Jaka konsola do grania dla dziecka?

Odwieczny dylemat – PlayStation 4 czy Xbox One, a może Nintendo lub PlayStation Vita?


Jeśli chcemy kupić dziecku konsolę do gier, to warto zastanowić się, która z dostępnych na rynku będzie dla niego najodpowiedniejsza i spełni jego oczekiwania. Poniżej zestawienie 5 popularnych konsol i podpowiedź którą wybrać.
Konsola SONY PSVita
Konsole do gier przeznaczone są głównie dla dorosłych. Średnia wieku gracza wynosi 33 lata. Także same gry w większości tworzone są dla pełnoletnich graczy. Często są bowiem brutalne i krwawe. Na rynku dostępne są jednak gry, przeznaczone dla młodszych odbiorców oraz zapewniające rozrywkę wszystkim członkom rodziny. Granie w rodzinnym gronie może okazać się świetną zabawą i miłym sposobem na spędzenie czasu. Przedstawiamy zestawienie 5 popularnych konsol i podpowiadamy, która z nich będzie najlepsza dla dziecka.

Konsola stacjonarna czy przenośna?


Przed dokonaniem zakupu trzeba zastanowić się czy kupujemy konsolę stacjonarną, czy przenośną. Wersje stacjonarne wymagają podłączenia do telewizora. O ile korzysta się z niej w domu, nie jest to problemem, ale może się nim okazać, jeśli dziecko chciałoby zabrać konsolę np. na wakacje. Poza tym stacjonarne modele są droższe niż te przenośne.

Drugi typ konsoli nie wymaga podłączenia do telewizora, a więc można ją ze sobą wszędzie zabrać, co na pewno ucieszy każde dziecko. Najpopularniejszą na świecie konsolą tego rodzaju jest Nintendo 3DS. Do jej zalet można zaliczy to, że rozkłada się, posiada dwa ekrany – dotykowy dolny i normalny górny. Ma niewiele przycisków rozmieszczonych tak, że są wygodne dla małych dziecięcych rączek. Ma wbudowane 2 aparaty fotograficzne, a zdjęcia można zapisać na karcie pamięci. Wbudowany mikrofon pozwala na interakcje w grach. Konsola łączy się z internetem za pomocą Wi-Fi, dzięki któremu możliwa jest także łączność między konsolami, jeśli są w swoim zasięgu. Dzięki prostemu komunikatorowi można wysyłać krótkie wiadomości. Do tego oferta gier i programów użytkowych dla najmłodszych jest bardzo bogata. Jedyną wadą jest to, że ukazują się raczej w obcej wersji językowej.

Inną popularną konsolą przenośną jest Sony PSVita. Choć została wyprodukowana gównie z myślą o starszych graczach powyżej 12 lat, oferta gier dla najmłodszych także jest duża. Małą wadą jest mniejszy niż w przypadku Nintendo wybór rozgrywek edukacyjnych, interaktywnych i rozwijających dziecięcą wyobraźnię. Dużym plusem jest to, że sporo gier ukazuje się w polskiej wersji językowej.

5 konsol, które mniej lub bardziej zachwycą Twoje dziecko


Microsoft Xbox One 500 GB + Sensor Kinect

W zestawie dołączone są 3 gry: Kinect Sport Rivals, Zoo Tycoon i Dance Central Spotlight, czyli coś dla miłośników sportu, zwierząt i tańca. Z tych 3 gier, dla najmłodszych odbiorców kwalifikuje się tylko Zoo Tycoon – projektowanie zoo swoich marzeń. To urządzenie polecane jest raczej dla nastolatków. Zaletą Xboxa jest sensor Kinect, dzięki któremu kontrolerem podczas gry jest ciało gracza. Kinect oferuje większy wybór gier niż kontroler Sony DUALSHOCK 4. Ciekawą, polegającą na wchodzeniu w interakcję ze zwierzakiem na ekranie jest Kinectnimals.

Sony PlayStation 4 1 TB

W zestawie dołączone są gry DriveClub, Little Big Planet 3 i Fifa 16. Zaletą tej konsoli jest kontroler DUALSHOCK 4, za pomocą którego można wywołać wiatr, latać papierowym samolotem, chwytać obiekty rzucane w telewizor itd. Ponadto konsola ta może służyć również jako odtwarzacz filmów i muzyki oraz przeglądarka zdjęć. Podobnie jak Xbox jest to konsola raczej dla starszych graczy. Gier dla najmłodszych jest tylko kilkadziesiąt (stworzono je na podstawie znanych bajek) i są raczej od lat 12. Poza tym nie jest tania i dla małego dziecka niezbyt przyjazna w obsłudze.

Nintendo Wii U Premium Pack Black

Dołączone w zestawie gry to: Mario Kart 8, Splatoon, New Super Mario Bros U i New Super Luigi U. Jest to także jedna z najpopularniejszych konsol na świecie, ale przeznaczona raczej dla graczy okazjonalnych. Wyposażona jest w bezprzewodowy kontroler Wii Remote przypominający pilot (tzw. wiilot). Granie na niej wymaga sporej przestrzeni przed telewizorem i uważności, ponieważ podczas gry wiilot może wypaść z dłoni i w coś uderzyć. W tym przypadku zabawa wymaga nadzoru rodziców, ale wspólna zabawa z pewnością dostarczy wiele emocji i śmiechu.

Nintendo New Nintendo 3DS Black

W zestawie dołączona jest nowa wersja kultowej gry z hydraulikiem Mario w roli głównej, czyli New Super Mario Bros 2. Konsola wyposażona jest w funkcję Super-stable 3D, dzięki której rozpoznaje twarz użytkownika i poprawia obraz według tego, jak się porusza. Lepszą kontrolę i precyzję sterowania zapewnia nowy control stick. Urządzenie jest kompatybilne ze starszymi wersjami, czyli DS i DSi. Poza tym obudowa jest wymienna, dzięki czemu może być indywidualnie spersonalizowana.

Sony PSVita

W zestawie dołączone są gry: Tearaway, Little Big Planet, Uncharted Złota Otchłań, When Vikings Attack. Ta przenośna konsola wyposażona jest w sześcioosobowy system wykrywania ruchu, dwie kamery, zintegrowany mikrofon, dodatkowo sloty na kartę pamięci, sim, port wielofunkcyjny, wyjście słuchawkowe, a także Bluetooth. Jest to lepsza wersja poprzedniego modelu PlayStation Portable.

Podsumowując…


Najlepszym wyborem dla małego dziecka będzie kupno konsoli przenośnej Nintendo 3DS albo Sony PSVita. Można z nich korzystać nie tylko w domu, ale także na wyjeździe i wszędzie tam, gdzie dziecko będzie miało na to ochotę. Poza tym oferta gier jest bardzo duża i na pewno każdy maluch znajdzie coś, co go zainteresuje.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]