Dysk zewnętrzny do komputera – kto powinien go mieć i dlaczego?


Wszyscy chyba wiemy, czym jest dysk twardy, zarówno w komputerze PC, jak i laptopie czy smartfonie. Ten element odpowiada za magazynowanie wszelkiego rodzaju danych. A często także  - przekazywanie ich między różnymi urządzeniami. Gdy wbudowany dysk jest zbyt mały, a nie zadowala nas przechowywanie plików w chmurze, zawsze możemy sięgnąć po tego rodzaju nośnik. Szczególnie przyda się w sytuacji, gdy posiadamy bogatą kolekcję filmów albo zdjęć, a nie potrzebujemy do nich dostępu non stop lub gdy chcemy przechowywać gdzieś kopie zapasowe.  Dysk zewnętrzny może mieć różne zastosowania, ale bez wątpienia przyda się w bardzo wielu sytuacjach, czy to prywatnych, czy zawodowych. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kupo konkretnego modelu? Zobacz krótki poradnik. Na co zwrócić uwagę, szukając dysku zewnętrznego do komputera?


Rozmiar i waga


Najczęściej spotykamy dwa rozmiary dysków zewnętrznych. Dyski 2,5-calowe są bardziej poręczne i lżejsze, więc lepiej nadają się do przenoszenia danych. Zasilanie odbywa się w najprostszy możliwy sposób – przez port USB. 3,5-calowe dyski twarde to większe urządzenia, które często wymagają dodatkowo podpięcia zasilacza. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowa przestrzeń do magazynowania danych, ale są mniej mobilne. Dyski o większych gabarytach są naturalnie tańsze od bardziej kompaktowych modeli o tej samej pojemności. No i generalnie - największe pojemności dysków, przynajmniej na razie, zarezerwowane są dla modeli 3,5 cala. Mamy tutaj zatem w pewnym sensie wybór pomiędzy przestrzenią na dysku a mobilnością, bo trudno te cechy połączyć, a próba znalezienia takiej wersji pośredniej, najpewniej skończy się dużym wydatkiem.


Pojemność


Najmniejsze dyski, jakie możemy kupić, mają 240-250 GB pojemności. Nawet jeśli na dziś to wystarczająca ilość, przy takim zakupie zawsze trzeba patrzyć w przyszłość i od razu zapewnić sobie znacznie więcej miejsca, niż potrzebujemy w danej chwili. Minimalna wielkość, od której należy zacząć, to 1 TB - i takich dysków jest właściwie na rynku najwięcej. Dla bardziej wymagających są także dyski o większej pojemności – 2,3, a nawet 5 TB. Oczywiście, pojemność to jeden z kluczowych parametrów, które wpływają na cenę. Za 1 TB zapłacimy około 300 zł, za większe dyski - nawet 500-800 zł.Prędkość


W codziennej pracy ważne jest nie tylko to, ile danych pomieści dysk zewnętrzny, ale również to, z jaką prędkością będzie wykonywał operacje na tych danych – w szczególności transfer. Na rynku mamy tradycyjne nośniki HDD oraz nowocześniejsze i szybsze SSD. Na rynku dominują te pierwsze - ze względu na znacznie niższą cenę. Dyski zewnętrzne SSD z reguły są droższe o kilkaset złotych. Czy tak duży wydatek jest uzasadniony? Zależy, czy te kilka minut, jakie zyskamy codziennie dzięki wydajniejszemu sprzętowi, rzeczywiście ma taką wartość. W niektórych zawodach z całą pewności tak. Ale jeśli komputer służy głównie rozrywkę, przestaje to już być abolutnie kluczowe.

Oprócz rodzaju dysku, w specyfikacji należy spojrzeć także na zastosowany interfejs. W starszych modelach znajdziemy jeszcze USB 2.0, w nowych raczej dominuje wersja 3.0. Co to oznacza? Naturalnie, większą przepustowość i szybszy transfer. A to ma duże znaczenie już nawet przy transferze niewielkich plików, takich, jak galerie zdjęć.

Warto także zwrócić uwagę, jak szybko dysk jest gotowy do pracy po podłączeniu do innego komputera. Dobrze, jeśli od razu mamy wgląd we wgrane pliki bez konieczności długiego czekania czy instalowania sterowników. Im szybciej, tym lepiej!


