Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jak wybrać zmywarkę?

Mniej obowiązków domowych dzięki zmywarkom

Popękane palce, długie namaczanie i żmudne szorowanie naczyń należą już do przeszłości. Zmywarki oszczędzają czas i wysiłek przy wykonywaniu codziennych prac domowych. Różne programy mycia naczyń i duży wybór środków czyszczących sprawiają, że naczynia stają się czyste po prostym naciśnięciu przycisku. Nowoczesne urządzenia są stosunkowo ciche i mają wiele różnych funkcji.

Zmywarki mają różne programy mycia naczyń, za pomocą których myją brudne naczynia. Ważną kwestią przy eksploatacji tego rodzaju urządzeń są odpowiednie środki czyszczące. Istnieją różne rodzaje zmywarek, które różnią się pojemnością oraz zużyciem energii i wody.

Programy zmywarki

Każda zmywarka jest wyposażona w wiele programów mycia naczyń, które różnią się temperaturą i czasem mycia. Wszystkie urządzenia mają program mycia i płukania.

zmywarki panel odkryty
Temperatura

W trakcie programu mycia naczyń temperatura wynosi od 55 do 70 stopnia Celsjusza, a podczas programu płukania od 65 do 85 stopni Celsjusza. Program mycia naczyń służy do usuwania zabrudzeń. W ramach programu płukania usuwana jest woda ze środkami czyszczącymi, a zawartość zmywarki jest suszona.

Programy specjalne

Wiele zmywarek jest wyposażonych w programy specjalne. Mycie wstępne służy do usuwania resztek jedzenia przed uruchomieniem programu głównego, co zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Szybki program przeznaczony jest do lekko zabrudzonych naczyń.

zmywarki panel zintegrowany
Środki czyszczące do zmywarek

Chemiczne środki czyszczące stosowane w zmywarkach są dostępne w postaci proszku, żelu i tabletek (zwanych również tabsami). Jako tabsy dostępne są różne produkty łączące w sobie kilka środków, przez co można zrezygnować z czasochłonnego dozowania środka do mycia, nabłyszczacza i soli regeneracyjnych. Koszty jednego mycia będą jednak najmniejsze przy zastosowaniu środka do mycia w proszku w połączeniu z odrębnie dozowanymi nabłyszczaczem i solą.

Tabletki do zmywarki (All in one)Finish all in one 28szt

Tabsy 2w1 składają się ze środka do mycia i nabłyszczacza. Tabsy 3w1 zawierają ponadto składniki zmiękczające wodę i w przeciwieństwie do niektórych tabsów 2w1 nie wymagają dodatkowego stosowania soli. Tabsy 5w1 zawierają środek do mycia, nabłyszczacz i substancje: zastępującą sól, chroniącą szkło oraz zwiększającą skuteczność mycia. Ostatnia substancja ułatwia rozpuszczanie uporczywych zeskorupień na naczyniach.

Zmywarki wolnostojące, do zabudowy i stołowe

Istnieją trzy rodzaje zmywarek
:
- do zabudowy
- wolnostojące
- stołowe

Właściwości różnych modeli

Zmywarki do zabudowy umożliwiają zamontowanie frontu meblowego pasującego do wystroju kuchni, a drzwi mogą być krótsze, aby dolna krawędź zmywarki była na tej samej wysokości co drzwi szafek w kuchni. Zmywarki są często przeznaczone do zabudowy podwyższonej. Urządzenia wolnostojące mają często zaokrąglone drzwi i nie umożliwiają montażu frontu dekoracyjnego, przez co bardziej wyróżniają się na tle szafek kuchennych niż urządzenia do zabudowy. Modele stołowe są niskie i mogą być umieszczone na kredensie, stole lub regale. Niektóre modele można również wbudować w meble kuchenne za pomocą zestawu montażowego.
ZmywarkaWymiary i pojemność

Większość zmywarek ma szerokość 60 cm, tak samo jak standardowe szafki kuchenne. Dostępne są również modele o szerokości 45 cm. W zmywarkach o szerokości 60 cm mieści się od 10 do 14 kompletów naczyń składających się ze standardowego zestawu talerzy ze sztućcami i szklankami lub filiżankami dla jednej osoby. W zmywarkach o szerokości 45 cm mieści się od 7 do 9 kompletów naczyń. W modelach stołowych mieści się około 6 kompletów.

