Dysk SSD a HDD – który wybrać? Czym się od siebie różnią? Rodzaje dysków twardych

Nie wiesz, jakie są rodzaje dysków twardych? Poniżej wyjaśniamy! To istotna wiedza, ponieważ twardy dysk to jeden z najważniejszych elementów w komputerze. Patrząc na specyfikację sprzętu, obok karty graficznej, procesora czy pamięci RAM, warto zwrócić uwagę właśnie na dysk SSD czy HDD. Dlaczego? Bo to często kluczowy element, decydujący o komforcie pracy na co dzień. W dużym stopniu to właśnie od niego zależy szybkość działania oraz czas pracy notebooka na baterii. Co jednak wybrać – dysk HDD czy SSD?


Konsekwencje wyboru dysku twardego widzimy w różnych sytuacjach – podczas startu systemu i uruchamiania aplikacji, w czasie skanowania antywirusem albo defragmentacji, a także w czasie zwykłego kopiowania plików z jednego folderu do drugiego. Niezależnie od tego, czy chcemy samodzielnie złożyć komputer z wybranych części, czy wymienić dysk, czy kupić gotowy zestaw, należy mieć świadomość, na co się decydujemy i jakie wiążą się z tym konsekwencje. Jaki dysk należy wybrać i co z tego wynika? Dowiesz się z następnej części artykułu. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje dysków twardych, oraz podpowiadamy, czy wybrać dysk SSD, czy HDD.


Dysk SSD czy HDD – który wybrać?


Dysk HDD – co to jest?


Kiedyś na rynku występowały wyłącznie dyski HDD (Hard Disc Drive). Chociaż dysk na ogół jest schowany przed naszymi oczami, warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działa:

 • Dysk HDD składa się z talerza lub zespołu talerzy, z cienką warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych, które umożliwiają zapis i odczytywanie danych.
 • Na każdy talerz dysku przypada jedna para głowic – jedna głowica odczytu i jedna zapisu.
 • Dane zapisywane są na talerzu dysku poprzez przesłanie strumienia elektromagnetycznego przez głowicę zapisującą.
 • O tym, jak szybko dysk radzi sobie z operacjami na różnych danych, decyduje jego szybkość obrotowa.


Generalnie różnica między dyskiem HDD a SSD polega na tym, że ten pierwszy jest wolniejszy, ale ma znacznie niższą cenę. Oszczędność ma jednak swoje mankamenty. Oprócz zauważalnie wolniejszej pracy musimy liczyć się z tym, że dysk będzie narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli talerze lub głowice ulegną pęknięciu, dysk nadaje się tylko do wymiany – to właśnie z tego powodu upadek laptopa z dyskiem HDD może mieć przykre konsekwencje.Jak działają dyski SSD? Czym się różnią od HDD?


Dysk SSD (Solid-State Drive) różni się od poprzednika konstrukcją:


 • Zamiast talerzy pojawia się pamięć NAND Flash, która jest nie tylko szybsza, ale i bardziej wytrzymała na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
 • Dyski SSD pracują równie wydajnie, niezależnie od temperatury otoczenia.
 • Dyski SSD działają średnio 2,5 raza szybciej od HDD.
 • Szybkość odczytu danych z dysku SSD to co najmniej 500–550 MB/s, a szybkość zapisu – między 400 a 520 MB/s. Droższe dyski SSD potrafią osiągać szybkość nawet na poziomie 3500 MB/s. Naprawdę imponujące!


Dyski SSD występują w ultrabookach i innych urządzeniach z wyższej półki, ponieważ są dość kosztowne. Oprócz ceny w złotówkach, jaką przyjdzie nam zapłacić za odpowiednią szybkość działania, należy się liczyć także z innymi kosztami. Słabszą stroną dysków SSD jest bowiem ich pojemność. W stosunkowo niskiej cenie można kupić dyski 120 GB lub 240 GB. To naprawdę mało, zważywszy na fakt, że w tradycyjnych dyskach twardych minimalną wartością jest w tej chwili 500 GB, a częściej kupujemy dyski 1TB lub 2 TB. Dysk SSD od HDD takiej pojemności może być kilkakrotnie droższy.

 

Rodzaje dysków SSD


Warto odnotować, że wyróżniamy różne rodzaje dysków SSD. Ze względu na sposób mocowania dysku na płycie głównej możemy właściwie wyróżnić 3 kategorie:

 • dyski SATA III,
 • dyski M.2,
 • dyski PCI-E.


Chociaż w laptopie prawdopodobnie zainstalujemy każdy z wymienionych, najkorzystniej jest wybierać interfejs M.2 lub PCI-E – to nowocześniejsze formaty niż SATA i zazwyczaj osiągają wyższe prędkości. W ich przypadku, za działanie odpowiada protokół NVMe, stworzony specjalnie z myślą o dyskach SSD. Pozwala on wykorzystać przepustowość standardu PCI Express do jak najszybszej transmisji plików. Dokładna wydajność będzie jednak uzależniona od generacji interfejsu PCIe oraz ilości linii komunikacyjnych.Czym jeszcze różni się dysk SSD od HDD? Nie tylko ceną i szybkością!


