Jak wybrać adapter Bluetooth i do czego go wykorzystać?

Bluetooth to popularna technologia komunikacji bezprzewodowej, mająca krótki zasięg. Mało kto wie, że swoją nazwę wzięła od duńskiego króla, który cechował się charakterystycznym uzębieniem. Pochodzący ze Szwecji Jim Kardach, zainspirował się historią Haralda Sinozębego, tworząc standard, który miał zjednoczyć telefony komórkowe, podobnie, jak historyczny władca zjednoczył skandynawskie królestwa.

Obecnie używanie technologii Bluetooth jest powszechne w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych. Z jednej strony, przesyłanie plików tą drogą to sposób popularny jeszcze zanim zaczęliśmy korzystać ze smartfonów. Z drugiej zaś strony - także wygodny sposób na korzystanie z wielu akcesoriów bez kabli – chociażby ze słuchawek czy kijka do selfie. Okazuje się, że łączność Bluetooth możemy osiągnąć także między smartfonem a dowolnym komputerem. Wystarczy użyć prostego i taniego rozwiązania – adaptera. Jak działa adapter Bluetooth i czemu warto go mieć? Wyjaśniamy w tym artykule.


Adapter Bluetooth do komputera

Wyglądem adapter przypomina pendrive i - podobnie jak ten nośnik - wpinany jest do portu USB. Dzięki technologii Bluetooth, możemy korzystać z rozmaitych urządzeń: drukarki, bezprzewodowej klawiatury, myszy, joysticków, ale także słuchawek czy mikrofonów. Będziemy mogli także przesyłać zdjęcia z aparatu cyfrowego na komputer, słuchać na smartfonie muzyki zapisanej na dysku komputera czy dowolnie przesyłać pliki między różnymi urządzeniami.


Jaki model wybrać?

W adapterach Bluetooth, kluczowe są tak naprawdę dwa parametry – zasięg działania oraz szybkość transferu danych. Ze względu na zasięg, adaptery dzielą się na 3 typy. Najwyższa jest klasa I,  pośrodku klasa II, natomiast klasa III to urządzenia, których raczej należy unikać, bo istnieje duża szansa, że po prostu nie spełnią swojej roli. Klasa II będzie wystarczająca na potrzeby używania adaptera w domu, natomiast jeśli myślimy o pracy na świeżym powietrzu, jedynie klasa I to właściwy wybór.

Oprócz klasy, zasięg często podaje się w metrach. Tutaj minimalna dopuszczalna wartość to 10 metrów, natomiast urządzenia z najsilniejszym sygnałem mogą pracować także w odległości 40 albo nawet 80 metrów.


Bluetooth chociaż występuje jako technologia od wielu lat, nie w każdym urządzeniu pojawia się w tej samej wersji. Dlatego przy kupowaniu adaptera, koniecznie trzeba sprawdzić czy mamy do czynienia z Bluetooth 4.0, czy na przykład Bluetooth 2.1. Im nowsza wersja, tym sprawniejsze jest działanie i szybszy transfer plików. Wyższe wersje standardu to także łatwiejsze i bardziej niezawodne nawiązywanie połączenia oraz większe bezpieczeństwo danych.

Adapter Bluetooth to urządzenie na tyle tanie, że nie warto szukać większych oszczędności wybierając taki produkt u niesprawdzonych dostawców. Dlatego lepiej nie wybierać anonimowych firm, a zaopatrzyć się w urządzenie od znanych i rozpoznawalnych producentów jak Asus, Hama, Modecom, Trust, albo Vivanco.


Kiedy jeszcze w latach 90-tych zaczynano prace nad Bluetooth, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ogromne możliwości drzemią w tej technologii i w jaki sposób będzie wykorzystywana w tej chwili. Co więcej, dzięki temu, że standard jest otwarty, dostęp nie generuje dodatkowych kosztów, a lista urządzeń wykorzystujących ten sposób łączności jest wyjątkowo długa. Mając adapter, możemy rozszerzyć listę urządzeń z Bluetooth także o domowy komputer – a to na pewno ułatwi życie!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]