Etykieta energetyczna
etykieta energetyczna zmywarki
Ze względu na postęp techniczny większość zmywarek ma obecnie klasę energetyczną A, która wcześniej była najlepsza. Zużycie energii jest stosunkowo małe. Stary podział na klasy jest jednak nieodpowiedni dla nowych urządzeń. Z tego powodu Unia Europejska wprowadziła 20 grudnia 2010 r. nową etykietę energetyczną, która obowiązuje od końca 2011 r. Klasy energetyczne są nadal przedstawiane w postaci kolorowych pasków. Oprócz wcześniejszych klas A do G, z których A jest klasą najlepszą, istnieją obecnie trzy dodatkowe klasy: A+, A++ i A+++.

W przypadku zmywarek podawane będą: roczne zużycie energii (w kWh) i wody (w litrach) na podstawie 280 standardowych myć, efektywność suszenia, maksymalna pojemność i poziom emitowanego hałasu.

Przyłącze ciepłej wody

Przyłącze ciepłej wody pozwala zaoszczędzić dużo energii. Podłączenie urządzenia do centralnego ogrzewania lub bojlera gazowego umożliwia oszczędności rzędu 20 procent lub więcej, jeśli ciepła woda pochodzi z instalacji solarnej. Wiele zmywarek umożliwia podłączenie ciepłej wody, jeśli jej temperatura nie przekracza 60 stopni Celsjusza.

Wady przyłącza ciepłej wody

Przyłącze ciepłej wody ma jednak również dwie wady: nie można myć wstępnie naczyń zimną wodą i nie schną one zbyt dobrze. Powodem jest stosowanie ciepłej wody. Woda w zmywarce nie kondensuje optymalnie na ścianach, ponieważ są one cieplejsze od ścian chłodzonych zimną wodą.

Poziom hałasu

W zmywarkach poziom hałasu ma duże znaczenie, ponieważ obecnie kuchnie są często otwarte, hałas dociera więc do sąsiadujących pomieszczeń. Większość nowoczesnych urządzeń myje naczynia stosunkowo cicho.

Inne funkcje zmywarek

Opóźnione uruchomienie: zmywarka zostanie uruchomiona o określonej godzinie.
Pół wsadu: zmniejsza zużycie energii elektrycznej i wody.
Program oszczędnościowy: dłuższy czas namaczania w niższej temperaturze.
Program do mycia szkła: do szklanek lub filiżanek wrażliwych na temperaturę i lekko zabrudzonych naczyń.
Program higieniczny: do naczyń, które muszą być szczególnie czyste, jak butelki dla niemowląt i deski do krojenia.
Elastyczny podział: w większości zmywarek o rozmieszczeniu koszy decyduje użytkownik. Istnieje możliwość przestawienia lub wyjęcia uchwytów talerzy lub filiżanek, na przykład jeśli jest dużo garnków do umycia.
Regulowany górny kosz: niektóre zmywarki są wyposażone w górny kosz o regulowanej wysokości. W ten sposób w dolnym koszu mieści się więcej dużych talerzy, misek lub wysokich kieliszków do wina.
Aqua Stop: w razie wystąpienia wycieku lub niebezpieczeństwa przelania się wody dopływ wody zostaje przerwany.

Żywotność

Żywotność określa czas, przez który produkt może być używany bez wymiany podstawowych elementów lub wystąpienia poważnej awarii. Żywotność zmywarek wynosi od 3 do 10 lat, jednak zmywarki działające przez 20 lat z pewnością nie należą do rzadkości.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]