Jak oszczędnie gotować?

Energia elektryczna stanowi jeden z podstawowych stałych wydatków w każdym gospodarstwie domowym. Na wysokość rachunku składa się używanie wielu sprzętów, jednak znaczną część stanowią sprzęty kuchenne. Oczywiście, gotowanie w domu zawsze opłaca się bardziej niż kupowanie gotowych produktów lub jadanie na mieście, niemniej gdy robimy to często i rodzina jest liczna opłaty potrafią być naprawdę wysokie. Z obniżeniem rachunków za światło poradziliśmy sobie już całkiem sprawnie, wymieniając stare żarówki na energooszczędne oświetlenie LED, natomiast w kwestii oszczędnego gotowania jest wiele do zrobienia. Jakie sztuczki pozwolą przygotowywać potrawy szybko i tanio? Zobacz praktyczny poradnik.

Oszczędna płyta grzejna – co warto wybrać?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że wciąż znacznie tańszym surowcem od prądu jest gaz. Z tego powodu, kuchnie gazowe cieszą się popularnością w wielu domach, w których występuje instalacja gazowa. Jednak w nowym budownictwie coraz częściej nie występują instalacje tego rodzaju, co oznacza konieczność korzystania z innych typów płyt.

O efektywności energetycznej decydują sprawność wykorzystania energii, czyli to, ile energii faktycznie jest tu używane do podgrzania zawartości garnka, a ile jest marnotrawione. Pod tym względem, zdecydowanie dominuje płyta indukcyjna. Są to najoszczędniejsze urządzenia, gdyż pola grzejne same dostosowują się do dna garnków, czyli ciepło powstaje tylko tam, gdzie jest potrzebne. W ten sposób, efektywnie używane jest ok. 90% energii. Sprawność płyty ceramicznej oceni się 60%, a płyty żeliwnej na ok. 55 %.

Mimo wszystko, dla wielu osób wciąż nie jest to wystarczający argument za płytą indukcyjną. Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają wysoką cenę zakupu, a także skomplikowany montaż i czasochłonną naprawdę w przypadku wystąpienia awarii. To oczywiście może stanowić pewną barierę, jednak zdecydowanie więcej argumentów przemawia za tym wyborem. Płyty indukcyjne są nowoczesne i zapewniają wiele przydatnych funkcji, niedostępnych dla innych palników. Płytę można na przykład zabezpieczyć przed dziećmi za pomocą kodu PIN. Oprócz tego, ogromną zaletą jest brak możliwości poparzenia i wywołania pożaru, a także łatwe czyszczenie. Jeśli posiadamy odpowiednie akcesoria do czyszczenia płyty nawet uporczywe, zaschnięte zabrudzenia nie będą stanowić poważnego wyzwania.

Czajnik tradycyjny czy elektryczny?

Szukając oszczędności w kuchni, warto zastanowić się nad przebiegiem tak prozaicznej czynności, jak gotowanie wody. W okresie jesienno-zimowym, gdy pojawia się większe zapotrzebowanie na ciepłe napoje, gotowanie wody na herbatę czy kawę odbywa się przynajmniej kilka razy dziennie. Ze względu na wygodę, zazwyczaj korzysta się z czajników elektrycznych. To zdecydowanie najszybszy sposób na zagotowanie wody, ale również najdroższy! Znacznie mniej energii zużyjemy, korzystając z tradycyjnego czajnika. Najlepszą opcją będzie czajnik umieszczony na palniku gazowym. Podobnie jak w przypadku płyt grzejnych, wynika to z faktu, że gaz jest znacznie tańszy od prądu elektrycznego. Jedno zagotowanie wody będzie niemal 3 razy tańsze. A co, jeśli zestawimy ze sobą czajnik elektryczny oraz tradycyjny czajnik, umieszczony na płycie innego typu? W tym przypadku odrobinę korzystniej wypadnie jedynie płyta indukcyjna, natomiast gotowanie na elektrycznej płycie starego typu jest całkowicie nieopłacalne.

Jaki garnek do gotowania?

Wiele zależy od właściwego doboru naczynia do gotowania. Dlatego warto mieć garnki różnego rodzaju, różniące się wielkością. Garnek powinien być dopasowany do wielkości potrawy. Jeśli odgrzewamy niewielką porcję dla jednej osoby, lepiej jest użyć niewielkiego naczynia, zamiast podgrzewać dużą ilość, gdy nie chcemy od razu wszystkiego zjeść. Ogrzanie małej ilości jedzenia to krótszy czas i mniejsze koszty energii. Podczas gotowania, warto korzystać także z pokrywek, które ograniczają straty ciepła i sprawiają, że potrawa będzie bardziej soczysta. Gotując bez pokrywki, tracimy około 30% energii. Dobrze jest także w tym miejscu obalić mity na temat gotowania na największym palniku. Wbrew pozorom, nie zawsze umieszczenie naczynia na największym polu grzejnym będzie najlepszym pomysłem. W rzeczywistości średnica garnka powinna być mniej więcej tej samej wielkości, co pole. Gdy garnek jest znacznie mniejszy, część energii zwyczajnie się marnuje. Ta sama zasada dotyczy kuchenek gazowych, w tym przypadku garnek może być nawet większy o około 2 centymetry. Należy także pamiętać o stosowaniu odpowiednich garnków do płyty indukcyjnej. Te powinny mieć ferromagnetyczne, odpowiednio cienkie dno a także wygodne odpinane rączki, które ułatwiają przechowywanie. Najczęściej używane tworzywo do garnków na płytę indukcyjną to trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne stal nierdzewna, ale spotyka się także garnki emaliowane, wykonane z aluminium albo z powłoką ceramiczną.

