Jaki adapter Bluetooth wybrać? Jak w ogóle działa takie urządzenie?

Chcesz wiedzieć, jak działa adapter Bluetooth i co to w ogóle jest? Prezentujemy różne zastosowania i doradzamy, jaki model warto wybrać.


Krótka o technologii Bluetooth


Bluetooth to popularna technologia komunikacji bezprzewodowej, mająca krótki zasięg. Mało kto wie, że swoją nazwę wzięła od duńskiego króla, który cechował się charakterystycznym uzębieniem. Pochodzący ze Szwecji Jim Kardach, zainspirował się historią Haralda Sinozębego, tworząc standard, który miał zjednoczyć telefony komórkowe, podobnie jak historyczny władca zjednoczył skandynawskie królestwa.


Obecnie używanie technologii Bluetooth jest powszechne w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych. Z jednej strony przesyłanie plików tą drogą było popularną metodą jeszcze zanim zaczęliśmy korzystać ze smartfonów. Z drugiej zaś – to także wygodny sposób na korzystanie z wielu akcesoriów bez kabli – chociażby ze słuchawek czy kijka do selfie. Okazuje się, że łączność Bluetooth możemy osiągnąć także między smartfonem a dowolnym komputerem. Wystarczy użyć prostego i taniego rozwiązania – adaptera.


Jak działa adapter Bluetooth i czemu warto go mieć? Wyjaśniamy w tym artykule.


Jaki adapter Bluetooth wybrać?


Co to jest i jak działa adapter Bluetooth do komputera?


Jak widać tam, gdzie potrzebujemy bezprzewodowej łączności innej niż Wi-Fi, z pomocą przychodzi adapter Bluetooth. Co to jest i jak wygląda?

Wyglądem adapter przypomina pendrive i – podobnie jak ten nośnik – wpinany jest do portu USB. Dzięki technologii Bluetooth możemy korzystać z rozmaitych urządzeń: drukarki, bezprzewodowej klawiatury, myszy, joysticków, ale także słuchawek czy mikrofonów. Możemy także przesyłać zdjęcia z aparatu cyfrowego na komputer, słuchać na smartfonie muzyki zapisanej na dysku komputera czy dowolnie przesyłać pliki między różnymi urządzeniami.


Warto podkreślić, że zastosowanie adapterów tego typu wcale nie ogranicza się do komputerów. Tak naprawdę urządzenie można wpiąć wszędzie, gdzie występuje port USB – do amplitunera, zestawu kina domowego, głośnika czy smart TV.


Jak widać, jest wiele korzyści, jakie może zapewnić adapter Bluetooth. Jak działa?


Opiera się na przesyłaniu fal radiowych. Jest jednak prostszą i tańszą technologią niż W-Fi oraz zużywa mniej energii. Warto pamiętać, że urządzenia przesyłające dane przez Bluetooth działają w charakterystyczny sposób – są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami. Nie potrzebują routera jako źródła sygnału (tak jak Wi-Fi) i mogą komunikować się jednostronnie (nadawać czy odbierać) lub dwustronnie – nadając i odbierając jednocześnie. Ponadto w ramach transmisji Bluetooth bardzo często zmienia się częstotliwość, dzięki czemu nie występują zakłócenia z powodu działania wielu sieci na tej samej częstotliwości.