Bezpieczeństwo danych


Posiadanie dysku zewnętrznego, wypełnionego ważnymi informacjami, to także dodatkowa odpowiedzialność. Teraz musimy dbać nie tylko o PC lub laptopa, ale także o to, by dysk nie dostał się w niepowołane ręce. Często dyski posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które pozwalają spać spokojnie. Częstym rozwiązaniem jest szyfrowanie danych, a także automatyczne wykonywanie kopii zapasowych. Ciekawym rozwiązaniem jest także czujnik spadania, który zapobiega uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia. W ten sposób, mamy szanse odzyskać dane nawet w sytuacji, gdy dysk nie będzie już działał w pełni prawidłowo, po awarii spowodowanej kontaktem z podłogą lub inną twardą powierzchnią.

W pewnym stopniu, zabezpieczeniem może być także gwarancja producenta. W przypadku dysków, często obejmuje znacznie dłuższy czas niż standardowe 24 miesiące - jak na inne urządzenia. Na przykład, Seagate udziela na swoje produkty gwarancji aż na 5 lat.Producent


Kto produkuje dyski zewnętrzne? Nie jest wielkim zaskoczeniem, że najczęściej te same firmy, które dostarczają nam komputery osobiste i inne akcesoria komputerowe. Wśród wiodących dostawców, można wymienić chociażby Sony, Toshibę albo Samsunga. Druga kategoria, to marki wyspecjalizowane od wielu lat głównie w produkcji nośników. W tym gronie, warto patrzyć przede wszystkim na produkty Adata oraz Seagate.


Jak używać dysku zewnętrznego?


Zewnętrznego dysku twardego możemy używać nie tylko z pecetem albo notebookiem. Możliwe są też inne mniej oczywiste zastosowania. Jakie?

Pamięć można wykorzystać na przykład do przechowywania filmów, które potem odtworzymy przez łącze USB bezpośrednio na Smart TV. Może to także działać w przeciwną stronę. Jeśli telewizor posiada opcję nagrywania, nośnik może być wykorzystany do nagrywania ulubionych seriali, programów telewizyjnych czy rozgrywek sportowych.

Zewnętrznych dysków można używać także z tabletami i smartfonami z Androidem albo Windowsem przez adapter miniUSB. Dostęp do plików na dysku można uzyskać także bezprzewodowo przez Wi-Fi: ze specjalnym adapterem Wi-Fi, możemy bezprzewodowo korzystać z danych zapisanych na dysku przez tablet albo smartfon z dostępem do sieci.Dla kogo dysk zewnętrzny?


Dla każdego. Kierunek, w jakim podąża rozwój internetu i multimediów, wydaje się dosyć prosty – generujemy coraz więcej danych i musimy tworzyć nowe rozwiązania umożliwiające ich przechowywanie. Wraz z szybkim transferem danych, mamy możliwość ściągania gier czy filmów - nie jak jeszcze niedawno w ciągu kilku godzin, a kilku minut. Za tym musi podążać technologia, która pozwoli magazynować i przekazywać duże pliki. Wydaje się, że dyski zewnętrzne skutecznie wyprą z rynku płyty DVD, podobnie jak te wcześniej zmarginalizowały używanie płyt CD oraz archaicznych dyskietek. Znakiem czasów jest, że w tej chwili pojemność mierzymy już w terabajtach, a nie, jak wcześniej, w gigabajtach, ale nie ma się co dziwić, skoro dyski o pojemności kilkudziesięciu GB znajdziemy w smartfonach.


Rynek odpowiada na potrzeby różnych użytkowników – inne wymagania co do dysków zewnętrznych będzie miał początkujący fotograf lub kamerzysta, inne miłośnik seriali albo programista. Wraz z upowszechnianiem się używania tych nośników, możemy liczyć na spadek cen oraz jeszcze większe zróżnicowanie w obrębie każdej grupy produktowej. Producenci na pewno będą stawiać na szybkość, więc kwestią czasu jest to, kiedy na rynku konsumenckim pojawią się na masową skalę dyski jeszcze szybsze niż SSD.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]