Oprócz samego wyboru odpowiednich garnków, niezwykle ważne jest to, żeby je dokładnie czyścić. Osad na dnie naczynia nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również wydłuża czas nagrzewania się naczynia.

Oszczędne wypieki

Posiadanie piekarnika umożliwia przygotowanie wielu smacznych potraw. To nie tylko możliwość upichcenia świetnych ciast, ale także zapiekanek czy lasagne. Używając piekarnika, powinniśmy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, należy ograniczyć otwieranie drzwiczek podczas pieczenia. Każde otwarcie powoduje utratę ciepła wewnątrz, więc jeśli jest to konieczne dobrze, jeśli maksymalnie ograniczymy czas otwarcia. Opłaca się także wyłączyć piekarnik na kilka minut przed zakończeniem pieczenia. Temperatura w środku spada stopniowo, więc nawet po wyłączeniu będzie się jeszcze utrzymywać odpowiednio długo. Należy również pamiętać o korzystaniu z termoobiegu. Praktycznie każdy piekarnik posiada tę funkcję, jednak nie przez każdego jest wykorzystywana, a to duży i kosztowny błąd. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się znacznie szybciej niż piekarnik bez niego. Ponadto, termoobieg pozwala obniżyć temperaturę pieczenia nawet o 30%. Dodatkowo, za jednym razem możemy włożyć potrawy na kilka poziomów i piec je razem.

Jak widać, można wiele zaoszczędzić, wprowadzając jedynie drobne zmiany w codziennych czynnościach wykonywanych w kuchni. Na początku zmiana swoich przyzwyczajeń może być trudna, jednak dzięki konsekwencji można osiągnąć zadowalające efekty. Zarówno dobre nawyki, jak i dobór urządzeń mogą sprawić, że będziemy jeść równie smacznie, a wysokość rachunków będzie niższa. I chociaż zmiany w budżecie domowym nie będą widoczne natychmiast, w dłuższej perspektywie naprawdę można będzie zauważyć różnice, a zaoszczędzone pieniądze wydać na przyjemności.

Tagi

Lodówki srebrne Lodówki bez zamrażalnika Lodówki podblatowe Czajniki elektryczne - 1 litr Czajnik elektryczny biały Czajniki z gwizdkiem Czajniki turystyczne Czajniki elektryczne czarne Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe Wagi łazienkowe bluetooth Czarne tostery Prostownice ceramiczne Prostownice keratynowe Żelazka z automatycznym doborem temperatury Lodówki z kostkarką do lodu Odkurzacze myjące Wentylatory stojące z pilotem Szczoteczki soniczne Piekarniki dual cook Srebrne zmywarki Lunch box Piekarniki parowe Blender z bidonem Ekspresy do kawy do 3000 zł Ekspresy do kawy do 2500 zł Ekspresy do kawy do 2000 zł Ekspresy do kawy do 1500 zł Wąskie lodówki Energooszczędne lodówki Lodówki z dużym zamrażalnikiem Ciche lodówki Czarne lodówki Wysokie lodówki Lodówki no frost Miksery z obrotową misą Małe zamrażarki Pralki 5 i 6 kg Tanie pralki Pralki 7 kg Pralki z silnikiem inwerterowym Pralki z możliwością dołożenia prania Pralki z funkcją pary Małe pralki Pralki 8 kg Pralki Eco Bubble Pralki slim Wąskie pralki Jednopalnikowe kuchenki elektryczne Kuchenki gazowe turystyczne Kuchenki indukcyjne dwupalnikowe Płyty indukcyjne dwupalnikowe Depilatory laserowe Jonizatory powietrza Szczoteczki elektryczne dla dzieci Suszarki turystyczne Kuchenki jednopalnikowe Płyty indukcyjne białe Kuchnie elektryczne dwupalnikowe Zegary elektroniczne Suszarki kondensacyjne Nawilżacze parowe Czajniki ceramiczne Bezprzewodowe odkurzacze Suszarki z dyfuzorem Czajniki z regulacją temperatury Termometry bezdotykowe Odkurzacze pionowe z funkcją mycia podłóg Małe lodówki Zmywarki o szerokości 45 cm

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]