Jeśli porównujemy specyfikę dysków, warto uwzględnić też inne elementy wpływające na komfort użytkowania komputera. Dyski SSD są masowo używane w nowoczesnych ultrabookach między innymi dzięki swojej energooszczędności. To dzięki temu rozwiązaniu komputery mogą pracować na jednym ładowaniu nawet kilkanaście godzin! Poza tym dyski SSD mają własne systemy do odprowadzania ciepła, dzięki czemu nie musimy używać dużych i głośnych wiatraków, co miało miejsce w starszych komputerach z dyskami HDD.


Nie sposób też nie wspomnieć o wadze! Dysk HDD do tradycyjnego komputera może ważyć nawet 450 gramów, a mały dysk SSD tylko 8g!


Dyski hybrydowe


Myślisz, że wymieniliśmy wszystkie rodzaje dysków? Jeśli wciąż wahamy się, czy lepszym wyborem będzie SSD, czy HDD, istnieje opcja, która może rozwiązać ten problem. Jest także wersja pośrednia, łącząca mocne strony obu wcześniej opisanych rozwiązań. Dyski hybrydowe umożliwiają zapamiętanie tych aplikacji, z których korzystamy najczęściej w pamięci NAND Flash, co znacznie skraca czas dostępu do nich. Dzięki temu znacznie szybszy jest na przykład start systemu czy wznowienie działania po uśpieniu.


Działa to jednak tylko przy odczycie, bo przy zapisywaniu plików działanie odbywa się z prędkością taką, jaką maksymalnie obsługuje dysk HDD. Cenowo ta propozycja znajduje się właśnie pomiędzy HDD a SSD.


Przeznaczenie dysku


Kupując dysk, szczególnie przez internet, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Na rynku znajdziemy dyski dedykowane do komputerów stacjonarnych i do notebooków, a także takie, które możemy zainstalować w konsoli, jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca na dane. Jeszcze inną kategorią są dyski przeznaczone na potrzeby serwerów NAS, takie jak charakteryzujący się bardzo dużą pojemnością dysk HDD WD Red 3TB 3.5 cala.


Polecane dyski twarde


Co w takim razie warto kupić? Chociaż same rodzaje dysków twardych są oczywiście istotne, kluczowy jest wciąż wybór konkretnego modelu. Dlatego przedstawiamy konkretne propozycje, aby ułatwić odnalezienie najlepszych rozwiązań.


Dysk TOSHIBA P300 Performance 1TB

Przegląd zaczynamy od dużego i taniego dysku, idealnego do komputera stacjonarnego. Ten produkt za ok. 200 zł pracuje sprawnie i dość cicho, zapewniając bardzo dużą ilość pamięci za niewielkie pieniądze.


Dysk SSD SAMSUNG 980 PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD 500GB MZ-V8V500BW

Dysk o pojemności 500G, który imponuje szybkością. Odczytuje nawet 3100 MB/s i zapisuje do 2600 MB/s. Za automatyczne zarządzanie ciepłem w tym modelu odpowiada najnowszy algorytm kontroli temperatury. Dodatkowo, temperaturę dysku na właściwym poziomie utrzymuje technologia Dynamic Thermal Guard. Do monitorowania stanu dysku oraz maksymalizowania jego wydajności wykorzystano oprogramowanie Samsung Magician. Jego najnowsza wersja umożliwia aktywowanie Trybu Pełnego Zasilania, pozwalające na wydajną i nieprzerwaną pracę z plikami o bardzo dużych rozmiarach czy z zaawansowaną grafiką.


Dysk SSD SAMSUNG 980 PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD 1TB MZ-V8V1T0BW

To bardziej pojemna i jeszcze szybsza wersja dysku Samsung (odczyt do 3500 MB/s, zapis do 3000 MB/s). Za ten model przyjdzie nam zapłacić ponad 500 zł, ale jest to na pewno opłacalna inwestycja. Zwłaszcza że żywotność dysku szacuje się na ok 1,5 miliona godzin.


Dysk SSD SAMSUNG 870 QVO SATA 2.5 SSD 1 TB MZ-77Q1T0BW

To dysk SSD z interfejsem starszej generacji i co za tym idzie, nieco mniejszą szybkością transferu (odczyt 560 MB/s, zapis 530 MB/s). Sprawdzi się zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i w laptopach.


Dysk SSD SAMSUNG 860 QVO SATA III 2.5 cala 2TB MZ-76Q2T0BW

Idealne rozwiązanie, jeśli chcemy mieć aż 2 TB i gotowi jesteśmy zainwestować ok. 1000 zł w dysk SSD. Udoskonalony w tym modelu algorytm ECC i nowy kontroler MJX pozwalają uzyskać wysokie prędkości transferu, a udoskonalona obsługa queued trim poprawia kompatybilność z systemem operacyjnym Linux.


Dysk SSD czy HDD – wiesz już, który wybrać?


Dysk SSD a HDD – znając najważniejsze różnice, warto jest wybrać ten nowocześniejszy i bardziej niezawodny model, o ile sytuacja finansowa nam to umożliwia. Szybszy start systemu i wydajniejsze działanie przy większości procesów to komfort, za który naprawdę opłaca się zapłacić. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że nawet w obrębie dysków SSD występują znaczące różnice, w zależności od konkretnego modelu.


A jeśli szukasz jeszcze więcej porad, sprawdź nasz ranking dysków HDD, ranking dysków SSD oraz uniwersalny ranking dysków zewnętrznych.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

powrót