów, a oferowane modele różnią się znacząco ceną i możliwościami. Co warto kupić, aby się nie rozczarować? Doradzamy w tym artykule. 

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]